Nurin käännetty järjestys

Voi kunpa tietäisivä

Pelastus lähtee liikkeelle siitä, että ihmisen korvat avataan evankeliumille. Tällöin Jumala pääsee sanansa kautta tutkimaan ihmisen ja tuomitsemaan hänet.

Tuomituksi tulleilla on tasan yksi mahdollisuus säästyä kuolemantuomiolta. Hän huutaa hädässään, Jeesus Daavidin poika armahda minua syntistä!

Jumala ilmoitti ihmistä koskevan tahtonsa profeettojen ja apostoleiden kautta Hengessä. Nämä ilmoitukset kirjattiin ylös, ja koottiin yli 2000 vuoden aikana kaikkiaan 66 kirjaa sisältävään kirjastoon. Tätä kirjastoa me kutsumme nimellä Biblia, tai Raamattu. Suurikiitos Jumalalle, että hänen ilmoituklsensa on tänäänkin meidän luettavanamme.

Kiitos myös siitä, että kenenkään ei ole pakko lukea, eikä pakko uskoa sanaakaan mitä Raamattuun on kirjoitettu. Näin ne ihmiset jotka haluavat viettää iankaikkisen elämänsä kadotuksessa, saavat valita sen vaihtoehdon kenenkään estämättä. Enemmistö onkin valinnut tämän vaihtoehdon, heille vapaa tuhoava syntielämä on rakkaampi kuin Jeesus.

NO miksi Jumalaa vastustavia piruja ei kutsuta taivaan iloon?

Olisihan se aivan kamalaa jos samat koijarit taivaassa asettuisivat Jumalaa vastustamaan, jotka täälläkin sitä tekevät, siksi kiitämme myös kadotuksesta joka lopullisesti vaientaa kaikki Jumalan vastustajat. Mikään ei enää häiritse Jumalan lasten iloa ja rauhaa. Tämäkin on siis Jumalan armoa ja rakkautta.
xxxx

Tämän palstan ateisti-evankelistat asettuvat Jumalan yläpuolelle, Jumalan tutkijoiksi.

Tulos on ennalta selvä, kun repeämispisteeseen saakka ylpeydestä paisunut ihminen alkaa tukimaan hänet luonutta Jumalaa, joka on ja pysyy iankaikkisesti ihmiseltä tutkimattomana.

Jos Jumala olisi ihmisen tutkittavissa, niin silloin tietäsimme varmasti, että Jumala on ihmisten keksimä satupelle.

Tällaiseksi ateistit hulluudessaan ovat Jumalansa "tutkineetkin", kuten kaikki tiedämme. Omaksi kadotuksekseen, valitettavasti.

Kaikkivaltias on kaikkivaltias, häntä ei kukaan voi tutkia mitenkään, eikä mikään luotu mahda hänelle yhtään mitään, ei vaikka kuinka yrittäisi.

Kun Jumala sanoo sanan maailmankaikkeus eläimineen ja ihminen syntyy, kun Jumala sanoo toisen sanan, niin koko tunnettu ja tuntematon maailmankaikkeus häviää hetkessä olemattomiin.

Tästä tiedämme että ei ole kysymys pienestä herrasta, vaan meille täysin käsittämättömän suuresta Herrasta, jota kaikki luotu tottelee, tahtoi taikka ei.

Tätä taustaa vastaan ateistien kaikki räpellykset "tiedemiehineen" ovat säälittäviäkin säälittävämpiä.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

        Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
        Maailman menoa
        290
        5479
      2. Kohdataanko me

        Enää?
        Ikävä
        70
        5056
      3. Rakkaalle miehelle

        Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
        Ikävä
        48
        4156
      4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

        Etkö sä nuku koskaan??
        Ikävä
        51
        3840
      5. Olipa turha tämä

        Rakkaustarinamme
        Ikävä
        42
        3483
      6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
        Maailman menoa
        88
        3126
      7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

        Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
        Maailman menoa
        71
        2998
      8. Mitä tapahtuu

        Sitten keväällä ja kesällä
        Ikävä
        41
        2178
      9. Voitko sanoa jotain

        Hellää?
        Ikävä
        49
        2116
      10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

        Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
        Euroviisut
        27
        2078
      Aihe