Hei Keskiyö! Minua ahristaa tuo rahapuoli. Olen jo iäkäs ja aina vaan minulla on vielä yksi elätettäväkin. Lapsilisä loppuu ja kesä tulossa ja sitä ruokaa. Itseeni menee terveyspuolelle rahaa.
En oikein tiedä jaksanko kokoajan vain miettiä että rahat riittää. Muut ikäseni olleet jo 15 vuotta yksin.
Eksä saa hurritella pitkin maailmaa. Näinhän se suomessa. Miehet perustaa uusia perheitä, ja jättävät pienellä sumalla edellisen selviämään. Suomeen pitäisi tulla parempi laki eksille eikä sitä heiltä 100-200e vain kuussa eikä tapaamisiakaan ollu moneen vuoteen lapseen. Riitaa ei viitti aloittaa.
No tuo nyt oli vain sivusta huomautus. Kysyn siis näetkö mitään että raha-asiani kohenesivat tai jonku valonpilkun edes välillä siihen sitten taas jaksan.
KESKIYÖ/TUNTIJASI
2
65
Vastaukset
Hei
sinä olet tehnyt arvokasta työtä äitinä ja kasvattajana. sitä ei voi rahassa mitata. voin yhtyä sanomaasi, että taloudellisissa asioissa joka puolella maailmaa miehet pääsevät helpommalla.
mutta kas, meidän tyttäret opiskelevat ja muuttavat systeemiä, heillä on käsissään avaimet asioiden parantamiseen. ja juuri siihen meidän sukupolvemme on sisukkaasti panostanut. koulu ja ammatin oppiminen on perusedellytys hyvään elämään. ja sitä meidän tulee jälkipolvelle toitottaa jatkuvasti!
vaikka entinen puolisosi maailmalla reissuaakin ei se tarkoita, että hän olisi sen onnellisempi. tyhjyyttäkin voi sulostuttaa auringossa ja oluttuopin ääressä, mutta ei se siitä miksikään muuta. ja tyhjät tynnyrit koliset kaikkein kuuluvimmin.
olet viisas kun et riitele, siitä ei seuraa mitään hyvää. olet pian suoriutunut tehtävästäsi ja sitten alkaan sinunkin helpompi elämä. et varmasti joudu tyhjän päälle, niin ei ole tarkoitus. mutta mikään ei taida tipahtaa syliinkään aivan taivaasta. olet sellainen ihminen, joka aina suorittaa ja vasta sen jälkeen nauttii.
niin sinä hoidat lastenlapsiasikin ja nautit heidän tuomasta ilostaan. mutta arvaa nauttiiko entinen kumppanisi? no eihän hän ehdi, eli monta iloa menee siinäkin sivu suun.
minulla on sellainen kuva, että sinä laittaudut yhteen toisen mukavan ihmisen kanssa. ei olisi mahdotonta, että tuo ihminen olisi nainen. tarkoitan nyt arjen helpotusta ja yleisiä maksuja, on olemassa asumismahdollisuus, missä voisi säästää rahaa.
ja on jonkinlaista kerhotoimintaa, vai olisiko se väliaikaista aputyötä. mielestäni sinä olet hyvä lasten kanssa ja siinä on mahdollisuus, mikä tuo sinulle mukavaa iloa ja taloudellistakin hyötyä. sitten sinulla on taiteellista kykyä, mitä et ole koskaan uskaltanut toteuttaa. sanon uskaltanut, koska tunnen ettet ole tarttunut kykyysi aidosti. mieti sitä.
t. Keskiyö- keskiiän yli.
Kiitos Tuntija! Yksi asia on missä olen nyt tehnyt naisen kanssa vuokrauksen.
Kesäpaikka. Aivan erittäin halvalla. Vaatimaton mutta järvi rantana.
Näit varmaan sen. Kolmaskin sukulainen tulee siihen mukaan,
Aivan uskomaton tapahtuma.
Nuorena piirtelin sun muuta. Kaikki jäi elämän aherruksessa.
Eräs korkeassa asemassa oleva henkilö yritti yhteyttä minuun. Olisiko ollu työtarjous. En vain vastannut puheluun. Minusta tullut arka. Näetkö tähän asiaan jotakin mikä se asia olisi ollut?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1453689Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1083524Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi202472Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs42295100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es282113Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa341177Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut171031- 134843
Ei ne päivät ole samanlaisia...
Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah28830Oikea syy siihen
miksi toivon ettei enää törmätä on se, että olen ihan tavattoman ihastunut sinuun. Paljon helpompi itselle kun ei saa pä34754