Ovatko adventistit hurmahenkisiä,

Kristuksessa

uskovatko he joukkohypnoosin voimaan, joka ei ole Jumalasta, vaan ihmisistä?

Pahimmillaan hurmoshenkisten kokouksissa voi olla kauhea mekkala menossa; ihmiset kaatuilevat, kiemurtelvat lattialla kuin jonkin kouristelemina, itkevät, nauravat, huutavat ja mölähtelevät käsittämättömin sanoin ja äänenpainoin.

He ovat kuin hekumassa, iroitettuna todellisuudesta. Jeesus ei saa heissä tätä aikaan, vaan heidän lihallinen hekuman hakuisuutensa. Sen osoitaa meille tämäkin vanhan uskovan miehen näky, jonka hän sai tälläisessa tilaisuudessa:

"Vanha uskova mies istui taka-alalla, eikä mennyt mukaan tähän ihmisten hekumalliseen peliin, ja hän sai sellaisen näyn että; Vapahtajamme ilmestyi sinne kaiken taustalle ja Jeesus käänsi selkänsä heihin ja itki."

Ei kaikki itsetehostuksesi tarkoitettut äännähdykset ja mongerrukset ole Jumalasta, vaan ne voivat olla jopa pahasta hengestä?

Jos ihminen puhuu todellisesti kielillä, niin hänellä on AINA tuotavana viesti Jumalalta.

Jumala järjestää asian, niin että siellä tilaisuudessa on silloin myöskin henkilö, jolla on kielien ymmärtämisen lahja, että hän voi tulkita kielet seurakunnan tai yksittäisen henkilön rakentumiseksi. Jumala on järjestyksen Jumala, ei sekasorron.

Jeesus sanoi että hän jättää meille rauhan, oman rauhansa. Sillä ei Jeesus anna niinkuin maailma antaa, vaan oman rauhansa sen hän antaa uskovilleen.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • profetiat

      Hyvä kirjoitus, ja TOSI!

      En usko että adventisteilla olisi kovinkaan voimakkaasti tällainen käytössä, en ole ainakaan omin silmin koskaan nähnyt?

      Profetoimista sensijaan tapahtuu adventtikirkossakin.

      ***Jos ihminen puhuu todellisesti kielillä, niin hänellä on AINA tuotavana viesti Jumalalta.

      Jumala järjestää asian, niin että siellä tilaisuudessa on silloin myöskin henkilö, jolla on kielien ymmärtämisen lahja, että hän voi tulkita kielet seurakunnan tai yksittäisen henkilön rakentumiseksi. ***

      Jumalalta tuleva sanoma on aina selkeä, niin että profetian saanut henkilö voi sen joko itse tulkata, tai sitten siellä on samanaikaisesti joku toinen henkilö, joka on saanut Jumalalta profetioiden ymmärtämisen lahjan ja tulkitsee.

    • Kuvailit (yltiö)karismaattisten ihmisten kokousta, et adventtikirkon kokousta.

      Minä olen henkilökohtaisesti vakuuttunut, että tuon kaltaiset tilaisuudet ovat demonisia. Niille löytyy vastine antiikin kreikasta, jossa ihmiset etsivät yhteyttä demoneihin ja lopputulos oli juuri tuo.

      Jumalanpalveluksessa tulee vallita järjestys, koska Jumala on järjestyksen Jumala.

      • Kristuksessa

        Juuri näin arvelinkin, ettei adventisteilla ole tällaista joukkohypnoosin aiheuttamaa hekumointia.

        Aivan samaan voimaan luulisin perustuneen nämä kaatamis kokouksetkin?


      • Kristuksessa kirjoitti:

        Juuri näin arvelinkin, ettei adventisteilla ole tällaista joukkohypnoosin aiheuttamaa hekumointia.

        Aivan samaan voimaan luulisin perustuneen nämä kaatamis kokouksetkin?

        Uskon, että noin juuri on.


      • TimoFlink kirjoitti:

        Uskon, että noin juuri on.

        Adventtiseurakunnissa palvotaan Kristusta nöyrällä tunnolla ja ollaan kiitollisia Jumalan kaikista armolahjoista, joita Pyhä Henki seurakunnassa jakaa.

        Adventismi on elävää uskoa ja todellista Raamatunsanan mukaista Jumalan palvelusta, mitään siihen ihmisteoilla lisäämättä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe