Näyttelijä Vappu Jurkka on kuollut. Hänet tunnettiin muun muassa teatteri Jurkan perustajana ja johtajana sekä useista näytelmä- ja elokuvarooleista. Teatteri Jurkkaa hän johti äitinsä Emmi Jurkan jälkeen lähes 30 vuotta.
Emmi ja Vappu Jurkka perustivat Huoneteatteri Jurkan 1953.
Jurkka kuoli iltapäivällä äkilliseen sairauskohtaukseen kotonaan Vuosaaressa. Hän oli syntynyt vuonna 1927 Viipurissa.
Vappu Jurkka esiintyi vielä yli 70-vuotiaana. "Näyttelijällä ei ole ikää eikä sukupuolta", hän sanoi usein.
http://www.hs.fi/msn/kulttuuri/Näyttelijä Vappu Jurkka on kuollut/a1305559786784
Viikkatemiehellä on hyvä satovuosi; Seppo Taalasmaa, Pertti Mäkimaa, Vappu Jurkka, Seppo Laine jne.
TAAS kuoli näyttelijä: Vappu Jurkka!
9
519
Vastaukset
- Kuka...
lienee? Entinen kommunistinäyttelijäkö?
- taiteilija-apuraha
Näyttelijän ammatti on yksi vaarallisimmista. Harva elää paljonkaan yli 100 vuotiaaksi.
- Tarzanin Cheetah
eli yli 90-vuotiaaksi. Siis APINAN iässä. Ihmisiässä se on kai noin 250 vuotta.
- Apina ei ryyppää
Tarzanin Cheetah kirjoitti:
eli yli 90-vuotiaaksi. Siis APINAN iässä. Ihmisiässä se on kai noin 250 vuotta.
ja vedä huumeita kuten ihmis näyttelijät.
- ...........
Vappu Jurkka näyttäytyy muuten alasti elokuvassa Tulennielijä.
http://xhamster.com/movies/2553849/in_a_finnish_sauna.html
Sellainen luonnonposliini. - Anonyymi
NÄIN TÄMÄN 2002 VUONNA.... SIIS VAPPU JURKAN 1927-2012....
- Anonyymi
joskus oli teatteri Jurkka,..,,, vai oliko?
- Anonyymi
Johan nyt, äkillinen sairaskohtaus vasta 95-vuotiaana. Kekkonenkin kirjoitti päiväkirjaansa, että ei olisi uskonut vanhuudenvaivojen alkavan jo 70-vuotiaana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283456- 973216
- 763034
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim793011"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532911Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862688- 352500
- 572361
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432235- 882012