Kuinka Stora Enso voi kohdella kiinalaisia viljelijöitä niin väärin ja riistää heiltä elinkeinonsa? Dokumentti aiheesta TV1 Nyt!
Häpeän Stora ensoa
Boikotoinut jos voin
2283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
toivon koko eu-alueen BOIKOTTIA stora-ensoa kohtaan. syväsairas laittomuus ja ahneus yhdistettynä mafiatoimiin yritysjohdossa on pahinta toimintaa,mitä yritys tekee.
kun KARVINEN SUOMESSA JOHTAA EM. TOIMINTAA on kansojen herättävä heti.
karvinen on mielisairas hallusinaatiota ihannoiva rikollistyyppi,joka keinoja kaihtamatta tekee kaikki laittomuudet vaikka hakkauttamalla..tappamalla ventovieraat toisen maan kansalaisiet ja ajamalle heidät pois omistamiltaan mailta...teettää kaiken,mitä missäkin vain rahalla saa ja hevosella pääsee.
miten ko. mahdollista,siinä on selvityksen paikka ja heti.
KARVINEN TAPPAA,HAKKAA,TOIMII RIKOLLISTEN KANSSA,MAKSAA KAIKESTA RIKOLLISESTA,VALEHTELEE JA VARASTAA OMAISUUDET HEIKOIMMILTA OMAN AHNEUDEN VUOKSI.
KARVINEN JA KAIKKI PÄÄOMISTAJAT STORA-ENSOSTA HETI LINNAAN 25v:ksi.
>>Kuinka Stora Enso voi kohdella kiinalaisia viljelijöitä niin väärin ja riistää heiltä elinkeinonsa? Dokumentti aiheesta TV1 Nyt! >>
Suomalaiset ovat jo vuosikymmeniä pelänneet kiinalaisia, ja sitä että Kiina vie meiltä työpaikat halvemmalla työvoimallansa. Salcomp lähti, Elektrobit lähti jne. Jatkuvaa suomalaisen työväen pelkoa jo vuosikymmeniä.
Siinä mielessä on terapeuttisen mukavaa kuulla että nykyään sana "Finland" herättää Kiinan maaseudulla hirmuista pelkoa. Pelkkä sana saa väen tärisemään.
Pelkona on että mahtava "Finland" vaan tulee, ja sille pakkolunastetaan tontit ja pellot ja niille kylvetään eukalyptyuspuita sellutehtaan raaka-ainevaroiksi.
Hyvä, hyvä Mr Finland! Anna palaa menemään vaan Kiinan mantereella, täysillä eteenpäin.
sukua Valjakkalan Juhalle ?
& Kokoomus vie RKP-maolaisuutta, Suomi-fasismia maailmalle.
Saaatana moskiitot!
Stora on tuottanut minulle parhaiten alkuvuonna.
Loistava firma.
Asut siis tehtaan viemäriverkostossa, PaskaRotta.
Haha!
Katsos sloboa, sehän päivystää täällä joka ilta luuserikolostaan käsin.
Tule slobo ottamaan aurinkoa tänne Aasian kuuman auringon alle:)
Kaukopään tehtaan viemäriinkö ? Pysy siellä, ei kukaan syö eväitäsi PakaRotta.
muka toinen aurinko ? VoiHelevetti, että olet tyhmä.
Åbergin Manne, mahtailee.
Voi punikkiluusereita, kun niillä ei ole elämää:)
Eikä rahaa.
Mitä' vitun mahtailua se on jos olen tällä hetkellä Aasiassa?
Mahtailua?
Miten tosiasiat vosivat olla "mahtailua"?
Punikkeja on niin vaikeaa ymmärtää. Siksi ne varmasti aina häviävät, kaikessa.
...jatkoa vielä. Breivik teki oikein kun harvensi, punikkiluusereiden laumaa.
vikiset rotta-Manne. HOH HOH HOH HOH HOOOO!
Voitkan vaihteeksi kertoa olevasi kuussa.
No joo, meni taas "päivystäjäpunikkien" jokellukseksi.
Tosiasia tietysti olisi, että ilman punikkeja suomalaisten veroaste olisi puolet kevyempi.
Voisitteko muuttaa esm. Venäjälle?
Sehän on niin rikas maa, että kevyesti elättää teidät:)
Voitkan = voithan.
Masturboin aina, kun näen Breiviikin komeat kasvot TV:ssä.
kommunisteilla ei siellä ole valtaa ollut, yli 20 vuoteen. Ettehän te mannet sitä tiedä, kun jätätte aina koulut kesken.
Stora Enso on ainakin meidän suvulle tuonut leipää ja varallisuutta jo liki 100 vuoden ajan. Jos Stora Enso nyt laajenee Kiinaan, niin olen pelkästään tyytyväinen siitä.
Paperitehtaiden on toimittava maailmanlaajuisesti nykyään. Kiinassa valmistetaan paperi kiinalaisille.
Suomessa Stora valmistaa merkittävän osan Eurooppaan menevästä paperista. Firman on oltava läsnä ja mukana kaikkialka, ja Store tekee juuri niin.
Olen ylpeä Stora Ensosta, ja sen todella pitkään jatkuneesta pärjäämisestä maailman myrskyissä. Tästä firmasta ja sen taistelutahdosta kannattaa ottaa muidenkin oppia. Ihan vaikka Nokia Oy:tä myöten.
sinua pitää potkia samalla tavoin päähän ja kehoon,kuten storan palkkaamat rikolliset tekee kiinassa köyhille maalaisille.
myös vesi loppuu alueelta ja maa pilaantuu ja myrkyttyy täysin pakolla vallatuilla
mailla. pelkkien eugalyptys lehtien peittämä maa on käyttökelvotonta.
paikallisille jää vain ku.si,jota juoda. onko ahneutesi nyt tyydytetty?
Ei kannata jatkaa sillä pehmoilu&lammasmaisella linjalla mitä Nokia mukamas vielä harrasti joitakin vuosia sitten. Samalla härskillä heikompien sortamisella on maailma mennyt aina eteenpäin, Stora Enson ei todellakaan kannata alkaa kyynelehtimään ja pyytelemään vuolaasti anteeksi olemassaoloaan ja (osittaista) suomalaisuuttaan vaan mennä vahvasti eteenpäin kehityksen ja laajentumisen tiellä. Jos eivät näin tee niin on 100% varmaa että joku ahneempi ja vielä julmempi firma vaanii kintereillä ja ottaa hyvät apajat itselleen.
Valittajat voivat valittaa silloin aiheesta kun firma ei tuo enää verotuloja Suomeen mutta ottaa kuitenkin julkisia varoja itselleen.
Viestiketjun alkupäässä nimimerkki "VIENTITUOTE FIN" kaltaiset tyhjänrääkyjät eivät todellakaan käsitä kuinka rankkaa on kilpailu isossa maailmassa ja suuremman luokan bisneksessä. Stora Enson toimet ovat lastenleikkiä jos vertaa vaikkapa öljyfirmojen toimintaan.
Näin on asiat. Enso-Gutzeit on kuitenkin Kiinan talonpojille se kaikkein inhimillisin vaihtoehto.
Niiden maista voidaan hyvässä lykyssä maksaa vaikka jotakin rahaakin. Porsaan taikka parin hinta puhtaana tassuun, ennenkuin laitetaan eukalyptuspuuta itämään riisivainoille.
Sitten talonpojat töihin sellutejhtaalle. Niin se maailma vaan menee. Ei me suomalaiset olla näitä sääntöjä keksitty. Mukana on vaan pelattava, niinkuin muutkin.
enso tappaa,tuhoaa inhimillisen elämän ahneuden ja roistojohtajien takia.