5v lapsi siis kyseessä
Eli käytiin tosiaan 5v neuvolassa jossa sitten huomattiin että lapsi ei oikein kykene/muista/osaa toimia ohjeiden mukaan. esim ohjeena: laita nukke pöydälle, kirja nuken viereen ja peitto nuken päälle. Lapsi laittoi nuken pöydälle, otti kirjan käteeensä ja siihen se jäikin. muitakin tämmöisiä testejä teki mutta lapsi ei vain saanut hoidettua ohjeiden mukaan tehtävää. tämän jälkeen sitten olen kotonakin huomannut asian, lapselle kun antaa ohjeita niin tuntuu että saa sata kertaa sanoa saman ohjeen eikä mitään tapahdu, kuten eilen: sanoin lapselle että saa leikkiä huoneessaan puoli tuntia ennen unille menoa. silti lapsi kysyi koko ajan saako leikkiä huoneessaan vielä kun ei väsytä. monen monta kertaa toistin saman asian ennen kuin meni perille.
olen huomannut neuvolan jälkeen muulloinkin saman asian kun on nyt tajunnut ottaa asian tarkastelun alle. tuntuu että lapsi ei vain jaksa kuunnella ohjeita eikä muista mitä on sanottu hetki sitten. pväkodissa on myös ollut sellaista että ei jumppatuokiossa toimi annettujen ohjeiden mukaan täysin: ohjeena ollut: menen ympyrän keskelle istumaan ja heiluttele lakanaa. lapsi menee ympyrän keskelle mutta ei istumaan vaan jää seisomaan kuin odottaessaan lisäohjeita vaikka ne on jo annettu. samoin kun siellä piirretään, lapsi ei jaksa tehdä piirrustustaan loppuun vaan alkaa touhuamaan muuta.
aiemmin en ollut kiinnittänyt huomiota tähän asiaan ettei ohjeet mene perille, vasta kun neuvolassa siitä puhuttiin niin aloin seuraamaan asiaa ja olen huomannut että ei se ohjeitten kuuntelu toimi vaikka kuinka monesti asian sanoisi hänelle. lapsen leikeissä olen myös huomannut että harvemmin jaksaa samaa leikkiä kovinkaan kauaa, hetken leikkii jotain ja sitten jo kyllästyttää tms ja vaihtaa leikkiä.
mitä sanotte? kuulostaako joltain tarkkaavaisuushäiriöltä tms??? meinaan kyllä ottaa neuvolaan yhteyttä viikon parin päästä. maanantaina kun lapsi menee pväkotiin niin pyydän heitäkin tarkkailemaan asiaa niin tiedän onko käytös tuollaista vain kotona vai myös pväkodissa.
tarkkaavaisuushäiritäkö?
huolestunut äiti 5v
0
151
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4501975- 1531280
- 941183
- 711163
- 1141147
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku1801048- 100783
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.54729- 45711
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57674