Niinistö nuoli ruotsalaisia!

Sauli-parka

19

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pieni vähemmistö?

      Outo lausunto! Muka pieni vähemmistö yrittää "kääntää yhteiskunnan ympäri"??

      Asiahan on juuri PÄINVASTOIN. Pieni svekoeliitti ylläpitää suuren enemmistön vastustamaa pakkoruotsitusta!

      Niinistö sortuu tietoiseen vääristelyyn. Melkoinen pettymys.

    • Jaahas!

      Homma meni siis niin päin, että Sauli vain esitti vähemmän svekoa vaalien alla, jotta varmisti suomenmielisen enemmistön äänet.

      Nyt kun on valittu, niin alkaa paljastaa todellisen svekokarvansa. Taas suomalaista kansaa petettiin!

      • huusianna

        Tuo oli tiedossa jo ennen presidentinvaaleja. Mutta kampajoimalla seuraavissa vaaleissa Niinistöä vastaan voi ola että Niinistö jää yhden kauden pressaksi. Pitää muistaa Niinistön puheet ja arkistoida ne tulevia pressanvaaleja varten.

        Niinistö toimi paljon halveksittavammin kuin monet muut pressaehdokkaat jotka olivat avoimesti pakkoruotsituksen kaksikielisyyden kannalla. Niinistö ei kertaakaan kertonut oikeata kantaansa vaan pyöritteli asiaa ilman mielipidettä.

        Siispä toivon mukaan Sauli jää yhden kauden pressaksi.

        Tämä on hyvä pitää mielessä. Kansa ei unohda harhaanjohtajiaan vaan joidenkin poliitikkojen romahdus tulee yllättäen.

        Kun pakkoruotsi muutaman vuoden jälkeen poistuu, joutuvat ne poliitikot jotka ovat tähän asti olleet pakkoruotsin takuumiehiä suuren halveksunnan kohteiksi. Kansa ei unohda vaikka suuri osa kansasta ei vielä välitä tai ole tietoisia pakkoruotsin haitoista.

        Lipposten, Urpilaisen, Tuomiojan, Jyrki Kataisen, Folktingeting puheenjohtajan Kimmo Sasin, Jan Vapaavuoren, Alex Stubbin, Heidi Hautalan ym. tapaiset pakkoruotsin takuumiehet unohdetaan poliitikkojen hautausmaalle aivan kuten Lipposelle kävi.

        Hävetkää suomalaiset heikkoja johtajianne.

        http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=76796:presidentti-niinistoe-puolustaa-kaksikielisyyttae&catid=26:politiikka&Itemid=30


      • huusianna
        huusianna kirjoitti:

        Tuo oli tiedossa jo ennen presidentinvaaleja. Mutta kampajoimalla seuraavissa vaaleissa Niinistöä vastaan voi ola että Niinistö jää yhden kauden pressaksi. Pitää muistaa Niinistön puheet ja arkistoida ne tulevia pressanvaaleja varten.

        Niinistö toimi paljon halveksittavammin kuin monet muut pressaehdokkaat jotka olivat avoimesti pakkoruotsituksen kaksikielisyyden kannalla. Niinistö ei kertaakaan kertonut oikeata kantaansa vaan pyöritteli asiaa ilman mielipidettä.

        Siispä toivon mukaan Sauli jää yhden kauden pressaksi.

        Tämä on hyvä pitää mielessä. Kansa ei unohda harhaanjohtajiaan vaan joidenkin poliitikkojen romahdus tulee yllättäen.

        Kun pakkoruotsi muutaman vuoden jälkeen poistuu, joutuvat ne poliitikot jotka ovat tähän asti olleet pakkoruotsin takuumiehiä suuren halveksunnan kohteiksi. Kansa ei unohda vaikka suuri osa kansasta ei vielä välitä tai ole tietoisia pakkoruotsin haitoista.

        Lipposten, Urpilaisen, Tuomiojan, Jyrki Kataisen, Folktingeting puheenjohtajan Kimmo Sasin, Jan Vapaavuoren, Alex Stubbin, Heidi Hautalan ym. tapaiset pakkoruotsin takuumiehet unohdetaan poliitikkojen hautausmaalle aivan kuten Lipposelle kävi.

        Hävetkää suomalaiset heikkoja johtajianne.

        http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=76796:presidentti-niinistoe-puolustaa-kaksikielisyyttae&catid=26:politiikka&Itemid=30

        Ensimmäisen ulkomaanvierailun Ruotsin alamainen, Suomen Presidentti, Sauli Niinistö tekee perinteisesti Ruotsiin, kuten kaikki persidentit ovat tähän asti tehneet.

        Pohjoismaat ovat pieniä maita ja ovat ne huomanneet että voivat vaikuttaa EUssa ja muuallakin ainoastaan liittoutumalla ja toimimalla yhden asian hyväksi. Niinistö toivoo pääsevänsä pohjoismaiden yhteiseksi ehdokkaaksi johonkin kansainväliseen virkaan presidenttikauden jälkeen. Aivan kuten Halonen teki.

        Kansainväliseen virkaan suomalainen poliitikko on arvioinut pääsevänsä lupaamalla ruotsalaisille tahoille niin Suomessa kuin Ruotsissa toimia ruotsalaisuuden hyväksi.

        Hävetkää suomalaiset heikkoja johtajianne.


    • YK S!

      Miten Niinistö kuvittelee tietävänsä enemmistön mielipiteen ?
      Taisi DDR:ssäkin "enemmistö kannattaa kommunismia", mutta pieni vähemmistö halusi murtaa muurin...ja maa kääntyi lopulta ympäri!

    • gfdssfg

      Niinistö on nuollut kaikenkarvaisia juttuja, ketterä poika. Kävi jossain vaiheessa hymykoulun, silti - ällöttävä tyyppi.
      Tokalla kierroksella en äänestänyt, mitätön tyyppi joka kertoo totena eilisen juttuja.

      Kyllähän Niinistölle on aina raha kelvannut ja juuri nyt saa olla ykkösvaikuttajana kauppamatkoilla. Eiköhän hän ole pakkoruotsittaja... ei ainakaan kielivapautta ole missään vaiheessa puolustanut - eikä puolusta.

      • YK S!

        Ei nyt kannata mennä henkilökohtaisuuksiin.. Itse äänestin Niinistöä hänen tukijoukoistaan (ruotsalaiset oligarkit) huolimatta..
        Mutta en jaa hänen mielipidettään siitä, että enemmistö kannattaa kaksikielisyyttä.'
        Asiaahan ei ole tutkittu kuin kerran, ja silloin enemmistö kannatti yksikielisyyttä.

        "Suomalaisuuden Liitto on perinteisesti teettänyt muutaman vuoden välein gallupkyselyn pakkoruotsin kannatuksesta. Vasta valmistuneen uusimman gallupin tuloksista ilmenee, että 69%:ia suomalaisista toivoo ruotsinkielen opiskelun muuttamista vapaaehtoiseksi kaikille suomenkielisille koululaisille. Pakkoruotsia kannatti 24%:ia vastaajista ja 7%:ia ei osannut sanoa kantaansa. Pakkoruotsia vastustaa siis tällä hetkellä yli kaksi kolmasosaa suomalaisista ja kannattaa alle neljännes.

        Gallupin todellinen uutispommi oli kuitenkin kysymys Suomen valtion muuttamisesta virallisesti yksikieliseksi, mitä tiedusteltiin Suomalaisuuden Liiton kyselyssä nyt ensimmäistä kertaa. Kyselyssä selvästi suurempi osa vastaajista (48%) kannatti Suomen valtion muuttamista yksikieliseksi kuin nykyistä kaksikielisyyttä (41%), kunhan ruotsinkielisten palvelut turvataan. Suomi on Itämeren alueen ainoa kaksikielinen maa, mutta yksikielisyyteen siirtymineen edellyttää meillä kuitenkin perustuslain muuttamista, mikä tuotiin ilmi myös kyselyssä. Pakkoruotsin purkaminen ei sen sijaan edellytä perustuslain muuttamista."

        http://www.sampoterho.net/?page_id=17&paged=23

        Ruotsinkielisten palvelut voidaan hoitaa mallikelpoisesti myös yksikielisessä Suomessa, hoidetaanhan suomenkielistenkin palvelu Aalandissa ja Ruotsissa!


    • rahalla ostettu

      Vielä 90-luvulla kansanedustaja Niinistö vastusti pakkoruotsia, suomenkielisten enemmistön lailla, mutta nyt hän on sitten pakkoruotsihuåra.

      • Joku aina maksaa !!!

        Kannattaisiko laskea edes kokeilumielessä, paljonko kansantaloudelle tulee lisäkuluja tästä ruotsinkielisten suuntaan osoitetusta notkistelusta. Nykymaailmassa kaikki maksaa, vaikka svekot varmaan luulevat, että kaikki heikäläisten "palvelut" tulevat ilmaiseksi.
        Minä kerron, että kansa ne maksaa - nimenomaan suomenkielisten suuri enemmistö. Palvelujen tuottaminen 2 kielellä on todella kallista ja uskon, että kieliasiassakin puhutaan miljardien eurojen summista per vuosi.
        En yhtään ihmettele, että Sauli on joskus - tarkkana talousmiehenä - ollut ruotsinkieltä vastaan. Hän on realisti, mutta nyt varmaan päättänyt nuolla svekoja. Sitäpaitsi, Salo eli (oikeastaan) Uskela, josta Sauli on kotoisin, on täysin suomenkielistä seutua.


      • Lahjuksen koko ?


    • Huom!

      Toisaalta ruotsalaismedian kysyessä kaksikielisyyden tulevaisuudesta Sauli sanoo mitä he haluavat kuulla. Eihän lausuntoa ollut tarkoitettu suomalaisille. Kyse on vähän samasta, kun surumedialle annetuista lausunnoista.

    • Ruotsin kiinnostus?

      Miksi Ruotsin media kyselee Suomen kaksikielisyydestä? Oikein tenttaa asiasta presidenttiämme.
      Arvatkaapa vastaus. No omat surusvekomme ovat taas asialla ja pyyytäneet riikinmediaa asiaa kyselemään. Aika inhottavaa.

      Ja muutenkin! Millä oikeudella ruotsalaiset kehtaavat kysellä Suomen kaksikielisyydestä, kun itse ovat aina sortaneet suomenkielisiä maassaan?
      Samanlaisia öykkäreitä kuin affenat.

    • YK S!

      Suomen lehdistön pitäisi kysyä, miksi N ei ole kiinnostunut Euroopan neuvoston vähemmistösopimuksen 18 artiklan täytäntöönpanosta..
      Miksi Suomen lehdistö ei kysy ?

      "Yleisen EU-normiston syntyminen ja yhteiset sisämarkkinat, joilla työvoima tavarat ja ja palvelukset sekä yritykset liikuvat vapaasti sekä molemminpuolinen siirtolaisuus Suomen ja Ruotsin kesken nostaa väistämättä esiin tarpeen harmonisoida Suomen ja Ruotsin kielilait. "Suomalainen suomalaisuus" palaa tässä mielessä alkuperäiseksi suomenmielisyydeksi, jonka ydin oli pyrkimys päästä tasa-arvoiseen ja vastavuoroiseen asemaan ruotsin kieleen nähden. Ennen toista maailmansotaa tämä tavoite koski Suomen sisäisiä oloja, 2000-luvun EU-Suomessa se koskee nimenomaan Suomen ja Ruotsin välisiä kielisuhteita. Tätä vaatimusta tukee myös Euroopan Neuvoston vuoden 1995 vähemmistösopimus ja etenkin sen 18 artikla. Se velvoittaa naapurimaita tekemään bilateraalisia sopimuksia molemminpuolisten vähemmistöjen aseman turvaamisesta. Ruotsinmielisyys on taas tämän tasa-arvo- ja vastavuoroisuusvaatimuksen kieltämistä periaatteessa ja käytännössä. 1800-luvulta periytyvä ruotsinmielinen konservatismi ja tasa-arvon vastustaminen suomen ja ruotsin kielten kesken on siis yhä voimakasta."

      http://www.finnica.fi/seminaari/99/luennot/pihkala.htm

    • HBL:n likaiset aseet

      sr.se:

      "TASAVALLAN PRESIDENTTI SAULI NIINISTÖ
      Pohjolan tuotemerkkiä tulisi hyödyntää paremmin
      Julkaistu: kl 20:20 , Sisu-uutiset Gilla

      Tasavallan presidentti Sauli Niinistö tekee virallisen valtiovierailun Ruotsiin viikolla 16. Foto: Svanpix
      Suomen uusi presidentti Sauli Niinistö pitää Pohjolaa vahvana tavaramerkkinä, jota maiden pitäisi hyödyntää enemmän. Niinistö kertoi ajatuksistaan tietotoimisto TT:lle antamassaan haastattelussa ensi viikolla tapahtuvan virallisen Ruotsinvierailun alla.
      Niinistön visio on, että Pohjola yhdistettäisiin Sveitsin ja Japanin tavoin korkealaatuisiin tuotteisiin.
      Niinistö toivoo myös pohjoismaista tukea Suomen tavoitteelle tulla valituksi YK:n turvallisuusneuvoston jäseneksi. Siten voitaisiin nostaa esille pohjoismaisia perinteitä kuten tasa-arvoa ja työtä rauhan hyväksi."


      HBL keksi siis omiaan omiin tarkoituksiinsa. Se laittoi Niinistön suuhun sanat, joita hän ei sanonut.
      Ruotsissa ei uutisoida mitään sellaista, mitä HBL kirjoittaa.
      Uutistoimisto TT Nyhetsbyrän on Ruotsin valtalehtien omistama tietotoimisto, joka teki haastattelun. HBL:n toimittaja on ilmeisesti ollut mukana ja kirjoittanut sitten taas kerran omiaan. Samoinhan HBL teki toissapäivänä, kun vääristeli Kataisen puheet. Katainenhan ei sanonut sanaa "epäisänmaallinen", mutta Marianne Lyden HBL:stä kirjoitti Kataisen sanoneen niin.
      Tämä uusi juttu Niinistöstä on yritys laittaa presidentin suuhun sanat.
      HBL ei tällä kertaa laittanut juttuun sen kirjoittajan nimeä. Olisiko ollut taas Lyden?

      Näin Rkp-media toimii. Se syöttää suomenkieliselle medialle valheita.

      • zzzzzbbb

        Verkkouutiset sai suomeksi käännetyn HBL:n artikkelin, eikä sitä ole kukaan tarkistanut.
        Missä on ruotsalaisen tietotoimituksen alkuperäinen haastattelu? Ei missään.


      • Jassåå.
        zzzzzbbb kirjoitti:

        Verkkouutiset sai suomeksi käännetyn HBL:n artikkelin, eikä sitä ole kukaan tarkistanut.
        Missä on ruotsalaisen tietotoimituksen alkuperäinen haastattelu? Ei missään.

        No tuohan taas selittää paljon. Surumedia vääristelee Niinistöä kuten aiemmin Kataisen lausuntoja.

        Ei ihme, että kokoomuslaisetKIN alkavat kyllästyä RKP:n ja yleensä surutahojen öykkäröintiin.


    • Iltalehti !

      IL:n samassa uutisessa mainitaan vielä, että Sauli ja Jenni lisäopiskelevat ruotsia.

      Hohhoijaa. Kaikki ruotsimyönteisyys kelpaa surumedian uutisiksi....

    • skevola

      Mihin katosi oikeudentunto. Eikö voisi tehdä uuden kyselytutkimuksen, jotta saataisiin selvyys pienen vähemmistön koosta. Kysymyksen asettelu eduskunnalle, jotta ei kysyttäisi esim.
      -onko molempien kansalliskielien opiskelu hyödyllistä
      -onko kielitaito tarpeellista jne.
      Vaan
      -onko kaikkien suomalaisten opiskeltava ruotsia
      -pitäisikö vanhempien saada päättää, mitä kieltä lapset opiskelevat
      -kannatatko vapaata kielivalintaa

    • Sauli nuolee

      RKP:tä siksi että häntä tukivat monet rikkaat RKP:läiset kuten Harkimo, Wahlroos, Grönholm ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe