Miksi Jeesus naulittiin ristiin?

Pakko olla näin

Hänethän olisi aivan hyvin voitu lähettää esimerkiksi raketin kylkeen köydellä kiinnitettynä suoraan taivaisiin. Jumalahan kuulemma tietää kaiken, joten hän olisi aivan hyvin voinut sanella raketin rakennusohjeet jollekin paikalliselle insinöörille. Mutta ei! Aivan brutaalilla tavalla tässäkin asiassa sitten lopulta piti toimia. Jumala taitaa loppujen lopuksi olla aika punaniskainen juntti, koska hän ei hyödy nykypäivän tekniikasta. Tai sitten parempi selitys on, että hän on kokonaan olematon.

15

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jupukka

      Ei Jeesusta naulittu ristiin vaan paaluun.

      • avaaja....

        Siis melkein rakettiin :)


    • Epäuhrivalekuoli

      Koko Jessen näennäiskuolemassa ja uhrissa ilman uhrausta ei ole mitään järkeä eikä logiikan hiventäkään. Kuka uhrasi mitäkin kenelle ja mitä varten?

      Kaikkivaltias, joka oli itse oma isänsä, uhrasi itsensä itselleen ja kuoli, vaikkei siis tietysti kuollutkaan ja uhrasi henkensä itselleen? Eli ei siis uhrannutkaan mitään kenellekään. Ja tällä ei-millään lunasti muutoksen asioihin, jotka oli kaikki ihan itse säätänyt ja joista kaikkivaltiaana aina päättää vain ja ainoastaan itse, eikä kukaan muu koskaan, oli sitten jotain näennäisiä epäkuolleita uhreja tai ei.

      Joten mikä oli koko tämän friikkisirkus-shown tarve ja tarkoitus? Kaikkivaltias siis tarvitsee valekuolleen epäuhrin voidakseen muuttaa ikioman tahtonsa?
      Ja sitten ne vielä ihmettelevät, miksi pidämme heidän uskontoaan typeränä?

      • avaaja...

        Totta. Jumala on ilmeisesti vihainen itselleen siitä, ettei kyennyt luomaan ihmisestä parempaa kuin odotti ja tyynnyttää nyt mokailustaan noussutta vihaansa lyömällä vasaralla omaan peukaloonsa. Huvittavinta, että jotkut uskovat tällaiseen jorinaan tosissaan.


    • cxz

      Noita paaluun sun muuhun naulittuja oli aikoinaan satojen vuosien aikana kymmeniätuhansia.

      Vaan tämä yksi perversiolahko on mennyt ja tehnyt yhdestä ainoasta tapahtumasta itselleen brändin.

      Patologista.

      Onneksi tippuvat yhä enemmän junasta.

      Itsekin kokevat imagonsa niin surkeaksi etteivät aina kehtaa myöntää että ovat uskoksia.

      Niin se maailma vaan kehittyy;-))

      • avaaja...

        Brändipä hyvinnii, mutta olisi se ollut komeampaa, kun Jesse olisi kiitänyt raketin kyljessä kaftaani hulmuten korkeuksiin.

        Ehkä kamelikuskeilla oli teoksen syntyvaiheessa mielikuvituksessa puutteita. Asia olisi varmasti petraantunut, jos Jules Verne olisi syntynyt aikaisemmin. Hän olisi kirjoittanut Raamatusta paljon jännemmän.


      • .JAAKOB
        avaaja... kirjoitti:

        Brändipä hyvinnii, mutta olisi se ollut komeampaa, kun Jesse olisi kiitänyt raketin kyljessä kaftaani hulmuten korkeuksiin.

        Ehkä kamelikuskeilla oli teoksen syntyvaiheessa mielikuvituksessa puutteita. Asia olisi varmasti petraantunut, jos Jules Verne olisi syntynyt aikaisemmin. Hän olisi kirjoittanut Raamatusta paljon jännemmän.

        Raamattuhan koottiin kasaan erinäisistä evankeljumeista vasta joskus vuonna ennen viissataa.Jos ristityt eivät olisi keskittyneet tuhoamaan antiikin pakanallista kulttuuria vaan olisivat riittiensä noudattamisen lomassa omaksuneet sen parhaat puolet,olisi Jeesus voitu lähettää korkeuksiin yhteisön omin kootuin ponnistuksin.
        Ei olisi tarvittu yliaistillista toimijaa vaan olisimme tehneet sen itse!


    • realisti.

      En tiiä oliko Jeesus Jumalan poika tai onko raamattu totta. Mutta sen tiedän että elämää on kuoleman jälkeenkin. Siitä on niin paljon todisteita

      • jupukka

        Niin. Kyllähän saattoväki yleensä omin jaloin haudalta lähtee...


      • Real aleisti

        Ne olivatkin tosi vakuuttavia kaikki nuo esittämäsi todisteet. Nyt kyllä uskon.


      • selvä todiste

        Olenkin ihmetellyt, mistä se puheensorina yöaikaan kuuluu hautausmailla, mutta kuolleethan ne siellä pitävät melkoista kekkeriä.


    • Tee parannus

      Voit arvostella viisaampaasi (Jumalaa) miten vain huvittaa, kyllä hän atesitin arvostelun kestää. Hän tietää sydämen asenteesi ja tulevaisuutesi.

      • paranna tästä

        Jumala ei kestä mitään. Hän ottaa heti herneen nenäänsä ja lähettää jonkun asiamiehistään (tällä kertaa sinut) vastaamaan, koska ei itse olemattomana kykene yhtään mihinkään. Jumala tietää tulevaisuutensa. Se päättyy uskovaisen kuollessa hänen täydelliseen kuolemaansa.


    • CyberSoul

      Jeesus naulittiin ristille, jotta saisit syntisi anteeksi.
      Eli jos et tee syntiä, niin Jeesus kuoli turhaan.

      • avaaja...

        Mutta minä kun olen tehnyt syntiä ainakin kaksi jeesuksellista. Pitäisi saada tapetuksi Jeesus uudelleen ja mieluummin oikein kunnolla, että ne synnit olisivat oikein perinjuurin annettu anteeksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe