loppuvaraston myynti

varaston tyhjentäjä

Paljonko yleensä nämä yritykset maksavat, jotka ilmoittelevat ostavansa loppuvarastoja ja -eriä?

Tuotteiden sisäänostohinnat ovat yht. n. 1000 euron paikkeilla ja jälleenmyyntihinta ovh hinnoin n. 2800 euroa. Elättelin toiveita saada 500-700 euroa koko satsista. Lähetin kuvat ja tiedot useammalle yritykselle, ainoastaan yksi vastasi: tarjosi 100 euroa.
Ymmärrän, että jollain näidenkin on elettävä, mutta mielestäni tuo tarjous tuntui ihan vitsiltä. Kyseessä on kuitenkin priimakuntoinen uusi tavara.
Täytynee alkaa itse myymään, jollei muilta tule parempaa tarjousta.

5

858

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikkupotin kauppa

      Jos on kyse liikkeen lopetuksesta tai hyllyyn jääneen epäkurantin kaman tms. dumppauksesta pois, niin kyllä tuollaiset luokkaa 10-25% tarjoukset alkuperäisestä hankintahinnasta ovat ihan hehtaarilleen oikein.

      > Elättelin toiveita saada 500-700 euroa koko satsista.

      Siis 1000-700 = 300€ "lisäpalkkiolla" pitäisi käydä nurkistasi joku tavara hakemassa, tarkistaa se, ottaa mahdollinen takuuvastuu kontolleen jne.

      Ainakaan itse en kolmella satasella tekisi kovin montaa tuntia duunia.

      Laskeskele itse itsellesi sopiva myyjän tuntipalkka. Jos kuitenkin päätät alkaa itse myydä tuollaista tonnin mälliä. Kuitenkin firman vuosiliikevaihtoon suhteutettuna suht pieniarvoinen potti.

      • 6+9

        Eikös tuo aloittaja kirjoittanut että tonni on sisäänostohinta ja 2800 jälleenmyyntiarvo? Eli sen perusteella palkkio olisi enemmän kuin tuo 300€ jos ostaja myy eteenpäin ovh hinnoin tai allekin?

        Jos ostaja saisi tavaroista vaikka 2500€ myydessään eteenpäin ja on ne ostanut ensin aloittajalta vaikka 500 eurolla niin eikö tuo erotus ole 2000€? Toki tästä sitten vähennetään muut kulut, mutta kai siitä silti jäisi enemmän kuin 300€?
        Vai enkö osaa laskea?


      • diipadiidaa
        6+9 kirjoitti:

        Eikös tuo aloittaja kirjoittanut että tonni on sisäänostohinta ja 2800 jälleenmyyntiarvo? Eli sen perusteella palkkio olisi enemmän kuin tuo 300€ jos ostaja myy eteenpäin ovh hinnoin tai allekin?

        Jos ostaja saisi tavaroista vaikka 2500€ myydessään eteenpäin ja on ne ostanut ensin aloittajalta vaikka 500 eurolla niin eikö tuo erotus ole 2000€? Toki tästä sitten vähennetään muut kulut, mutta kai siitä silti jäisi enemmän kuin 300€?
        Vai enkö osaa laskea?

        Jos saman tavaran saa suoraan maahantuojalta/tukkurilta/valmistajalta hintaan 1000 eur, niin silloin ostamalla tuotteet aloittajalta hintaan 700 eur, säästää 300 eur. Tosin ei ole tietoa mitä kautta aloittaja on tuotteet hommannut ja millaisissa ostoerissä, toisinsanoen ei voida tietää onko tuo 1000 eur ollut edes tiukka sisäänostohinta tuotteille.


    • kllökölkö

      Eihän tuollaiset pienet loppuerät taida paljoa kiinnostaa realisointifirmoja. Ja ei hekään nyt tuotteesta paljoa maksa, koska myyvät niitä edelleen pilkkahinnalla. Myy vaikka itse huutokaupat.com sivustolla, joku jälleenmyyjä saattaa olla kiinnostunut.

    • Läpimyyntikauppaa

      >>niin silloin ostamalla tuotteet aloittajalta hintaan 700 eur, säästää 300 eur. Tosin ei ole tietoa mitä kautta aloittaja on tuotteet hommannut >>

      Näin yksinkertaisesti se tosiaan on.

      Joku hölmöläinen jo laskeskeli 2800 € ulosmyyntihinnan kautta sitä mahdollista "lisävoittoa" tässä tapauksessa.

      Tavara ei maailmasta lopu, tavaraa saa tukuista ostettua kaikki muutkin. Joten eipä tuota kautta kannata lähteä sekoilemaan laskelmissaan.

      Tonnin mälli on aika pieni kikkare, ei kaupan kannata alkaa sellaisten kanssa paljon pulata, tai soitella perään ja lisäneuvotella ja koettaa lisätinkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      30
      5197
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      135
      2417
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      138
      2092
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      53
      1935
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1780
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      57
      1317
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      166
      1107
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      941
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      313
      879
    10. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      170
      780
    Aihe