Luonnontieteissä ruotsinkieliset pärjäävät

niin-kö

8

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hemskt

      Nyt ymmärrän niitä kiintiöitä

    • huusianna

      Hbl: Suomenruotsalaiset oppilaat lukevat laiskasti läksyjä

      STT 21.11.2011

      Suomenruotsalaiset oppilaat lukevat läksyjä keskimäärin laiskemmin kuin suomenkieliset, kertoo

      Hufvudstadsbladet. Lehden tieto perustuu tuoreeseen väitöskirjaan, jossa tutkittiin 15-vuotiaiden asennoitumista koulutyöhön neljässä eri maassa.

      Ruotsalaistutkija Anna Dallin tekemä tutkimus osoittaa Hbl:n mukaan, että 75 prosenttia Suomen koulujen ruotsinkielisistä oppilaista käyttää läksyjen lukemiseen päivittäin alle puoli tuntia. Suomenkielisillä oppilailla vastaava osuus oli vain 37 prosenttia.

      Tutkimusta varten haastateltiin yli 800 oppilasta Ruotsissa, Suomessa, Indonesiassa ja Australiassa.

      Suomenruotsalaisten oppilaiden asenteet koulua kohtaan olivat Hbl:n mukaan kaikkein kielteisimpiä.

      Tutkijan mukaan syynä saattaa olla se, että ruotsinkielisiä jatko-opiskelupaikkoja on suhteellisesti enemmän eikä niistä tarvitse kilpailla niin ankarasti.

      HS
      http://www.hs.fi/kotimaa/Hbl Suomenruotsalaiset oppilaat lukevat laiskasti läksyjä/a1305549759227

      ILtasanomat
      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/hbl-suomenruotsalaiset-oppilaat-laiskoja-laksyissa-/art-1288429692234.html


      HBL
      http://hbl.fi/nyheter/2011-11-20/forskare-finlandssvenska-elever-struntar-i-skolan

      • huusianna

        Ruotsinkieliset oppilaat eivät pärjää matematiikassa



        http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010101312514867_uu.shtml

        Heikoimmat koulut ovat geometriassa suomenkielisten kolmasluokkalaisten keskitasolla

        Ruotsinkielisten alakoulujen oppilaat menestyvät selvästi heikommin matematiikassa kuin suomenkieliset oppilaat, selviää Opetushallituksen tekemästä raportista.

        Suomenkielisten koulujen oppilaat menestyvät paremmin kaikilla matematiikan osa-alueilla. Kaikkein heikoimpien koulujen joukossa enemmistö on ruotsinkielisiä kouluja. Toisaalta parhaat ruotsinkieliset kaupunkikoulut ovat maan parhaiden koulujen joukossa.

        Yksi syy voi olla erilaisessa johtamiskulttuurissa, arvioi erikoistutkija Jari Metsämuuronen Opetushallituksesta.

        - Suomenkielisissä kouluissa heikkotasoiset oppilaat siirretään mahdollisesti nopeammin tukiopetukseen, Metsämuuronen sanoo.

        Oppimistulosten eroja voivat selittää myös oppimateriaalit, kodin tuki, opettajien erikoistumisopinnot ja oppilaan asenne opiskeluun.

        Tasoerot suuria suomalaisittain

        Raportin mukaan opettajan merkitys oppimistuloksissa ei ole ratkaiseva.

        Opetusneuvos Eero Niemi Opetushallituksesta arvioi, että yksi selittävä tekijä saattaa olla oppikirjat.

        - Oppimateriaalin yhteys oppimistuloksiin on erittäin merkittävä, Niemi sanoo.

        Oppilaat menestyivät matematiikan kokeessa keskimäärin hyvin. Suomenkielisissä kouluissa osaaminen oli lisääntynyt tasaisesti kolmannelta luokalta kuudennelle luokalle koko Suomessa. Tyttöjen ja poikien osaamisessa ei ollut eroa, ei myöskään maaseudulla tai kaupungilla.

        Ruotsinkielisten oppilaiden tilanne on aivan toinen.

        Kaupunkien kouluissa oppilaiden osaaminen lisääntyy huikeasti, mutta maaseutukouluissa heikkoa lähtötasoa suomenkielisiin verrattuna ei saatu kurottua kiinni.

        - Kaupunkialueen ulkopuolella erot tuntuvat vain kasvavan. Heikkoja ruotsinkielisiä kouluja on paljon, Metsämuuronen toteaa.

        Kodin kannustus ratkaisevaa

        Tilanne on onnettomin kaupunkialueen ulkopuolella, erityisesti Länsi-Suomessa. Joissakin ruotsinkielisissä kouluissa geometrian taidot olivat kuudennen luokan alussa samalla tasolla, missä suomenkielisten koulujen keskiarvo oli jo kolmannen luokan alussa.

        - Suomen sisällä ero on suuri. Toisaalta voi olla, että heikoimmatkin oppilaat voivat olla parempia kuin monessa keskieurooppalaisessa koulussa, Metsämuuronen lohduttaa.

        Tutkija korostaa kodin merkitystä oppimistuloksissa. Kaupunkialueen ulkopuolella opiskelumotivaatio ei välttämättä ole kohdallaan, jos haaveena on seurata isän jalanjälkiä maatilalla.

        Metsämuuronen viittaa norjalaistutkimuksiin, joiden mukaan maaseudulla tytöt pärjäävät siksi paremmin matematiikassa.

        - Alakouluikäisillä lapsilla ei ole automaattista halua mennä kouluun. Vanhempien velvollisuus on kannustaa lasta opiskelemaan ja tekemään läksyt kunnolla.

        Kiusaaminen heikentää oppimistuloksia

        Raportin mukaan koulussa viihtyminen ja koulukiusaaminen ovat selvästi yhteydessä menestymiseen.

        Noin 30 000 lasta on toistuvasti kiusattuina suomalaisissa kouluissa.

        - Olisi erikoista, jos kiusaaminen ei mitenkään vaikuttaisi oppimishaluun ja haluun käydä koulua. Viihtymisen huonous voi olla ennemmin syy kuin seuraus, Metsämuuronen toteaa.

        Ruotsinkielisten alakoululaisten huonompia oppimistuloksia kiusaaminen ei kuitenkaan selitä.

        - Olisi järkevää niin pian kuin mahdollista katkaista tällainen kehitys, jos se on todellinen. Ruotsinkieliset oppilaat ovat eriarvoisessa asemassa toisiinsa nähden, Metsämuuronen sanoo.

        Otokseen kuului 5 560 oppilasta. Tiedot kerättiin 244 suomenkielisestä ja 44 ruotsinkielisestä peruskoulusta.

        STT


    • huusianna

      kävin jo kommentoimassa HBLn keskustelua suomeksi. Saas nähdä kuinka kauan saa kirjoitukseni olla esillä?

    • Tohtori Toiveikas

      Kaikki nämä tutkimukset viittaavat siihen että Freudenthal oli väärässä; suomalaiset eivät ole geneettisesti heikkolahjaisempia tai erot ovat niin pieniä etteivät ne voi selittää suomenruotsalaisten moninkertaista yliedustusta johtopaikoilla.
      -
      Tämä on hyvä muistaa kun asia tulee puheeksi. Suomenruotsalaiset eivät ole mitään ashkenazi-juutalaisia.

    • Taas persut..

      "- Suomenkielisissä kouluissa heikkotasoiset oppilaat siirretään mahdollisesti nopeammin tukiopetukseen, Metsämuuronen sanoo."

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010101312514867_uu.shtml

      Suomenkielisissä kouluissa persut siirretään heti tukiopetukseen, eivätkä he pääse pilaamaan näinollen suomenkielisten tutkimustuloksia. Tutkimus kertoo sen selkeästi.

      • Komerosta ulos!

        Aivan yksi hailei, kuka pärjää jossakin koulussa niuhottamalla ja ulkoa pänttäämällä jotain vuosilukuja tuntikaupalla joka ilta parhaassa nuoruusiässä. Tärkeää on se, kuka pärjää elämässä. Kuten kansainvälisessä bisnesmaailmassa ja sen vaatimassa sosiaalisessa kanssakäymisessä, yrittäjänä, liikemiehenä, diplomaattina jne. Pitäähän jonkun hankkia verotuloja näiden onnettomien peräkammarissa niuhottavien elättämiseksi. Tervetuloa maailmaan, netti fennot!


      • Tohtori Toiveikas
        Komerosta ulos! kirjoitti:

        Aivan yksi hailei, kuka pärjää jossakin koulussa niuhottamalla ja ulkoa pänttäämällä jotain vuosilukuja tuntikaupalla joka ilta parhaassa nuoruusiässä. Tärkeää on se, kuka pärjää elämässä. Kuten kansainvälisessä bisnesmaailmassa ja sen vaatimassa sosiaalisessa kanssakäymisessä, yrittäjänä, liikemiehenä, diplomaattina jne. Pitäähän jonkun hankkia verotuloja näiden onnettomien peräkammarissa niuhottavien elättämiseksi. Tervetuloa maailmaan, netti fennot!

        Arvatenkin koet koulun pakkoruotsin opettelun yhtä turhanpäiväiseksi niuhotukseksi?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe