Miksi kunnan yksityistetyn isännöitsijätoimiston isännöitisijä saa asennuttaa kalliilla rahalla vuokrasopimusasuntoihin vedenrajoittimet, vaikka asukas maksaa vedenkäyttönsä vuokrassa ja käyttää asuntoa sekä vettä ym asiallisesti?Edes autoa ei saa huuhtoa paniepesurilla , vaikka on tallit ja vesipostit. Voiko tällaisesta valittaa ja minne?Kertokaa niin teen kantelun.
Jos yksi asukas 20 kerrostalosta valittaa vedenkäytöstä, eihän se voi olla helvettisoikoon peruste siihen että investoidaan huoltorahat rajoittimiin ja asennetaan kymmeniin asuntoihin tuosta vain "ekologisuuden nimissä", kun kaikki muu on rempallaan. Maalit rapisee, autotallien ovet roikkuu, lamput ja kodikoneet hajoavat ennen aikojaan jne. jne. Vuokrat nousevat vuosittain lähemmäs 80 euroa/kk:tta kohti.
Lisäksi asunto-osakeyhtiössä on vuodesta toiseen toiminut sama kiinteistönhoitoyhtiö, joka ei edes tee niitä töitä jotka heille kuuluu .Esim.Lumityöt ja pihojen siivoukset tekemättä, jos asukkaat eivät itse tee.Silti aina sama yhtiö jatkaa vaikka on esitetty ihan selkeitä dokumentteja kiinteistönhoitofirman huolimattomuudesta! Eikö tällainen toiminta ole lainvastaista?Kuka valvoo isännöitsijöiden toimintaa?
Onko muut vuokra-asujat törmänneet vastaavaan sanelupolitiikkaan ja kiskontaan?
Vedenrajoittimien asentaminen vaikka artisti maksaa?
2
102
Vastaukset
- Et voi vaikuttaa
Vuokra-asuntoyhtiötä hallinnoin yhtiön hallitus aivan kuten asunto-osakeyhtiössä. Siis tarkoita yhtiötä, joka koostuu omistusasunnoista.
Ja tuo hallitus päättää, kuka isännöi yhtiötä, ja päättää myös huollosta.
"Eikö tällainen toiminta ole lainvastaista"
Ei ole. yhtiön hallitus päättää, mitä yhtiössä tehdään, ja mitä ei. Jos mitään selkeästi rikollista ei ole tapahtunut, niin vuokra-asujan on vain tyydyttävä tilanteeseen.
Noin yleisesti, niin vuokra-asujilla ei ole mitään päätösvaltaa, ja valittaa tietysti voi, mutta siihen se vaikuttaminen sitten päättyykin.
Vuokra-asujan ainoa keino "vaikuttaa", on muuttaa pois.
Ja alkuperäiseen kysymykseen: Jos yhtiö on päättänyt asentaa vedenrajoittimet, niin sitten ne asennetaan. Ja vuokra-asujan on vain hyväksyttävä asia. Päätökseen ei ole mitään keinoa vaikuttaa. Kiinteistön omistaja voi tehdä sen, minkä parhaimmaksi näkee. - näin se vaan on
A) eihän rajoittimet mitenkään haittaa asiallisesti vettä käyttävää. Päin vastoin, hyötyä tulee kun tuhlareiden kulutus laskee.
B) vuokranantajan voitoistahan ne asennukset on pois, ei sitä voida erikseen periä vuokralaisilta
C) vuokralla sitä joutuu vain sivusta seuraamaan miten omistaja hoitaa asiat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5222490Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial512207Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2032148Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191450Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip491323- 971308
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle101175Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621111Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise891087Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931035