Mielestäni vapauttamispäätöksen antajat voisi tuomita avunannosta murhaan
http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/2012/04/1527444/suomen-pitkaaikaisin-elinkautisvanki-vapautettiin---tappoi-taas
Käy yhteiskunnalle kalliiksi nämä tappajat vapaalla ollessaan
Murhaaja murhasi - kuka ottaa vastuun
10
63
Vastaukset
- Folio Mulder
Olen samaa mieltä. Miten on mahdollista, että kukaan ei ole vastuussa tappajan vapaaksi päästämisestä ? Jonkinlainen sanktio-ohjelma täytyy olla olemassa, jotta tuollaisista virheistä joku on vastuussa.
Ihmisillä on vain yksi henki tosiaan ja se on niin kallis. Elämä on lahja ja se joka toiselta riistää elämän ilman että itsepuolustuksella on sijaa, joutaa syrjään lopullisesti.
Kukapa ei elämäänsä ja itseään rakastaisi. On sanoinkuvaamatonta, että se riistetään niin monilta tässä pienen kansan suomessakin. - iso palkka ei vastuu
Hyvä työ kova- palkka vailla vastuuta.
Ehdotukseni on että murhaajat teljetään loppuiäksi vankilan sijaan mielisairaalan suljetulle osastolle. Liian monta surullista tarinaa kun nämä psykopaatit vapaalle päästyään jatkaa tappamista.
Tuskin kovinkaan moni psykiatri uskaltaisi ottaa vastuuta murhaajan vapauttamisesta - Tosi on
Eiköhän se ole tosiaan halvempaa pitää konnat linassa, kuin tavallisten ihmisten linnoittautua koteihinsa Amerikan malliin. Vastuu se on oltava tuomareilla ja oikeuspsykiatreilla tuomioistaan ja päätöksistään. Oikeusvaltio ei toimi Suomessa uhrin suoja on olematon samoin todistajan.
- Taas yksi
urpo puhuu "amerikan mallista" vaikkei ole koskaan siellä käynytkään.
Sao Paolo on parempi esimerkki paikasta, jossa rikkaat linnoittautuvat.
Vastuun ottavat ne samat, jotka rahtaavat Afrikasta ja Romaniasta ja sieltä murhaajia ja raiskaajia.
- arwot winksallaan
Kuinkahan paljon meillä pistetään turhaan rahaa vankeinhoitoon, katsoin jotain tv ohjelmaa jossa vangeilla oli kaikenlaista kulttuuritoimintaa josta moni pienituloinen rehellinen veronmaksaja voi vain haaveilla. Ainakin rikoksenuusijat voisi pistää vankilaoloihin jotka ovat sen verran ankeat että ei tee mieli palata.
Oli koomista katsella kun venkulat saunottelivat järvenrannalla ja grillasivat makkaraa, ei ihme että rikoksentekijät uusivat tekonsa.
Kuinkahan monella Siwan kassalla joka on yksinhuoltaja on moiseen varaa
Vanhukset vanhainkodeissa voivat vain haaveilla oloista jotka vangit saavat, saas nähdä koska vanhukset hoksaavat tämän ja alkavat ryöstää pankkeja tuomion toivossa - Käy ne
Kalliiksi vankilassakin.
Sähkötuoliin... - jokivarrenmies
Eihän Suomessa ole rangaistuslaitosta/oikeuslaitosta, sehän on PALKINTOLAUTAKUNTA.
- Elinkautinen on
Suomessa elinkautinen.
Siitä voidaan armahduksella päästä vapaaksi, joten eiköhän presidentti tai jokin oikeisaste ole tähän murhaan syyllinen. - väitöskirtaaihe
Kuinkahan moneen murhan "avunantoon" on presidenttimme syyllistyneet???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5441782Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18877- 84863
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101806Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50719Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2707- 63705
- 63676
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?73628- 65533