Uniatismi

Voisko see olla oikea ratkaisu Suomen ortodoksien identiteetiongelmaan? Eestissa on suuret ongelmat.
11613
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ensinnäkin, minulla ei ainakaan ole mitään identiteettiongelmia.

Toiseksi, tarkoitatko nyt siis Suomen ortodoksien liittämistä katolisen kirkon yhteyteen? En ymmärrä, miten se parantaisi mitenkään mitään.

Äänestä
  • .. ole identtiteettiongelmaa. Miksi ortodoksisen kirkon pitäisi sulautua uniaatteihin? Eihän siinä ole mitään järkeä, identtiteettihän siinä katoaisi.

    Äänestä

Suomen ortodokseilla ei ole minkäänlaista identiteettiongelmaa tietääkseni. Joten...ennen helvetti jäätyy kuin Suomen ortodoksisesta kirkosta tulee unioitu. Jos Virossa on ongelmia, siitä ei seuraa että Suomessa olisi. Olen pahoillani.

Äänestä
  • jo itsenäisyytemme alkuvaiheessa joillakin tahoilla ehdotella Suomen ortodokseille siirtymistä Moskovasta Roomaan.

    Äänestä

Saarn. 5:1
Varo jalkasi, kun menet Jumalan huoneeseen. Tulo kuulemaan on parempi kuin tyhmäin teurasuhrin-anto, sillä he ovat tietämättömiä, ja niin he tekevät pahaa.

Että rakkaat siunausta teille!!!

Äänestä

Hähä siis tota uniaattikirkko on osa katolista kirkkoa, jossa noudetaan bysanttilaista kirkkojärjestystä, mutta siis oppi on täysin katolinen? Sen lisäksi että uniaattikirkoissa ortodoksien pitäisi tunnustaa esim. paavin valta ja luopua monista omista opeistaan ja tavoistaan?

Eli siis jos et pidä vihreästi omenasta niin ostatko punaiseksi maalatun vihreän omenan, joka maistuu kuitenkin ihan samalta kuin se vihreä jonka mausta et pitänyt?

Uniatismi ei ole ratkaisu mihinkään.

Äänestä
  • unioitujen kirkkojen teologiset ja opilliset painatukset ovat lähempänä ortodoksisuutta kuin roomalaiskatolisuutta. Eli ortodoksisten kirkkojen kanssa on muutakin yhteistä kuin riitus.

    Äänestä

  • Serafim kirjoitti:

    unioitujen kirkkojen teologiset ja opilliset painatukset ovat lähempänä ortodoksisuutta kuin roomalaiskatolisuutta. Eli ortodoksisten kirkkojen kanssa on muutakin yhteistä kuin riitus.

    Itäinen ja läntinen traditio ovat kuitenkin opilliselta olemukseltaan samaa, ja katolinen kirkko syleilee molempia - mutta ilmaisutavat ja painotukset ovat erilaisia. Idän katolisissa paikalliskirkoissa ollaan täysin oikeauskoisia katoliselta kannalta, mutta silti pysytään itäisessä traditiossa.

    Äänestä

Voisikohan uniatismi olla ratkaisu niiden Suomen katolisten kohdalla, jotka eivät tule toimeen nykyisen piispansa kanssa?!? Siis unioituminen Konstantinopolin patriarkaattiin...Mutta miten silloin mahtaisi käydä sen suomalaisen katolisen identiteetin?!?

Äänestä
  • Tässä onkin mielenkiintoinen ero - Pietarin istuimen kanssa yhteyteen palanneet itäiset kirkot ovat saaneet säilyttää liturgian lisäksi teologisen perintönsä, mutta esim. Yhdysvalloissa kokonaisia anglikaaniseurakuntia on liittynyt ortodoksikirkkojen yhteyteen ja joutunut luopumaan omastaan. Minusta koko kirkon perinteen syleily on katolisuuden tunnus.

    Äänestä

  • rousku kirjoitti:

    Tässä onkin mielenkiintoinen ero - Pietarin istuimen kanssa yhteyteen palanneet itäiset kirkot ovat saaneet säilyttää liturgian lisäksi teologisen perintönsä, mutta esim. Yhdysvalloissa kokonaisia anglikaaniseurakuntia on liittynyt ortodoksikirkkojen yhteyteen ja joutunut luopumaan omastaan. Minusta koko kirkon perinteen syleily on katolisuuden tunnus.

    kirkkoon ole nuo anglikaanit liittyneet - kun liturgiakin on käytännössä sama?!?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


realist kirjoitti:

Voisko see olla oikea ratkaisu Suomen ortodoksien identiteetiongelmaan? Eestissa on suuret ongelmat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu