Ihmisten huolimattomuus,välinpitämättömyys ja suoranainen hölmöys tuntuu olevan lisääntyvä "luonnonvara", kun seuraa kehitystä mikä näkyy runsaana elinympäristöämme myrkyttävänä tulipalojen määränä.
Lähes jokainen päivä palaa karjasuojia koneineen jossain päin Suomea, asuntoja rivitaloja, omakotitaloja,autoja ,koneita jne.
On tuhopolttoja, mutta myös erittäin runsasta huolimattomuutta ja välinpitämättömyyttä, osassa tapauksia alkoholin suurkulutus kuvioissa. Itse ihmettelen ettei tämä herätä virallisella taholla mitään huolta, vaikka päästöt luontoon ovat huikeita myrkyllisistä materiaaleista johtuen!!
Niin kansallisella,kuin kansainvälisellä tasolla huolta kannetaan hiilidioksidin suhteen, hyvinkin näkyvästi, mutta ympäristön saastumisen vähentämisestä ei näe mitään kampanjointia, saati poliittisten päättäjien aloitteita?!
Luulisin, että jokainen järkevä ihminen tajuaa tahollaan, ettei tällaisesta holtittomasta kehityksestä seuraa mitään terveellistä.
Elämme jo nyt tilanteessa, missä ravinnostamme pystytään määrittämään myrkkypitoisuuksia joita nurja "kehitys" on tuonut tullessaan ja niinhän se näyttää, että huono ja holtiton meno vain kiihtyy!!
Ympäristöä saastuu kiihtyvään tahtiin!
7
76
Vastaukset
- pennull
Koska rikkaat ei halua tinkiä mukavasta elämästä.
- haluaakos...
ne köyhät sitten?
- myrkyllinen kevät
haluaakos... kirjoitti:
ne köyhät sitten?
Ei taida olla tulonjakokysymys ja taas on se aika käsillä, kun POLTTOKELVOTONTA ROINAA POLTELLAAN KEVÄÄN KIRKKAUDESSA ja luonnon heräämisen hetkillä!!
Mikä lopettaisi luvattoman jäteroinan polttelun? Eilenkin osuin paikkoihin joissa tynnyreissä paloi jäteöljyjä!!!
On olevinaan ympäristölait ja viranomaiset, mutta mikään ei ole muuttunut oikeasti parempaan suuntaan, vain välinpitämättömyys ja suoranainen pöljyys ympäristön saastuttamisen suhteen on nousussa!!! - maapallo olisi...
myrkyllinen kevät kirjoitti:
Ei taida olla tulonjakokysymys ja taas on se aika käsillä, kun POLTTOKELVOTONTA ROINAA POLTELLAAN KEVÄÄN KIRKKAUDESSA ja luonnon heräämisen hetkillä!!
Mikä lopettaisi luvattoman jäteroinan polttelun? Eilenkin osuin paikkoihin joissa tynnyreissä paloi jäteöljyjä!!!
On olevinaan ympäristölait ja viranomaiset, mutta mikään ei ole muuttunut oikeasti parempaan suuntaan, vain välinpitämättömyys ja suoranainen pöljyys ympäristön saastuttamisen suhteen on nousussa!!!hieno paikka ilman ihmisiä.
- itikanpierutt
Joo, lopetetaan porukalla syöminen ja juominen, loppuu saastuminen, siinä on oiva lääke maapallon liikakansoittamiseen.
- vinkki 1
Ympäristön saastuminen johtuu kaivostoiminnasta ja öljynporauksesta. Ei paljon muusta. Siksi kaikkien pitää toimia kaivostoimintaa vastaan jos haluaa estää saastumista.
- Pielisen uuno
Siiitä se äläkkä syntyisi kun ette voisi vaihtaa mobiilivehjettä kerran vuoteen
arvo metallien puutteessa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2382699- 1011144
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221098Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581005Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 63841
- 41817
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238805- 127793