Kauppakeskusta ei todellakaan kannata rakentaa Ikaalisiin ikinä

Närhen munat

30 000 neliön kauppakeskus vaatii noin 60 liikettä, tuonkokoinen sen olisi pitänyt olla, jotta se kannattaisi jotenkin, mentiin sitten kokoa pienentämään kun näytti, ettei saada riittävästi vuokralaisia. Tuohon 20 000 neliöön tarvittaisiin about. 40 liikettä, 70 % käyttöastella luulisin jotain 28 liikettä voisi tulla, siis käytännössä kai alle 30 liikettä pysyvästi 300 - 600 neliötä keskikoko, ihan pieniä herkkupuoteja sinne on hankala sijoittaa väliin, kun on muutenkin tyhjää tilaa paljon vapaana. Mitä enemmän liikkeitä vuokralla, sitä pienempi vuokra, koska kiinteät kulut täytyy periä vuokralaisilta, lämmitys, vartionti sun muut kulut on melko kiinteitä kuluja vuosittain jotka hivenen aina vuodessa nousevat ja tuonkokoisessa laitoksessa pienikin nousu näyttää jo vuokralaskussa suurelta, koko kuppauskeskuksen rakentamis ajatus oli absurdi ja sen puuhaamisesta tuli muutoinkin täysi fiasko.

10

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .Pisterivi.

      Vanhaa tietoa, sitä on tuostakin pienennetty. Nyt on kuulemma suunnitteilla pieni 7000 neliön kauppakeskus, mikäli sen kokoista enää sellaiseksi voi sanoa.

      Ei ole asiasta paljoa uutisoitu, en ihmettele että monilta jäi tuo muutos huomaamatta.

      • /+\

        Hyvä hyvä, suunta on oikea. 4000 m2 "keskukseen" taitaa sijoittajien ja pankin rahatkin riittää. Tokkopa silti sijoittavat, kun jäisi se ilmainen 4 miljoonaa saamatta...


    • peppujarmo

      Eihän sen niin iso tarvisi välttämättä ollakaan. Kuitenkin se todennäköisesti poikisi lähiympäristöön muutakin liiketoimintaa, jotka voisivat olla yksityisten yrittäjien rahoittamia.

      Vuokranantaja ei voi siirtää kulujaan vuokriin kuin jossain määrin. Markkinatilanne ratkaisee suurelta osin vuokratason.

    • Palavi Mies

      "Välkyt" ikaalilaiset laittakaa siihen risteykseenne, jota pidätte jonkinlaisena silmäteränä, edes muutaman neliö nakkikioski. Näin saavat paikkakunnan ohittavat ja sieltä muuttavat ostaa vimeisen ateriansa.

    • Pölyn imijä
    • ever never

      Never say never

    • laskutikku ja taskul

      Jos kauppakeskuksessa on vuokra noin 35,-m2 ALV mikä on esim Ideaparkissa, niin pitää olla hullu yrittäjä, joka sinne lähtee. eli 150m2 tila 5250,- kk alv 23% 1270,50,- yht 6457,50,- ja sitten pitäis saada omatkin palkat

      Näyttää ideaparkissakin olevan aika suuri vaihtuvuus ja samoin elovainiossa ja myös tyhjää tilaa, niin voisko joku kauppakeskuksen kannattaja kertoo mitä Ikaalisissa aiotaan myydä niille noin 7400 asukkaalle että homma pyörii? huumeita, viron viinaa?

    • viljasica

      Ikaalisten kuppauskeskuksessa ei voi pyytää noin korkeita vuokria.Pyytää tietysti voi mutta tuskin monikaan yrittajä vuokrasopimusta tekee.Sijoittajan täytyy tyytyä matalampaan katteeseen vuokratuotoisssa.

      Toivottavasti ns. kuppauskeskuksessa ei aiota kupata yrittäjiä vaan muualta saapuvia asiakkaita.

    • laskutikku ja taskul

      Nuo vuokrat ovat suurinpiirtein Elovainiossa ja Ideaparkissa, ja mitä katteita näillä on kumpikin pyörii tietääkseni miinuksella.

      Miten Ikaalisissa on sitten edullisempaa? kuka maksaa erotuksen?, ja mistä luulet että muualta saapuvat tulee? Ei ainakaan Ylöjärvi- Tampere suunnalta, siellä on tarjontaa ihan tarpeeksi.

      Parkano-Kankaanpää seudullakin parempi tarjonta kuin Ikaalisissa, jos ostoskeskus tulee niin olemassa olevat kaupat kupsahtaa, ja ostoskeskussa vaihtuu firmat viikottain, niin näivetty Lempäälänkin keskusta

    • ota topi giniä

      Mielenkiintoista nähdä millainen kuolinisku kauppakeskus tulee olemaan Ikaalisille. Hah Hah

      On hyvä, että Ikaalista kehitetään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      34
      4301
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      49
      2283
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      47
      1395
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      85
      1220
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1178
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      25
      1146
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      50
      1090
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      955
    9. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      59
      891
    10. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      175
      889
    Aihe