muunneltu tietyiltä osin joidenkin etua palvelemaan? Kehoituksia hengen riistoon, noudattamaan maalisen lain laatijan lakeja?
Onko raamattu korruptoitunut
anantichrist
477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
äläkä omaan ymmärrykseesi.
Oletko muunnellut kirjoitettua totuutta omaksi hyväksesi?
Raamattu ei ole korruptoitunut, mutta se kertoo paljon syntiinlankeemuksen seurauksena korruptoituneesta ihmiskunnasta.
Vanhan testamentin kehoitukset hengen riistoon liittyvät yleensä pyrkimykseen pitää Israelin kansa "puhtaana". Jumalalla oli täysi työ pitää kansansa itselleen pyhitettynä (mikä tarkoittaa erottamista jostain) ja se vaatii "pahan" poistamista kansan keskuudesta. Muuten Israelista ei olisi tällä hetkellä mitään jäljellä vaan se olisi todennäköisesti kadonnut moneen kertaan sen jouduttua yhä uudelleen siirtolaisiksi eri pakanakansojen joukkoon. Meidän näkökulmasta Jumalan kehoitukset ja rangaistukset tuntuvat liian karkeilta, mutta Hän toimi tilanteen vaatimalla tavalla.
Uudessa testamentissa ei ole enää kehoituksia tappaa ketään. Pyhitys eli erottautuminen tapahtuu uskon kautta saadun Pyhän Hengen kautta, joka on pelastuksemme sinetti:
Ef. 1:13 “Hänessä on teihinkin, sittenkuin olitte kuulleet totuuden sanan, pelastuksenne evankeliumin, uskoviksi tultuanne pantu luvatun Pyhän Hengen sinetti, sen, joka on meidän perintömme vakuutena, hänen omaisuutensa lunastamiseksi-hänen kirkkautensa kiitokseksi.”
Raamattu tosiaankin kehoittaa noudattamaan maallista esivaltaa:
Room. 13:1 “Jokainen olkoon alamainen sille esivallalle, jonka vallan alla hän on. Sillä ei ole esivaltaa muutoin kuin Jumalalta; ne, jotka ovat, ovat Jumalan asettamat.”
Ja tämä koska:
Room. 13:3 “-- hallitusmiehet eivät ole niiden pelkona, jotka tekevät hyvää, vaan niiden, jotka tekevät pahaa. Jos siis tahdot olla esivaltaa pelkäämättä, niin tee sitä, mikä hyvää on, ja sinä saat siltä kiitoksen; sillä se on Jumalan palvelija, sinulle hyväksi. Mutta jos pahaa teet, niin pelkää; sillä se ei miekkaa turhaan kanna, koska se on Jumalan palvelija, kostaja sen rankaisemiseksi, joka pahaa tekee.”
Oliko siis esimerkiksi Hitlerinkin valta Jumalalta saatua? Siinä mielessä kyllä, että se tapahtui Jumalan sallimuksesta. Vanhassa testamentissa kerrotaan useissa kohdissa siitä, kuinka Jumala käyttää pakanahallitsijoita kansansa Israelin hallitsemiseen ja rankaisemiseen. Katso esim. Jeremia 43, jossa Jumala kutsuu Babylonian kuningasta Nebukadressaria palvelijakseen. Kyse on siitä, ettei ole mitään valtaa tai voimaa, joka ei olisi alistettu Jumalan hallitusvallan alle. Hänellä on aina viimeinen sana.
Lue viimeinen aloitukseni: Jeesuksen viimeinen ateria. Siitä saat paljon tietoa siitä, miten Saatana on saanut ihmiset uskomaan Paavaliin enemmän kuin Jeesukseen.
Ja juuri siitä johtuu tämä lopun ajan raju eksytys, kun maailmassa ei ole ainuttakaan Kristuksen Totuuden Hengessä toimivaa seurakuntaa.