Nuoriso oirehtii jo

http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2012/04/16/nuorisotyottomyyden-aikapommi-tikittaa-jo/201227258/12
Ensin täytyy vetäytyä schengenistä,globaalia reppanaporukkaa suoltavista porteista,
irti eu;n rahaliitosta ja tiukka maahanmuuttopolitiikka käytäntöön kuten Australiassakin on, sitten työt jaetaan oman kansan tai korkeintaan eu-alueilta ja eta-alueilta tulevien kanssa, emme tarvitse elintasopakolaisia Afrikasta emmekä Aasiasta.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jotain täytyy muuttaa ja reippaasti.
Miten olisi jos nuoret ohjattaisiin työn pariin heti yläasteelle mentäessä, valtio
voisi perustaa koulujen läheisyyteen yrityksiä joissa nuoremme voisivat työskennellä
ohjaakien alaisuudessa näin he oppisivat työntekoa ja löytäisivät ehkä mieleisen
ammatinkin, ei tarvitsisi erikseen kauppakoulua tai ravintolakoulua eikä paljon
muitakaan,patsi ne jotka suuntaavat yliopistoon, valinnanvapaus pitäisi tietenkin
olla. Maatilatkin varmaan ottaisivat lisätyövoimaa mielellään vastaan, kolmen vuoden
luku- ja työjaksojen jälkeen meillä olisi paljon osaavia ihmisiä.
Tänä aikana meillä on johtajia joilla ei ole mitään käsitystä siitä miten joku työ
tehdään, työt kun oppii vain tekemällä, kirjanoppineet ei niitä osaa.

Itsekin valmistuin ammattiini työn kautta ja koulutustahan voi myöhemmin
jatkaa vaikka amiksessa niin kuin monet tekevätkin.

Fyysistä työtä tehdessä aivotkin toimivat paremmin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vakava haaste kirjoitti:

http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2012/04/16/nuorisotyottomyyden-aikapommi-tikittaa-jo/201227258/12
Ensin täytyy vetäytyä schengenistä,globaalia reppanaporukkaa suoltavista porteista,
irti eu;n rahaliitosta ja tiukka maahanmuuttopolitiikka käytäntöön kuten Australiassakin on, sitten työt jaetaan oman kansan tai korkeintaan eu-alueilta ja eta-alueilta tulevien kanssa, emme tarvitse elintasopakolaisia Afrikasta emmekä Aasiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu