Ähtärin keskustan uusi kauppakeskus hanke

frank sileen

Eräitä huhuja lainnaten. Kesko olisi rakentamassa vanhan s-marketin paikalle uutta kaupakeskittymää ja lija-auto aseman talo voisi jäädä paikoilleen. Siirtyisikö k-kauppa uusiin tiloihin ja taas olisi yksi tyhjä liikekiinteistö lisää monitorille jossa on jo ennestään tyhjää tilaa.
Nyt tarvitsisi saa se Saksalainen kauppaketju Lidilli tänne Ähtäriin lisäämään kilpailua paikallisille kaupoille sekä naapurin Töysän kaupalle.

Mielenkiintoinen seurata kuinka se keskustan kauppakeskus lähtee liikkeelle ja tuleeko siihen muuta kauppa toimintaa kuin se keskon oma.

45

2094

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyhjää, touhua

      Voihan tuo keskus tulla, mutta mistä asiakkaat. kesämökkiläisillekö ne sen tekee.
      Palvelujen perässä ihmiset muuttaneet, ja taloja myynnissä satoja.
      Ähtärin päätösmalli on kiireinen näivetys.
      Virkkunen piirsi kartan, jonka lukemiseen saatikka ymmärtämiseen ei ole päätöksenteossa riittänyt osaamista.

    • rullaatteri

      kyllä keskustan eläkeläinen saisi sen maitopurkin vanhastaki k-kaupasta tai sivasta jos ei s-markettiin jaksa lähteä. Keskuksen täyttäminen liikkeillä on työläs savotta ja ennestäänkin on tyhjää liiketilaa Ähtärissä niin keskustassa kuin uudella s-marketilla ja muuallakin. Saisi ne ensin täytettyä ennen kuin uutta tekisi.

    • Business is business

      Tulee hauska katukuva Ähtäriin Ostolantielle, kun kaikki liikkeet muuttavat samaan paikkaan. Ai niin, mitä liikkeet? EIhän niitä ole nytkään kuin muutama.
      Miksei liikkeitä keskitetä jo olemassa olevalle monitorille, jossa on tyhjiä koppeja yllin kyllin? ABC:n sivussa on tyhjää liiketilaa myös.Jos KESKO tekee uuden kaupan, miksei sitä korosteta ykkösuutisena? Nyt puhutaan ja huhutaan jostain epämääräisestä uudesta kauppakeskittymästä? Hyvä idea muuten aloittajalta:LIDL toisi tervetullutta vaihtelua Ähtäriinkin. Sieltä ostetaan,mistä vielä saadaan :)

      • nukkuvien osastolta

        Se on sitä savuvero taktiikkaa. Puhutaan luvataan ja toista tehdään kapineteissa..
        Ei vois vähempää vaalit kiinnostaa...


      • samaa5

    • sekunta simo

      Ähtäriläisten pitäisi yhtenä joukkona alkaa vaatimaan LIDILLIÄ Ähtäriin. Silloin nähtäisiin mikä ruoka-kauppa täällä pärjäisi ja loppuisi se Töysässä hyppääminen melk vanhojen tavaroiden perässä.

      • Surkastuskylä

        Onhan Lilliä yritetty se rakantaa oman huoneiston omalle tontilleen. Ei tällä aluella ole sijaa edulliselle kaupalle, vaikka asiakkaat hake keuruulta sieltä halvemmalla saadaan ruokaakin Lillilstä.


    • w- keuruu

      Onko kuulunut uusia asioita ?

    • riima osmo

      tekeekö kesko citymarketin Ähtäriin? Se on kohta joka pitäjässä etelä-pohjanmaalla.

    • asukas ostolan tielt

      alkaako purkutyöt vasta kesä jälkeen, kun vielä ei ole kaivuria näkynyt. Ainakaan meidän kerrostalon ikkunaan.

    • Ähtäri-city

      Juuri Lidl, Tokamanni, VapaaValinta tai muu sekatavarakauppa olis oivallinen Ähtäriin!! Pärjäis varmasti ja tois työpaikkoja. Ja niinpä, Monitori tyhjillään jo nyt... Sekin oli niiiiin hieno aikoinaan, kun rakennettiin. Vaan mitä on nyt.

    • berliin 2333

      lidilli olisi piristävä. Nyt joutuu K-kaupassa maksaan kalliita hintoja ruokakassista sisältöineen noussut hinnat reilusti sen jälkeen kun s-market avasi uudella paikalla.

      Saksalainen ketju Ähtäriin!

    • 7. Ne, joille on usk

      Ylistetty, mahtava Seppo Myllis.

    • ihimetten vaan...

      mitä ihmettä Ähtäri tekee Etelä-Pohjanmaan keskustelussa? Nehän on enemmän keski-suomalaisia...

    • 17062012

      kuka nyt jankkaava keski-suomalainen olisi kun voi olla Etelä-pohjalainen.


      Siksi Ähtäri on täälä Etelä-pohjanmaan keskustelussa.

    • ?`?##"%¤#/(=)?? x 2

      tori-markkinat pidetty, jokohan ne nyt aloittaa SUUREN kauppa keskittymän rakennuksen.

    • Keisari on alasti

      Sitä vaan ihmettelen että:

      Ensin annettiin S-ryhmän rakentaa uusi market.

      Se sitten oli kuolinisku ennestään kituvalle keskustalle.

      Sitten palkitaan S-ryhmä ostamalla sen vanha kiinteistö.

      Ja sitten aletaan rakentamaan uutta kauppakeskusta keskustan elävöittämiseksi.

      Ööööö.... olenko typerä vai onko jonkun muun mielestä kuvio outo ja KALLIS !! ?

      Kun koko projektiin vielä palkataan johtoon joku 90 % työkyvytön ja piha-alueelle tilataan joku häkkyrä taiteilijalta x niin mennään vanhaan malliin...

    • frank sileen

      eipä ole uutta tapahtunut sitten kun juhannuksena lähdin Ähtäristä reissuun ja nyt tulin takas. Tapahtuukohan asiassa mitään koskaan. Toisaalta asia vois olla kuin se nytkin on säästyisi kuntalaisten rahoja sekä ne keskustan kaupat voi olla entisellä paikallaan ei tarvi uuttatilaa.
      Seurataan mielenkiinnolla.

    • vbnppp

      siihen on tulos sisähuvipuisto.

      • Plop-Plop-24

        Jaa Hop Lopko?


    • homehtumaton

      Joo keilahalli, liikuntasali ja teatteri palvemaan päättäjien omaa egoa ja lahjoja...
      Eikös se näin toimi huhut puhuu ja entiset homehtuu...meinaan tilat kun ei ole nuoria niitä käyttämään.
      Ammattikoululla on tyhjää tilaa kun sisärengas siirsi koulutuksen pois pitäjästä..

      • sisärenkaslainen

        Amiksest tehrään vastaanottokeskus somaloisille.


    • ss tt

      mää taas kuulin että siihen vanhaan S-markettiin tulis sisä eläinpuisto. Sellasta mää kuulin.

    • ...

      Mikäs tämä ammattikoulu juttu oikein on??

      • jghghgh

        se on roskajuttu,kyllä sielä åppilahia on ja oiekin sairaanhoitusuja tuloo kohta.


      • Outoa ????
        jghghgh kirjoitti:

        se on roskajuttu,kyllä sielä åppilahia on ja oiekin sairaanhoitusuja tuloo kohta.

        Päättäjän luulis asioosta tietävän.


      • Nepotismi
        Outoa ???? kirjoitti:

        Päättäjän luulis asioosta tietävän.

        Lehden mukaan ne osti osakkeen sadallatuhannella eurolla Seinäjoelta kouluutus kuntayhtymästä.
        Kun Tuomarniemeä näivetettiin. Savola ei ollut jättänyt eriäävää mielipidettään kun Tuomarniemeä ajettin alas.
        Tulikos taas sitten se appi-ukko edustaan Seinäjokeen vai kuntajohtaja? sadantuhannen osakkeen perään?
        Nuo pöytäkirjat on niin huonosti esillä ja piilotettuna, että vaikiaa saada taviksen selvää lehdet kirjoottaa kyllä, muuta muistissa on vikaa. Enkä ole ees päätäjänä ja muistis on vikaa...kummaa sukujuhlaa tuo pätäntä kuulostaa olevan.


      • a..........kk.......
        Nepotismi kirjoitti:

        Lehden mukaan ne osti osakkeen sadallatuhannella eurolla Seinäjoelta kouluutus kuntayhtymästä.
        Kun Tuomarniemeä näivetettiin. Savola ei ollut jättänyt eriäävää mielipidettään kun Tuomarniemeä ajettin alas.
        Tulikos taas sitten se appi-ukko edustaan Seinäjokeen vai kuntajohtaja? sadantuhannen osakkeen perään?
        Nuo pöytäkirjat on niin huonosti esillä ja piilotettuna, että vaikiaa saada taviksen selvää lehdet kirjoottaa kyllä, muuta muistissa on vikaa. Enkä ole ees päätäjänä ja muistis on vikaa...kummaa sukujuhlaa tuo pätäntä kuulostaa olevan.

        kui h...........in tavalla toi " Nepotismin " SATU koskee tätä kauppakeskus keskustelua. Ihmettelen kauhian paljo kui voi olla noin huono luetun ymmärtäminen.


        ai niin oli varmaan tarkoitettu ilta-saduksi p................................................................


      • muriseva mäyräkoira
        a..........kk....... kirjoitti:

        kui h...........in tavalla toi " Nepotismin " SATU koskee tätä kauppakeskus keskustelua. Ihmettelen kauhian paljo kui voi olla noin huono luetun ymmärtäminen.


        ai niin oli varmaan tarkoitettu ilta-saduksi p................................................................

        Ei olen päättäjä ja pirusti päissäni, soossit menee sekaisin...


    • poer44

      ensviikoollla akalaa purutyät

    • palveluja-palvelijoi

      Tämä taas sitä samaa ... Mitäs tehdään monitorile?
      Ei ole yrittäjiä saatikka johtajia päättäjissä, jotka vouhkaa keskon liikkeitä, kesporttia jne...
      Keilahallia ampiteatteria.. Niin kuka sitä käyttää ne satavuotiaatko.. vai ne lomailijat.

    • awsa

      siihen tulee satumaa.

    • ae.ruiu.

      elämme jo satumaassa

    • sehulikojuturekoi

      kun LIDILLI tulee Ähtäriin alkaa K-kaupan lähtölaskenta (tainnut jo alkaa. Hinnat kohonneet ja väki vähennyt) . Kilpailu lisääntyisi ja hinnat laskisi todelliselle hintatasolle.

      • xxx(o)(o)xxx

        Tuleeko sitä uutta ja uljasta kaupankeskittymää vai ei.


      • Eiooeituueiooeituu
        xxx(o)(o)xxx kirjoitti:

        Tuleeko sitä uutta ja uljasta kaupankeskittymää vai ei.

        Ei oo ei tuu ! Loputkin laittaa luukkujaan kiinni.


      • voivoi voivoi
        Eiooeituueiooeituu kirjoitti:

        Ei oo ei tuu ! Loputkin laittaa luukkujaan kiinni.

        Mikäs sieltä on luukkujaan kiinni laittamas? Uutta kaffilaa ja mh avataan. Jälleen yksi huhu lisää.


      • t.impuri
        voivoi voivoi kirjoitti:

        Mikäs sieltä on luukkujaan kiinni laittamas? Uutta kaffilaa ja mh avataan. Jälleen yksi huhu lisää.

        Jokohan pian pääsevät aloittamaan urakat? Purkupallon pitäisi heilua jo jos meinaa tänä vuonna valmistua.


    • Kuulopuhe

      Eikös kaupungin johtaja sanonut jo jossain tapaamisessa, että Kesko vetäytynyt hankkeesta. Eli nyt vanha S-market on tyhjillään, ilman sähköa ja vettä ollut jo syksystä saakka. Ja paljonkos ne kalliit piirrustukset maksoikaan, mitä teetätettiin...huh huh...ja ei oo kaupungin puolella enää munaa ottaa Lidliin yhteyttä (kun taisi aikoinaan S-ketjulta tilaa kysyä, mutta ei kilpailijoille myyty). Saa nähä miten kaupunki koittaa paikata oman nolon mokansa, mainostetaan ja lehdissä jo kaavoitus ja muut suunnitelmat julkaistu, vaikka ei ollut mitään mustaa valkoisella. Rahaa paloi, kun vanhat patut halus päteä.

    • Hölmölähtäri

      No kaupunki paikkaa mokansa taas uudella mokalla: Ostetaan vaihteeksi vaikkapa joku tyhjäksi jäänyt rakennus. Hölmöläisten hommaa!

    • kesä seikkailija

      Eikö sitä matkakeskusta tulekkaan? Kauppakeskus oli "susi" jo ajatuksenakin, kun S-ryhmä rakensi uuden kauppakeskittymän niin se oli Ostolantielle paha isku. Hiljaisempaa keskuskatua ei taida löytyä mistään.

    • K.Veikkonen

      Milloin on entisessä S-Marketissa avajaiset ? Ollaan odoteltu. Hiljaista näkyy olevan. Kenen alkuperäisidea tämä oli? Kuka usutti ostamaan?

    • Ihmettelen vaan

      On se hienoa, että tuhlataan kymmeniä tuhansia euroja tuollaisen kuolleena syntyneen idean suunniteluun ja samalla kehotetaan kaupungin työntekijöitä ottamaan palkatonta vapaata, että tulisi säästöjä. Ja kukas ne kaupungin vanhukset hoitaa, jos kymmenet hoitajat on palkattomilla vapailla?

    • JPF

      Kuka välittää tuota kyseistä tilaa Ähtärissä

      • H-H-H-H-H

        no kaapunki osti ko. kiinteistön, kuten tiiät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1635
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1597
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      234
      1122
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      909
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      846
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      827
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      825
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      47
      807
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      69
      790
    Aihe