Ehdotelkaamme hihamerkkejä olemassa oleville etsisille tai muille niitä ehkä tarvitseville kansaryhmille.
Aloitan. Ehdotan hihamerkkiä vaikkapa täydellisen eettisen ja moraalisen korruption mallikiinille, esimerkkiin viitaten.
Matti Vanhaselle, ex-pääministerille ja kansalliselle katastrofille, ehdottaisin hihamerkiksi semmosta merkkiä jossa on kuvattuna 9 euron lanttia. Se muistuttaa jokaista siitä kuka olikaan sen maan pääministerinä joka maa toi ensimmäisenä "länsimaana" orjuuden takaisin osaksi kansalaisten arkea.
Tai sitten se hihamerkki muistuttaa jokaista työtöntä tai uutta työpaikkaa muuten etsivää siitä kenelle kuuluukaan kehut siitä että uudet avautuvat työpaikat ovat nykyään lähes kaikki ainoastaan palkattomia työpaikkoja.
Pyhä- tai juhlapuvunhihamerkkinä Matti Vanhaselle voisi sitten olla semmoinen hihamerkki jossa silmiinkantamattomiin yltävä leipajono seisoo räntäsateessa.
Noissa kahdessa sitten olisikin sitten Matti Vanhasen 8-vuoden pääministeriyden näkyvimmät saavutukset komeasti hihamerkitty.
Ehdotuksia hihamerkeiksi
Invar Satat
1
<50
Vastaukset
- Tosimies.
Tai sitten siinä voisi vain lukea "Mulkku mieheksi".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m894474Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1013870Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363529- 513210
- 432852
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182529Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222402- 232106
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami161781Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351725