Tohmajärveläinen valtuutettu jatkaa Karjalaisen raportin mukaan valtuustossa vaikka niskassa on toista vuoden tuomio kirjanpitorikoksesta. Ei lähde seuraavalle kaudelle mukaan, koska kokee valtuustotyöskentelyn hyödyttömänä. Olen ite persu, mutta paheksun näitä tämmöisiä jatkuvia rötöstelyjuttuja lehdissä. Millaista porukkata persut ovat haalineet valtuustoihin? ja mitä vielä on tulossa kun seuraavat kuntavaalit ovat ohi. Pelottavaa - mikä on koeteltu kansalaiskunto?
Taas pesulle tuomio
miettikää kelle ääni
16172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Pelkules kun tuti noita kiljotusvilheitä taaten.
Jos tuo toomio tuti talouslikosesta, niin loikka meirän puulueesee. Me olla Toomen Keskusta. Päätet tuolaan puolujohtoo, telvetulloo
vai oot ite ihan persu. Miksi siis neg. persuista. hyvää joukkoo ovat laidasta laitaan. Mitä nyt pikku hairahdusta bandidoksen talleille silloin tällöin ym. pientä sälää.
Eikös toisaalta kehoiteta ihmisiä harrastamaan jotain urheilua .
Kirjoitus "vihreistä" päätellen "TAIDAT OLLA "vasemmistoliittolainen!
Kouluaikaan oli muutama oikeinkirjoitus fani luokallani, mutta heistä kenestäkään ei tullut kirjailijaa ja siihen on syynsä!? Nämä veijarit olivat vaille sanavarastoa, eli Suomeksi heiltä puuttui sanomisen taito, pääsanat olivat minä, sinä ja hän, tämän jälkeen tuli pitkä viiva ja sitten ei mitään!!!!?
Tärkeintä kirjoituksissa tulee olla kuitenkin minä. Minää ei saa unohtaa ja minää tulee markkinoita, niin puhekielessä kuin tekstiasettelussa.
Siis arvoisat lieksalaiset. Muistakaa ainakin sata kertaa päivässä mainostaa minää. Minä maailman kartalle.
Ja kansa tykkää,,,,, minästä.
Kuntalain 41§ Rikollinen menettely luottamustoimen ulkopuolella.
Jos luttamushenkilö on asetettu syytteeseen rikoksesta jonka laatu tai tekotapa osoittaa ettei hän voi toimia luttamustehtävässään sen edellyttämällä tavalla, valtuusto voi oikeudenkäynnin ajaksi pidättää hänet toimestaam.
Jos luottamushenkilö vaalin toimittamisen jälkeen on lainvoimaisella päätöksellä tuomittu vankeuteen vähintään kuudeksi kuukaudeksi, valtuusto voi erottaa hänet luottamustoimestaan.Päätös pannaan täytäntöön heti.Lainaus laista
Eli mistä on sitten kyse? Markku neljä kautta aikanaan valtuustossa
Moneskohan sadas kertaus tuoki oli täällä. Aina kun jossakin lehdessä on uutinen luottamushenkilön tuomiosta, niin Korpinen jo täällä rikoslakiasa lukee.
Unohtamatta mainostaa kertaakaan tuota kauttaan valtuustossa. Heittäköö sulla muisti kärrynpyörää siellä pipon alla
Oikaisuna totean sinulle kitjoittaja "aina kehumassa" että olen vaan hieman todennut sen mitä KUNTALAKI 41 § toteaa ja sitä lainsäädäntöä en ole tehnyt mutta mielestäni se on selkeä.
Jos nyt kuitenkin vielä totean, että olen toiminut kuntapolitiikassa myös muualla kuin Lieksassa ja myöskin maakunnallisessa tehtävässä.
Mutta myöskin ammattiliiton MKL valtuustossa toista kautta ja siten on tuota tietämystä myös, joten tuo panettelusi ei hetkauta mutta jos jatkat noin niin se voi kääntyä siten, että joudut kuin kanat orrelle koppiin.Markku
Waaaauuuuuh
Mihin on mennyt sanan vapaus jos vähkään jotain kommentoidaan niin heti ollaan uhkailemassa ja tutkintapyyntöjä tekemässä alkaa olla aika lapsellista touhua tällä palstalla.? Oikein pikkusieluista porukkaa.
Eipä ole yhtään kyttää ovella seissyt vaikka uhattu on.
Pesulle tuomio...kuoloo naaruun
Tutkintapyyntöjä voi tehtailla kuka hyvänsä, mutta on täysin eri asia se mikä on tutkinnan arvoisia!
Roska ja paska pyynnöt menee roskakoriin poliiseillakin!
Mitä ylipäätään rasittaa poliiseja, heidän valtavassa työpaineessaan paskalla?
Sitäpaitsi aiheettomien tutkintapyyntöjen tekijääkin, voidaan rangaista nykylain mukaan !
Tasapuolisuuta missäs viipyy ne vaalilahjusraha tutkimukset ja tuomiot vai
vanhatetaanko ne sinne lautakasaan ?
Ketään syytämättä tai panettelematta olen asian todennut mitä laki sanoo, joten kukin saakoon tekojensa mukaan.
On siksi turhaa nousta minua vastaa millään tavalla, olen siksi lainnkuuliuainen .Markku