Mitä liiketoimintaa voin harjoittaa olematta ennakkoperintärekisterissä?
Tai siis mihin en voi tehdä olematta siinä...
ennakkoperintärekisteri
3
159
Vastaukset
- 12
Sun pitäs vissiin touhuta verokortin kera, eli toimeksiantajiesi pitäisi pidättää sulta 60% ja tilittää se valtiolle. Elleivät pidätä, niin sun jättäessä veros maksamatta, niin toimeksiantajat voivat joutua maksumiehiksi.
Pahaa pelkään, että läheskään kaikki eivät sun rekkarissa oloasi edes osaa tarkistaa, saati tota pidätysprosessia. En epäile, ettetkö onnistuisi ao. tavalla lusmuilemaan, mutta ei se laillista olisi, moraalista puhumattakaan.
Odota/etsi nyt kuitenkin mitä se verotiimi vastaa. - asiat kuntoon
Mikä yritysmuoto sulla on? Kyllä voit harjoittaa liiketoimintaasi ilman ennakkoperintärekisteriä, mutta asiakkaasi eli laskun maksaja on velvollinen pidättämään ennakonpidätyksen ja tilittämään sen yrityksesi puolesta verottajalle. Oy:n prosentti on 13 % ja muissa yritysmuodoissa kannattaa hommata verokortti tai muuten menee 60 %.
Toinen asia on tietty se, että saatko tilaajilta hommia, kun ne tsekkaa rekisterimerkintäsi ytj:stä. Kaikki ei tykkää siitä, että asiakas joutuu hoiteleen verot myyjäyrityksen puolesta.- pibpä
Henkilöyhtiöllä työsuorituksen osalta ennakonpidätyksen osuus kyllä on muistaakseni 1/6 osa eikä 60%. Tavaramyynnistä ei mene mitään.
Mikähän asiat epäkuntoon-Pelle mahdat olla kun kommentoit joka paikkaan tietämättä asiosta mitään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096656Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M884291L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453619TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133010Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6261610- 661028
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551003- 9989
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?199984Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j47959