Taas on se aika vuodesta että turhaa tavaraa pitäisi viedä kaatopaikalle.
Meillä on vanha pakettiauto yksityiskäytössä.
Henkilöauto peräkärry, jätemaksu on pienempi kuin pakettiautolla viedessä.
Ymmärrän että yrityksillä on pakettiautoja mutta eikö voitaisi vaikka rekisteriotetta näyttämällä yksityiskäytössä olevilta pakettiautoilta periä samaa maksua kuin henkilöaitoilta.
Ja ylipäätänsä ihmetyttää tuo maksu kun ihmiset tuovat jätteensä n. 2km päähän Ämmässuosta ja kippaavat tienvarteen.
Kaatopaikkamaksut
kohtuulliseksi
1
813
Vastaukset
- hintoja voisi tarkis
Tuolla on hinnasto
http://www.hsy.fi/jatehuolto/palvelut/vastaanotto/sorttiasemat/hinnat/Sivut/default.aspx
Jos jätettä on vähän niin varmaan täytyy lainata tutulta henkilöauto niin pääsee 13€:lla, jos saman jätteen vie omalla pakettiautolla hinta pomppaa jo 36€.
Peräkärry ja pakettiauto = samamaksu.
Jotensakin tosta on nyt mennyt ajatus joltain harhateille kun pakettiautoja on ihmisillä yksityisautoina henkilöautojen sijaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh811973Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1091705- 1801286
- 225707
- 59698
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6666- 56610
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako199566- 46508
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472