Minkälaisia retkipaketteja olette kokeneet hyväksi liikuttaessa liukuvalla day cruiserilla? Onko menomatkalla Hanko tai Kasnäs hyvä yöpymispaikka ja siitä Ahvenanmaalle vaiko miten?
Onko hyviä majoitussuosituksia ellei halua nukkua omassa veneessä?
Onko hyviä majoitussuosituksia ellei halua nukkua omassa veneessä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hanko ja Kasnäs löytyy noin puolivälistä, jossa voi viettää yön.
En oikein tiedä mitä ihmeen retkipaketteja tuossa tarvitaan. Kunhan vähän selvität satamapaikkoja esim http://www.retkeilysaaret.fi ja mahdollisia maksullisia muualta ja toki tankkauspaikat. Muuten vaan näkkileipää laukkuun ja matkaan. Ei ole mitenkään vaativa matka.
Jollei kiirettä ole niin tuohon matkaan voi helposti käyttää viikonkin. Päivässäkin selviää jos on kiire ja sää sallii. Tuuliennusteet kannattaa aina katsoa parin päivän päähän asti niin voi ennakoida, kerran esimerkiksi ajoimme Inkoosta Maarianhaminaan yhtä kyytiä kun oli luvassa kolme päivää lounaismyrskyä. Muuten olisimme yöpyneet pari kolme kertaa matkalla.