ALZHEIMER, lääkkeet pois astettain...

jama 68

Hei, onko kellään kokemusta, millaiseksi alzheimerpotilas muuttuu, jos lääkkeet jätetään pois kokonaan astettain.
Perheenjäseneni on erittäin vilkas liikkumaan ja puhumaan koko ajan ja syönyt lääkkeitä n. 5-6 vuotta. Käytös muuttui lääkkeiden aloittamisen aikaan, (ainakin kolmet eri alzheimer lääkkeet kokeiltu) ennen hiljahkona tunnettu henkilö muuttui ylivilkkaaksi kulkijaksi.
Hänellä myös rauhoittavia käytössä.
On siis lähes muistamaton, ei peseydy, syö kokoajan, lähdössä kokoajan...
On kotihoidossa.
Kertokaa kokemuksia, KIITOS etukäteen.

3

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hui kauhistus

      Jos meinaa lääkkeitä poistaa,niin ei missään nimessä omin lupineen,sattaa pahentaa sairautta.Ylivilkkaus kuuluu alzheimeriin tietyssä vaiheessa,sekin katoaa ja muuttuu ajan myötä

      • jama 68

        Aivan, ei ollut tarkoitus itse lopetella lääkitystä, lääkärin juttusille tietenkin ensin.
        Mutta olisiko kellään kokemuksia potilaan käytöksestä, lopettamisen jälkeen ja mitähän lääkärit ovat mieltä kyseisestä ehdotuksesta?
        Ihan tarkoituksena, jos pärjäisi kotona potilas ja omaishoitaja paremmin...


    • otettu auttaa

      Meillä ei lopetettu lääkitys vaan muutettiin,koska alzheimer muuntuu edetessään,levottomuuteen on olemassa lääke,vasta kun alzheimer vaikeassa vaiheessa,lääkkeiden käyttöä mietitään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      195
      7334
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      130
      3310
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1954
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      61
      1912
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1867
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1819
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      84
      1807
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1685
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      72
      1436
    Aihe