Kertokaahan alan ammattilaiset tai tästä jotain tietävät..
Pärjääkö verkostomarkkinoinnilla?
8
131
Vastaukset
- puhdasurheilu.fi
Jatkoa edelliseen, kun viesti lähti vahingossa keskeneräisenä..
Keskeneräistä tuntuu kyllä tämä verkostomarkkinointikin olevan, ainakin historian valossa.
Kaiken maailman ternimaitopillereitä, puhelinliittymiä, avaruusravintoa ym. tässä on tullut vuosien varrella nähtyä ja koettua.
Yhtään hinta/laadultaan erinomaista tuotetta ei verkostomarkkinoinnissa ole vielä vastaani tullut.
Olenko väärässä vai olenko päätynyt vain vääriin paikkohin?
Ystävällisin terveisin,
Tony
http://puhdasurheilu.fi/- Events rules
Kyllä sinä pärjäät, kun todella satsaat VM-myyntiin. Kun rakennat alalinjoja ja osallistut eventteihin, pääset heti kahden vuoden kuluttua siivoojan alimpiin taulukkopalkkoihin.
- en pärjää ;)
Terve Tony!
Tottakai verkostomarkkinoinnilla voi pärjätä. Kyse on siitä haluatko tehdä sen vaatiman työn. Toisekseen en tiedä mitä pärjäämisellä tarkoitat.
Itse olen tienannut viimeisen 2 vuoden aikana noin 40 000 sivutuloja. En siis tee päätoimisesti eli jonkun mielestä en pärjää. Tuon voin myös näyttää face to face meetingissä. Suurin energia pitäisi laittaa aloitusvaiheessa siihen minkä yrityksen valitsee. Onko se sellainen yritys tuotteiltaan ja ideologialtaan missä voisit töitä tehdä pitkän aikaa. Useimmat valitsevat yrityksen mitä juuri tällähetkellä eniten tehdään suomessa, ja se on mielestäni heikko tapa lähteä mukaan tekemään.
- 9+1
Se ihan riippuu, mitkä on tavoitteet ja mitä tarkoitat pärjäämisellä. Onko tarkoitus saada koko toimeentulo vm:sta vai extrarahaa varsinaisen tilipussin jatkeeksi. Vai jotain siltä väliltä. Itsekin voin sanoa pärjääväni, vaikka teen vm:a oman työn ohessa. Palkasta hoidetaan kaikki pakolliset menot ja tällä saadaan sitten perheelle kaikkea lisäextraa, mihin tili ei riittäisi. Ja isompipalkkaiseen työhön on turha käskeä, koska ikää on jo sen verran, että kouluja ei enää jaksa käydä ja nykyinen työ on kuitenkin sellaista, mistä nautin ja mitä haluan tehdä, vaikka onkin ns. "huonopalkkaista". Mutta esim. oma tiiminjohtaja tekee vm:a työkseen ja hyvin tuntuu pärjäävän.
- En usko
>>>Itse olen tienannut viimeisen 2 vuoden aikana noin 40 000 sivutuloja.
No laitappa lukuja, että miten tuohon päästään? Oletan että puhut bruttotuloista 2 vuoden ajalta?
Esim. Jos saat voittoa vaikkapa 40e jostain myymästä tuotteesta (ja ehkä tuote maksaa yli 150e asikkaalle?), niin sinun pitää myydä niitä 1000 kpl. Sitten vielä kaikki kulut pois.
Kerro tarkemmin, että mitä vm edustat, jotta voidaan arvioida heidän tuotevalikoimaan ja puhutko yksinkertaisesti vain paskaa. :o) - 38
"sim. Jos saat voittoa vaikkapa 40e jostain myymästä tuotteesta (ja ehkä tuote maksaa yli 150e asikkaalle?), niin sinun pitää myydä niitä 1000 kpl. Sitten vielä kaikki kulut pois."
Voi herranjumala sentään, tuossako toi tietomäärä on.
Mutta jos 500 verkostoijaa käyttää tuotetta joka maksaa 100 euroa. Joista 250:sta saan 10%.
Ja matching bonus 25 jakelijan tuloista 100%
coded matching bonus 350 jakelijan tulosta 25%
Vain pieni esimerkki jotta ymmärrät ettei nykypäivänä tuotteita myydä, niitä käytetään eikä tulot tule jonkun normaalin yhtiön tavoin. Mutta kai tämäkin sua viiksettää ;)
Huom: vain esimerkki suuria ihmismääriä ei tarvita- Mystic man...
Tutkitaanpas lukuja hieman.
Rahaa tulee siis systeemiin 500 verkostoijan/käyttäjän hankkiessa100 EUR tuotteen 50 000 EUR. Myydäänkö tuotteita yhtään ulkopuolelle, vai ovatko verkostoijat ainoita asiakkaita?
Näistä sinä saat 250* 10 EUR = 2500 EUR. Kuinka tämä määrytyy? Paljonko nämä vasallit itse saavat katetta ostamistaan tuotteista? Ja onko jaolla muitakin kuin sinä kymmenyksineen?
Sitten menee kryptiseksi. "matching bonus 25 jakelijan tuloista 100%"
Paljonkos nuo 25 jakelijaa tienaavat, eli paljonko siis saat tätä 100% matching bonusta? Onko se tuloa, jos ostaa tuotteen itselleen? Onko sitä ulkopuolista myyntiä ja jos on, niin kuinka paljon?
Lisää mystiikkaa: "coded matching bonus 350 jakelijan tulosta 25%" Paljonkos nuo 350 jakelijaa tienaavat, eli paljonko siis saat tätä 25% matching bonusta? Onko se tuloa, jos ostaa tuotteen itselleen? Onko sitä ulkopuolista myyntiä ja jos on, niin kuinka paljon?
Ei noilla antamillasi tiedoilla vielä mitään pysty tienaamisista päättelemään, ellet anna hieman tarkempia tietoja toiminnan laajuudesta ja bonusten nauttijoiden määristä kokonaisuudessaan.
- :o)
Kun lähdetään valehtelemaan tuloista eikä aivan selvästi sitten osata valhetta myöskään paikata, niin kovin mystiseksi se sitten menee. Ja muita sitten vain viiksettää kun ei ymmärretä valhetta... kateellisina. :)
Voisi siis olettaa että moni muukin ahkera vm aloittelija voisi saada kahdessa vuodessa 40 000e. Myytyjä tuotteita bonus portaineen pitäisi sitten olla melkoinen läjä, jotta rahaa oikeasti riittää jaettavaksi vaikkapa sadalle super vm jannulle, jotka tosissaan hommaa tekee. Kun kerran vm on tosi tuottavaa, että kannattaa liittyä, niin kyllähän systeemissä helposti 100 X 40 000e pyörii... vuodesta toiseen. Ja mystiset tavarat myös menevät kaupaksi ja ihmisiä liittyy innokkaasti lisää kun ei niitä edes kehdata mainita. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1802653Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1051111- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20780Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait233779Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka277754Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698