Piispojen palkat reilusti yli 100000e/v.

verotettu

Mitä järkeä? Mikkelin piispa on Seppo Häkkinen

7

341

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohdallaan on

      Eihän tuo ole kun reilu 8000/kk. Eikös se palkka määräydy aseman mukaan ja piispa kai on aika iso tappi kirkonpiirissä. Ihan normaali palkkahan tuo on kun vertaa vaikka yritysjohtajiin ja muihin isoihin tappeihin.

      • hartsa

        Mitä muuten piispat tekevät? Nauttivat hyvää palkkaa jonka seurakuntalaiset maksavat? Näin on mun mielipiteeni.


    • heippa......
      • Ihantaimelkeinmitäv

        Kun et kuulu puolueeseen, miksi välität palkista?


    • Jumala vs. Raha

      Ei Jeesuskaan kerännyt omaisuuksia, joten ei aito uskovainen rahaa tarvitse, sillä Pyhähenki pitää huolen Sanan julistajasta.

      • 8+8

        Ja itse uskovaisena työskentelet ilmaiseksi?


    • Kohtuus missä

      Näistä palkoista puhuttaessa on todella menty liian suuriin summiin.

      Näitä isoja palkkoja maksetaan aika monilla paikoilla, mistä maksetaan jos palkka on sanotaan piispallekin 8.000 e/kk. Mikä on se tuote mistä maksetaan tuo summa, sama ihan muillekin, mikä on esim. prikaatin komentajan ym muiden antama vastinen palkallee.
      En näe kumpaakaan näistä näin korkeasti palkattaviksi, sillä kaikki virkaan kuuluvat kulunsa he saavat vielä lisäksi.
      Kun pankinjohtajalle maksetaan palkkaa, en näe siihen oikeaa perustetta ylittää hänen koulutuksensa mukaista palkkaa, joka merkonomilla on noin 3.000 euroa, ekonomilla ehkä 4000 euroa.
      Tiedän tämän päivän pankinjohtajien tekemän työn, enemmän he ovat vain vahtimassa työntekijöitään, jotka tekevät nykyisin kaiken neuvottelun, myöntävät luotot, neuvottelevat sijoitukset eli tekevät työn varsin pienellä palkalla ainakin yksityishenkilö puolella, on eri asia neuvotella isojen firmojen asioita, silloin tarvitaan todella pankinkin puolella asiantuntijoita, jotka osaavat päättäessään ottaa huomioon todella riskit, jotta ne eivät olisi ennpitkää veronmaksajien eli juuri näiden yksityisten ihmisten maksettavina, korotettuina veroina yleensä.

      Toinen seikka on, mohin ihminen tarvitsee noita hirmupalkkoja, johon saajan aika menee suunnitteluun, miten sijoittaisi palkkatulonsa, eikä lainkaan työnantajan eduksi.
      Sitten ovat vielä nämä edut, saavat suuria eläkesijoituksia, bonuksia. Johto ottaa aina voitosta tietyn prosentin itselleen, kuulemma hyvin tehdystä työstä, joka on vielä tuon hirmupalkan päälle. Todellisuudessa, on saatettu irtisanoa työntekijöitä taloudellisten ja tuotannolisten syiden vuoksi, jotta saadaa tulos näyttämään hyvää ja sen perusteella johdolle lisät.
      Sitten saattaa maailmantalouden tilanne muuttua niin positiiviesti, että ilman mitään keinoja tulos paranee, tästäkin maksetaan pomolle lisäää, vaikka eihän ole tehnyt yhtään mitään asian eteen ja näitä huuhaa temppuja kyllä piisaa, että joka vuodell saavat lisänsä.
      Useimmiten sen työn ovat tehneet juuri nämä alhaisimman palkan saavat kaikin tavoin vahditut työntekijät.
      Kun vahtiminen on jokapäiväistä tarkastelu mitä kukakin on tehnyt, on keskustelua pomon kanssa päivittäin, viikottain, kuukausittain, vuosittain. On kehityskeskustelua, on palkkakeskustelua. Pitää laatia suunnitelmiaja viedä näitä näytille pomolle ja kaiken tämän lisäksi pitää tehdä se tulos, onko enää mitään järkeä koko paletissa, ei minusta ainakaan.

      Kun tämä kaikki turha lässytyts ja hössötys ja johtajien kultaiset kädenpusristukset ja luonnoton palkka suhteessa työhön laitettaisiin kohtuuteen, varmasti moni työpaikka säilyisi ja yritykset voisivat huomattavasti paremmin.
      Yhden pomon irtisanominen verrattuna työntekijöiden irtisanomiseen tahtoo monesti olla, että joudutaan irtisanomaan jopa kymmeen henkilöä. Ja mistäpä nämä sitten elantonsa saavat kuin yhteisistä varoista, eli jäljelle jäävät maksavat näitä työttömysskorvauksia tavalla tai toisella.

      Kohtuupalkka ei koskaan saisi olla juuri 5.000 euroa enempää, siihen sitten ylityöt esim. lääkärit sun muut, joiden vastuu on todella suuri.
      Tiedän kyllä lääkärin, joka omalla osaamisellaan hankkii enemmän pitäessään yksityisvastaanottoaan, hän ei koskaan isottele ei asunnon suuruudessa sun muussakaan, mutta on alastaan kiinnostunut ja tehnyt tutkimusta työnsä ohessa koko toimintansa ajan. Hän ei koskaan ole näytillä pippaloissa tai muutoinkaan röyhistele.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1437
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      920
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      810
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe