Huonosti meni mutta tiedän syyn miksi ei menny tämän paremmin.
Mm Kanadaa vastaan oltiin ihan pihalla kuin lumiukot.
Eli suurin syy on pelisysteemissä joka sisälsi aivan kamalaa pystysuunnan jääkiekkoa vailla järkeä ja pelkällä kiekon toimittamisella maalille ei enään voiteta pelejä vaan pitää olla kiekkokontrollia, rintamana tehtyjä hyökkäyksiä, hienoja kuvioita.
Suomen Naisten jääkiekkomaajoukkueen toiminta oli aivan naurettavaa koheltamista jossa ei ollut järjen hiventä ja Suomen peli oli kaukana hyvin organisoidusta kiekosta.
Sokeakin huomaa sen, jopa minä joka olen vain tämmöinen tavallinen kaduntallaaja enkä mikään korkea-arvpoinen henkilö tyyliin Tammisen Juhani tai Sihvosen Petteri.
Sokeakin, tyhmempiki tajuaa ettei tuollaisella pelisysteemillä ole asiaa mitaleille edes saatikka Hopeaan tai Kultaan.
Kun ei pelata kiekkokontrollilla niin ei pelaajien taidotkaan kehity sitä myötä koska pelaajien taitotaso on parempaa silloin kun pelataan hyvällä taktiikalla kiekkokontrollin kanssa mutta toki puukädet eivät koskaan osaa pelata kiekkokontrollia.
Tässä Suomen joukkueessa ei edes Karoliina Rantamäki osannut pelata kontrolloitua peliä.
Mikä se on tämä Karvinen, taitohyökkääjä mut valtaosa Suomen naisten hyökkäyksistä oli tuommoisia summittaisia yksin yrittämisiä vailla syöttöjä tai suoraan maalille kiekon viskaamisia.
Joskus se uppoaa mutta ei aina mutta on syytä tehdä kuvioita, se helpottaa paljon asiaa.
Suurin miinus siis Suomen valmennukselle, oltiin kaukana mm Jukka Jalosen miesten jääkiekkomaajoukkueen toiminnasta.
Naisten MM-kisat 2012
3
348
Vastaukset
- Parhaat pelaajat?
Eihän Suomessa oo hyviä naisia, ku sinne pitää valita pikkutyttöjä, jotka sit kuiteskin istuu penkillä suurimman osan ajasta. Oisko pelaajavalinnoissakin jotaa vikaa?
- 21ss
siel on kiltit jotka sinisilmäisinä uskovat valkkuja
- 28QRC
Joo, ei mitään järkeä valita kentällistä pikkutyttöjä "saamaan kokemusta" naisten kisoista. Mitä ihmettä hyödyttää tyttöjä raahata mukaan, kun heitä ei voi (yhtä lukuunottamatta) peluuttaa? Kaikki mukaan roudatut ali-ikäiset olivat jo mukana 18U kisoissa, joten eivät ainakaan makustuskokemusta tarvitse. Kuka ihme maksaa nämä "kokemusten hankkimiset"? Eikö olisi järkevämpää ollut ottaa mukaan pelaajia, joita oikeasti voidaan laittaa kentälle tarpeen tullen? Koko naisten mj-touhu on ihme linjoilla: valkut toitottavat polleena Kanadan ja USAn lyömisestä, otteluraportit kaunistellaan aivan kuin suurella yleisöllä ei olisi mitään tajua asiasta, pelaajille annetaan valmiit nuotit haastatteluihin ja minkäänlaista avoimuutta tai asiallistakaan kritiikkiä ei siedetä.
Kuortaneen pelleily on ollut kallis kokeilu: syö pelaajia muista, jo aiemmin toimineista joukkueista ja heikentää siten naiskiekkoa maan laajuisesti. Huvittavaa on, että naisten kisoissa mukana olleista Kuortaneen pelaajista ei yksikään ollut sellainen, jota Kuortane olisi kehittänyt nykytasolleen, vaan mukana olivat muista joukkueista tulleet, jo aiemmin valmiit tähtöset, joilla Kuortane nyt ylpeilee!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 543018
- 612841
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p462381Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa422371- 632137
- 552035
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411005Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit115946Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.123909Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit38884