Miksi kunnan yksityistetyn isännöitsijätoimiston isännöitisijä saa asennuttaa kalliilla rahalla vuokrasopimusasuntoihin vedenrajoittimet, vaikka asukas maksaa vedenkäyttönsä vuokrassa ja käyttää asuntoa sekä vettä ym asiallisesti?Edes autoa ei saa huuhtoa paniepesurilla , vaikka on tallit ja vesipostit. Voiko tällaisesta valittaa ja minne?Kertokaa niin teen kantelun.
Jos yksi asukas 20 kerrostalosta valittaa vedenkäytöstä, eihän se voi olla helvettisoikoon peruste siihen että investoidaan huoltorahat rajoittimiin ja asennetaan kymmeniin asuntoihin tuosta vain "ekologisuuden nimissä", kun kaikki muu on rempallaan. Maalit rapisee, autotallien ovet roikkuu, lamput ja kodikoneet hajoavat ennen aikojaan jne. jne. Vuokrat nousevat vuosittain lähemmäs 80 euroa/kk:tta kohti.
Lisäksi asunto-osakeyhtiössä on vuodesta toiseen toiminut sama kiinteistönhoitoyhtiö, joka ei edes tee niitä töitä jotka heille kuuluu .Esim.Lumityöt ja pihojen siivoukset tekemättä, jos asukkaat eivät itse tee.Silti aina sama yhtiö jatkaa vaikka on esitetty ihan selkeitä dokumentteja kiinteistönhoitofirman huolimattomuudesta! Eikö tällainen toiminta ole lainvastaista?Kuka valvoo isännöitsijöiden toimintaa?
Onko muut vuokra-asujat törmänneet vastaavaan sanelupolitiikkaan ja kiskontaan?
Vedenrajoittimien asentaminen vaikka artisti maksaa?
2
107
Vastaukset 2
- Et voi vaikuttaa
Vuokra-asuntoyhtiötä hallinnoin yhtiön hallitus aivan kuten asunto-osakeyhtiössä. Siis tarkoita yhtiötä, joka koostuu omistusasunnoista.
Ja tuo hallitus päättää, kuka isännöi yhtiötä, ja päättää myös huollosta.
"Eikö tällainen toiminta ole lainvastaista"
Ei ole. yhtiön hallitus päättää, mitä yhtiössä tehdään, ja mitä ei. Jos mitään selkeästi rikollista ei ole tapahtunut, niin vuokra-asujan on vain tyydyttävä tilanteeseen.
Noin yleisesti, niin vuokra-asujilla ei ole mitään päätösvaltaa, ja valittaa tietysti voi, mutta siihen se vaikuttaminen sitten päättyykin.
Vuokra-asujan ainoa keino "vaikuttaa", on muuttaa pois.
Ja alkuperäiseen kysymykseen: Jos yhtiö on päättänyt asentaa vedenrajoittimet, niin sitten ne asennetaan. Ja vuokra-asujan on vain hyväksyttävä asia. Päätökseen ei ole mitään keinoa vaikuttaa. Kiinteistön omistaja voi tehdä sen, minkä parhaimmaksi näkee. - näin se vaan on
A) eihän rajoittimet mitenkään haittaa asiallisesti vettä käyttävää. Päin vastoin, hyötyä tulee kun tuhlareiden kulutus laskee.
B) vuokranantajan voitoistahan ne asennukset on pois, ei sitä voida erikseen periä vuokralaisilta
C) vuokralla sitä joutuu vain sivusta seuraamaan miten omistaja hoitaa asiat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 71850
- 113789
- 37722
- 140715
- 70627
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40619Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu161511- 28508
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58503Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47470Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 63465
- 69455
- 41432
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0432- 45423
- 35418
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74416Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30408Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59405