Jorinoita pirtin nurkasta

"Lisääntykää ja tayttäkää maa"! Tuo on nykyaikana melkoisen vastuuton kehoitus, ettenkö sanoisi. Alkuperältään raamattuun liitetty mutta lauseen syntyminen on edelleen kysymerkin alla joten ei sitten aleta uskonnollista keskustelua tästä asiasta, varsinkin kun olen pakana itse;).
Mutta itse asiaan, eli lapsiin, lausehan on itsessään retoriikkaa mutta voidaan tulkita myös dilemmaksi.
Lapsia on kautta aikojen tehty eri ikäisinä, meillä kohtalaisen myöhään vielä edellisen sukupolvenkin aikana, vasta 17-19 vuotiaina. Muilla kansoilla on eri tapoja, alkaen jo 13-15 vuotiaana vihittynä vaimona, tai sitten ei....
Kun ennen joka kolmas syntyvä lapsi oli kiinalainen niin nykyään joka toinen on kiinalainen, joka kolmas intialainen ja neljäs afrikkalainen, niin jo senkin mukaan on syytä rajoittaa noita lasten tekemisiä, täällä. Ja onhan sekin että joka kolmas lapsi joka kuolee on afrikkalainen.
Vaikka se vastaisikin nykyistä ajatusta monikultturisesta perheestä, voisi tuo jo tuoda liian monta kulttuuria yhteen perheeseen;))
Tärkeämpi syy asialle on kyllä vesi!! Sitä on meillä tuhlattavaksi asti, mutta muualla ei, vaikka nuo kolme isoa valtiota ovat veden ympäröimiä niin veden puhdistaminen juotavaksi maksaa n. 100dollaria/L.
Ensin meiltä loppu vesi jota tarvitaan joka päivä ja sen jälkeen ruoka, koska siitä tehdään bioetanolia, kallimmalla muuten kuin öljyn jalostaminen, niin maan täyttäminen on aika ajattelematonta touhua;)).
Vaikka eihän se vielä meidän lapsia kiusaa mutta lapsenlapsemme saattavat ihmetellä isovanhenpiensa tyhmyyttä. Sellaista tänään pirtin nurkasta;))
http://www.youtube.com/watch?v=wTP2RUD_cL0

7

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • /////

      Suomeen mahtuisi hyvin 50 miljoonaa ihmistä

      • Jep.

        Ja eikun ryndaamaan kelopetäjämökkejä jokaiselle pellolle, niemeen, notkoon ja saarelmaan. Tänne mahtuisi asukkaita oikeasti kymmenkertainen määrä. Vaan riittääkö leipä? Vaiko pettua jatkeeksi? Entä työpaikka, ei nyt kaikille, mutta ainakin 50% asukkaista.


    • Voin myydä vettä euron litrahintaan...kuka ostaa?;)
      Lisäännytty on meidän suvun puolesta jo, seuraava sukupolvi saa jatkaa lisääntymistä sitten....mutta uskon, että nuo luvut kääntyvät toisinpäin eli tulevat sukupolvet eivät lisäänny eikä täytä maata, ja normaali evoluutio korjaa tilanteen vielä joskus...

    • zippe70

      No, heissan! Tykkäsin tuosta sinun kirjoituksestasi ja nostatin sille peukkua!!! Hyvä!

    • profetia-XII

      Maapallolle on saatava laki aikaan, niin että lapsien tekeminen on luvallista vain joka kolmas vuosi. Se alkaisi pikkuhiljaa vähentämään pallon populaatiota, ennenkuin on liian myöhäistä!
      Tämä nykyinen sikiäminen on takuulla tuhoon vievä tie. 2050 meitä on 10 miljardia tämän tahdin jatkuessa. Se tietää automaattisesti sotia ja väkivaltaa, kun tulee ruoasta todellinen pula. Harmagedon saattaa hyvinkin toteutua liikakansoituksen vuoksi.

    • Fjodor D.

      Kaikista liikapopulaatioon liittyvistä ongelmista on syyttäminen itämaiden ihmisiä, jotka ottavat luetun liian tosissaan.
      Suureen kirjaan pitäisi ilmestyä osa II, joka vähän toppuuttelisi sitä maantäyttämismääräystä.
      Päivitetäänhän esim. työehtosopimuksetkin määräajoin.

    • Ehkäisyn kieltävät uskikset eivät ole hoksanneet, että me täytimme maan jo aikapäiviä sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3692
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      45
      3084
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      91
      2661
    4. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2390
    5. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2378
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2327
    7. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      123
      2266
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2244
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2193
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2070
    Aihe