10cm tsunami iski Thaimaan rannikolle!

paniikki päälle

HAHAA!! Olisikohan kannattanut jättää uutisoimatta?

10

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stadin kundi

      Oli se kuitenkin isompi kuin sun muna!

      • huolestunut

        Mistä sinä voit sen tietää? Oletko käynyt hipelöimässä mun kyrpää kun nukun?


    • herätkää nyt

      Se on loppu nyt lähellä!!!!

    • Melua tyhjästä

      Nyt ne puuteripyllyt on täydessä paniikissa siellä.Kohta taas huudetaan ulkoministeriötä apuun ja kuskaamaan valtion varoilla takaisin Suomeen.TV-kamerat ovat lentokentällä valmiina ja toimittajat kysyy:Mikä oli vaikeinta?

    • Amazing

      Valtava tsunamiaalto syntyy, jos suureen maanjäristykseen liittyy pystysuora siirros, mitä ei etukäteen voi tietää. Siksi on syytä varautua tsunamiaaltoihin, kun kriittisillä alueilla esiintyy maanjäristyksiä. Syvässä vedessä tsunamiaallon korkeus voi olla vain metrin verran, mutta rantaan tullessa sen korkeus kasvaa moninkertaiseksi.

    • aalto tulee

      Pahin aalto on vielä tulematta. Senverran kauas merivesi vetäytyi rannasta, että voimaa kerää rajusti! Merivesi vetäytyi nyt huomattavasti kauvemmas rannasta, mitä 2004 v ja siitä tietää tulevan voiman. Tilanne ei vielä ole ohi!

    • Sananlasku

      Ei tsunami tule kello kaulassa.

    • Tämä tiedettiin

      Helsingin Yliopiston seismologisella laitoksella välittömästi mittaustulosten valmistuttua. Eli silloin kun media oli vasta virittämässä paniikkirumpujaan.

      Laitokselta oltiin tiettävästi yhteydessä Iltasanomien, iltalehden, mainostelevision ja ylen uutistoimituksiin. Vain yle suostui kuuntelemaan tietoja, joiden mukaan sivuttais-suuntainen järistysliike ei muodosta tsunamiaaltoja, vaikka järistyksen voimakkuus sinänsä olisi suurikin. Muissa toimituksissa suhtautuminen vaihteli ylimielisen epäuskoisuuden ja haistattelun välimaastossa.

      Erityisesti iltalehdistössä suhtautuminen oli luokkaa: Haistakaa risuparrat pitkä pee. Meillä on täällä vuosisadan uutispommi menossa ja sitähän te ette vuittu pilaa.

      Ehkä olisi sittenkin kannattanut kuunnella.

    • Möheliitti

      Tätä tsunamia on nyt kyllä paisuteltu, että koko maailma muka pelon vallassa, hah.
      Täällä ei pelota yhtään, enkä ole edes huomannut mitään maanjäristystä koko päivänä, eikä täällä mitään paniikkia ole näkynyy missään.
      Illallalla tultiin kotio ja uutisista tuli vasta tuo uutinen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      81
      1426
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1345
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      18
      1120
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      21
      1016
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      878
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      868
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      18
      806
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      777
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      40
      677
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      662
    Aihe