Romanikerjäläiset ja romanien tekemät ryöstöt ja varkaudet ovat olleet Suomessakin puheenaiheena jo vuosia. Tilanne on kuitenkin vain pahentunut vuosi vuodelta, kun esimerkiksi kerjäämistä ei ole saatu vieläkään kiellettyä. Tilanne on kuitenkin Suomea pahempi ainakin Britanniassa.
Brittiviranomaisten mukaan romanirikolliset ovat tekijöinä yhdeksässä kymmenestä pankkiautomaatilla tapahtuneesta huijauksesta. Yhteensä rikokset tuottivat vuodessa arviolta 30 miljoonaa puntaa. Vastaava rikosvyyhti paljastui taannoin myös Suomessa, jossa pankkiautomaatteihin oli naamioitu kameroita ja kortinlukijoita.
Brittiviranomaiset ovat nyt jäljittäneet rahavirrat itäisessä Romaniassa sijaitsevaan Bacaun kaupunkiin. Alueen “bruttokansantuotteesta” yli 70 prosenttia on rikollisesti hankittua rahaa. Nyt brittipoliisi on julkistanut valokuvia epältyjen kodeista Bacaussa.
http://www.stara.fi/2012/04/15/romanirikolliset-uivat-rahassa-kirjaimellisesti-katso-kuvat/
Aikamoista bisnestä on touhu ollut...
Romanirikolliset uivat rahassa – kirjaimellisesti
6
63
Vastaukset
- vihenvas nuori
SENKIN RASISTI SAATANA.
pikavippibisnekseen laittavat kaikki ryöstörahat,,,,....
- Engln. Samat Ongelma
Pelkästään Englannissa on yli 1000 pankkiautomaattiryöstöjengiä. Keskimääräinen saalis on n. 30 000 euroa vuosessa.
- puuttua pitäisi
Kerjäämis ongelmaan pitäisi kyllä puuttua. Jos ei kerjäämistä saada kiellettyä pitäisi siitä jotenkin kuitenkin tehdä luvanvaraista. Kotrollilla voitaisiin vaikka kitkeä ympärillä pyörivää rikollisuutta.. Lisäksi voitaisiin asettaa tietyt paikat kerjäläisiä varten. Eduskuntatalon eteen voisi ainakin yhden paikan antaa, eikähän sitten alkaisi tapahtua.
- vienotuuli
Kun hymähtäen ohi kävelin tuli ulkomaalainen mies ja tarttui hihaani... ärjäisin kovaa ja lujaa et älä tuu iholle kirosanalla höystäen. Kun en ihan pikkuinen ole niin tajusi kai jättää siihen. Keskellä päivää vilkasliikkeisellä Hämeenkadulla, entä jos olisin ollut vanhus?
Todellakin näille kerjääville on tehtävä stoppi. - Et ole pikkuinen
vienotuuli kirjoitti:
Kun hymähtäen ohi kävelin tuli ulkomaalainen mies ja tarttui hihaani... ärjäisin kovaa ja lujaa et älä tuu iholle kirosanalla höystäen. Kun en ihan pikkuinen ole niin tajusi kai jättää siihen. Keskellä päivää vilkasliikkeisellä Hämeenkadulla, entä jos olisin ollut vanhus?
Todellakin näille kerjääville on tehtävä stoppi.Miksi sitten profiili kuvissasi annat ymmärtää muuta?
Oletko oikeasti ylipainoinen pygmi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11598Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061553- 121328
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2211038- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2816Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29797Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks43776- 9770