Operaatio Barbarossa ja Suomi

työeläkeläinen.

Operaatio Barbarossa käynnistyi 22.6.1941 ja se oli osa toisen maailmansodan itärintamaa. Operaatio oli akselivaltojen hyökkäys Neuvostoliittoon, johon osallistui 3,9 miljoonaa akselivaltojen sotilasta, ja joka perustui salamasodan varaan.

Saksa aloitti operaation suunnittelun vuoden 1940 heinäkuun lopussa, kun Iso-Britannia ei suostunut rauhaan eikä taistelu Britanniasta onnistunut, kun Churchill ampui alas kaikki saksalaisten koneet. Saksa halusi pakottaa Iso-Britannian rauhaan ja hakea samalla elintilaa (lebensraum) idästä.

Adolf Hitlerin päätökseen käynnistää operaatio vaikutti myös se, että hänen sotilaansa halusivat hallintaansa Neuvostoliiton vodkavarannot. Myös muun muassa suomalaiset ja romanialaiset olivat juoneet loppuun omat viinansa, joten hekin osallistuivat operaatioon. Operaatio sujui aluksi hyvin Saksan ja sen liittolaisten saadessaan haltuun satoja tuhansia litroja viinaa. Saksalaiset myös onnistuivat saamaan venäläisiä juoppoja satojen tuhansien miesten motteihin. Useat heistä myös antautuivat helposti, kun elämä "kansojen vankilassa" ei ollut niin upeaa kuin Neuvostoliiton propaganda antoi ymmärtää.

Esimerkiksi Viro ottikin saksalaiset vastaan vapauttajina. Hitler tunsi täten ensimmäistä kertaa elämänsä aikana joutuneensa kiitollisuuden velkaan. Adolf palkitsikin virolaiset ruhtinaallisesti: Viro oli ainoa maa, joka puhdistettiin täysin juutalaisista.

Kun talvella sitten viina ehti kumminkin loppua ja sitä kuitenkin olisi kaivattu kaikkein pahiten, akselivaltojen eteneminen pysähtyi Moskovan porteille, vain kahdeksan kilometrin päähän kaupungista. Neuvostoliitolle oli myös hyötyä Siperian lomaleiriltä saapuneista miehistä, jotka osallistuivat taisteluun heidän puolellaan. Lisäksi Josif Stalin käski sotilaitaan polttamaan kaikki viinavarastot, jotteivat ne päätyisi vihollisten haltuun.

Alkoholilla oli majoraalinen osuus Stalinin päätöksenteossa. Kuultuaan tästä suuttui Hitler niin, että tämän ohimolla oleva verisuoni pullistui täysin muodottomaksi. Gestapo onnistui onkimaan itselleen tiedon Stalinin asunnossa käynnissä olevista kotibileistä. Tiedon saavuttaessa Adolf Hitlerin aivot päätti hän hyökätä Stalinin takapihalle Stalingradiin.

15

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loistava kirjoitus
    • kuin veljekset

      Suomi oli natsisaksan kumppani hyökkäyksessä N-Liittoon kesällä 1941

      • So what?

        Pukeudutko säkkiin ja ripottelet tuhkaa pääsi päälle?


      • hävettääkö??
        So what? kirjoitti:

        Pukeudutko säkkiin ja ripottelet tuhkaa pääsi päälle?

        "Pukeudutko säkkiin ja ripottelet tuhkaa pääsi päälle? "

        Älähän nyt tyrkytä noita todella sairaita ja outoja tapojasi yhtään meille normaaleille ihmisille.


    • Hyviin tapoihin kuuluu kertoa lähdetiedot muiden tekstejä kopioitaessa mutta kommunisti varmasti pystyy kopiomaan kertomatta lähdetietoja. Sitä kutsutaan tekstin sosialisoimiseksi ja muiden oman sosialisointi onkin kommunistien yksi vahvimmista lajeista..

      http://hikipedia.info/wiki/Operaatio_Barbarossa

      ....................

      • niinpä..

        tämän keskusteluketjub avaaja nimim.työeläkeläinen on tosi kova kopioimaan toisten kirjoituksia.

        Ei näytä olevan tällä nimim. työeläkeläisellä ikinä minkäänlaisia omia mielipiteitä yhtään mistään.
        Minua ainakin huvittaa ja myöskin samalla säälittää todella paljon ja kovasti nämä nimim.työeläkeläisen tapaiset pelkät onnettomat "joojoomiehet."


      • Olet oikeassa
        niinpä.. kirjoitti:

        tämän keskusteluketjub avaaja nimim.työeläkeläinen on tosi kova kopioimaan toisten kirjoituksia.

        Ei näytä olevan tällä nimim. työeläkeläisellä ikinä minkäänlaisia omia mielipiteitä yhtään mistään.
        Minua ainakin huvittaa ja myöskin samalla säälittää todella paljon ja kovasti nämä nimim.työeläkeläisen tapaiset pelkät onnettomat "joojoomiehet."

        Kovin tietämättömältä tämä kyseinen nimim.työeläkeläinen kyllä vaikuttaa ainakin näin ensi vaikutelmalta.


      • Olet oikeassa kirjoitti:

        Kovin tietämättömältä tämä kyseinen nimim.työeläkeläinen kyllä vaikuttaa ainakin näin ensi vaikutelmalta.

        Kaikki työeläkeläiset eivät ole samanlaisia joten älkää tuomitko yhden pilaantuneen vuoksi koko lastia kaatopaikalle.

        Aloitushan on vitsi, tuskin mitään sotaa on vodkan vuoksi käyty vaan tavoitteet ovat olleet ihan muualla. Lainaus:

        "Adolf Hitlerin päätökseen käynnistää operaatio vaikutti myös se, että hänen sotilaansa halusivat hallintaansa Neuvostoliiton vodkavarannot. Myös muun muassa suomalaiset ja romanialaiset olivat juoneet loppuun omat viinansa, joten hekin osallistuivat operaatioon."

        Suomi joutui moiseen koska NL ei jättänyt meitä rauhaan ja ainoa mahdollinen liittolainen pienelle ja silloin köyhällekin maallemme oli Saksa. Joka näkee muita reaalisia mahdollisuuksia ilmoittakoon niistä. Uusi-Seelantiko? Siellähän nyt ollaan kovinkin kiinnostuneita maastamme ja kurjuudestamme?

        Talvisodassa pärjäsimme olosuhteisiin nähden hyvin, baltit joita oli yhteensä noin saman verran paljon huonommin ja saivat siitä kärsiä. Silloin jo opimme, ettei komun sanaan voi luottaa. Kommunistijohto söi kaikki savansa ja lupauksensa jotka se esim. virolaisille antoi syksyllä 1939.

        Talvisodan aikana Stalin ja Hitler olivat liitossa johon liittosopimukseen emme koskaan alistuneet Saksan kanssa sota-aikana. Ainoastaan jatkosodan lopulla presidenttimme Ryti teki henkilökohtaisen liittosopimuksen Hitlerin kanssa ja saimme kipeästi kaipaamaamme apua Kannakselle. Suomen eduskunta ei edes käsitellyt asiaa joten tässä kohden taidettiin hiukan höynäyttää Aatua.

        Talvisodan jälkeen ennen jatkon alkua Stalin kuitenkin useamman kerran pyysi Aatulta lupaa jatkaa sitä mikä Suomen osalta jäi kesken. Aatu kuitenkin tiesi jo NL:n ja liittoutuneiden sopimuksista ja ehdottomasti kielsi moisen omien etujensa varjolla. Aatu meidät omalta osaltaan pelasti kommunismilta vaikka ei se paljoakaan hänen sädekehäänsä kirkasta. Samaa jaskaahan ne olivat Aatu ja Josif, molemmat halusivat kalifiksi kalifin paikalle, suuruuden hullua ja vainoharhaista porukkaa.

        The one and only Työeläkeläinen. Muut ovat matkijoita!


    • ja suomi vikisi

      Hitler esitti Suomen hyökkäävän kohti Leningradia. Liittolaisena Suomi olisi Hitlerin mukaan miesluvultaan vähäinen ja heikosti aseistettu, mutta taistelisi urheasti.

      • kakki.

        mannerheim esti suomen hyökkäämästä leningradiin vaikka hitler pyysi sitä. se säästi suomen täydeltä neuvostomiehitykseltä.


      • totta turiset
        kakki. kirjoitti:

        mannerheim esti suomen hyökkäämästä leningradiin vaikka hitler pyysi sitä. se säästi suomen täydeltä neuvostomiehitykseltä.

        Noinhan se meni.


    • niin.
    • kertokaas että??

      Voiko hyökkäys olla puolustusta?

      • helppoa..

        Ei voi.


      • ei voi

        Kun hyökätään,silloin ei puolusteta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2352
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2323
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      37
      1373
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1319
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      1008
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe