Huonosti meni mutta tiedän syyn miksi ei menny tämän paremmin.
Mm Kanadaa vastaan oltiin ihan pihalla kuin lumiukot.
Eli suurin syy on pelisysteemissä joka sisälsi aivan kamalaa pystysuunnan jääkiekkoa vailla järkeä ja pelkällä kiekon toimittamisella maalille ei enään voiteta pelejä vaan pitää olla kiekkokontrollia, rintamana tehtyjä hyökkäyksiä, hienoja kuvioita.
Suomen Naisten jääkiekkomaajoukkueen toiminta oli aivan naurettavaa koheltamista jossa ei ollut järjen hiventä ja Suomen peli oli kaukana hyvin organisoidusta kiekosta.
Sokeakin huomaa sen, jopa minä joka olen vain tämmöinen tavallinen kaduntallaaja enkä mikään korkea-arvpoinen henkilö tyyliin Tammisen Juhani tai Sihvosen Petteri.
Sokeakin, tyhmempiki tajuaa ettei tuollaisella pelisysteemillä ole asiaa mitaleille edes saatikka Hopeaan tai Kultaan.
Kun ei pelata kiekkokontrollilla niin ei pelaajien taidotkaan kehity sitä myötä koska pelaajien taitotaso on parempaa silloin kun pelataan hyvällä taktiikalla kiekkokontrollin kanssa mutta toki puukädet eivät koskaan osaa pelata kiekkokontrollia.
Tässä Suomen joukkueessa ei edes Karoliina Rantamäki osannut pelata kontrolloitua peliä.
Mikä se on tämä Karvinen, taitohyökkääjä mut valtaosa Suomen naisten hyökkäyksistä oli tuommoisia summittaisia yksin yrittämisiä vailla syöttöjä tai suoraan maalille kiekon viskaamisia.
Joskus se uppoaa mutta ei aina mutta on syytä tehdä kuvioita, se helpottaa paljon asiaa.
Suurin miinus siis Suomen valmennukselle, oltiin kaukana mm Jukka Jalosen miesten jääkiekkomaajoukkueen toiminnasta.
Naisten MM-kisat 2012
3
391
Vastaukset 3
- Parhaat pelaajat?
Eihän Suomessa oo hyviä naisia, ku sinne pitää valita pikkutyttöjä, jotka sit kuiteskin istuu penkillä suurimman osan ajasta. Oisko pelaajavalinnoissakin jotaa vikaa?
- 21ss
siel on kiltit jotka sinisilmäisinä uskovat valkkuja
- 28QRC
Joo, ei mitään järkeä valita kentällistä pikkutyttöjä "saamaan kokemusta" naisten kisoista. Mitä ihmettä hyödyttää tyttöjä raahata mukaan, kun heitä ei voi (yhtä lukuunottamatta) peluuttaa? Kaikki mukaan roudatut ali-ikäiset olivat jo mukana 18U kisoissa, joten eivät ainakaan makustuskokemusta tarvitse. Kuka ihme maksaa nämä "kokemusten hankkimiset"? Eikö olisi järkevämpää ollut ottaa mukaan pelaajia, joita oikeasti voidaan laittaa kentälle tarpeen tullen? Koko naisten mj-touhu on ihme linjoilla: valkut toitottavat polleena Kanadan ja USAn lyömisestä, otteluraportit kaunistellaan aivan kuin suurella yleisöllä ei olisi mitään tajua asiasta, pelaajille annetaan valmiit nuotit haastatteluihin ja minkäänlaista avoimuutta tai asiallistakaan kritiikkiä ei siedetä.
Kuortaneen pelleily on ollut kallis kokeilu: syö pelaajia muista, jo aiemmin toimineista joukkueista ja heikentää siten naiskiekkoa maan laajuisesti. Huvittavaa on, että naisten kisoissa mukana olleista Kuortaneen pelaajista ei yksikään ollut sellainen, jota Kuortane olisi kehittänyt nykytasolleen, vaan mukana olivat muista joukkueista tulleet, jo aiemmin valmiit tähtöset, joilla Kuortane nyt ylpeilee!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3851562Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan831059Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94934Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63849Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49758Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43755- 121725
- 60720
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10668- 37645
- 50616
- 54612
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 45557
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33538Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535- 32531
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85508- 49493
- 80487