Helena Eronen eroa itse!

Nemesis kuningatar

Moka mikä moka ei voi mitään. Löydät kyllä töitä. Ymmärrät kyllä.

6

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MEE PÄIVITTÄMÄÄN

      Mee sinäkin päivittämään HUUMORIN tajusi !

      • opserveri

    • 12348567

      Erosen eroon ei ole mitään syytä, mutta Turun Sanomien toimittajakunta sitävastoin saattaa harveta:


      Janne Suurosen kirjoitus ( http://suuronen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/103195-turun-sanomat-aiheutti-suomelle-ulkopoliittista-vahinkoa ):


      "Turun Sanomat aiheutti Suomelle ulkopoliittista vahinkoa


      Elina Moustgaard kirjoitti puheenvuorossaan Venäläisen median ja venäläisten ihmisten reaktiosta Turun Sanomien Helena Erosen satiiriseen kirjoitukseen liittyen.

      Subjektiivinen tulkintani tilanteesta.

      1) Turun Sanomat toimi rasistisesti. Sama kirjoitus SDP:n tai Vihreän tekemänä olisi tulkittu humoristiseksi. Mutta koska kirjoittajalla oli puoluepoliittisena taustana Perussuomalaiset (tai jokin epämääräinen "oikeistolainen" ryhmittymä), tarkoituksellisesti vahingoittamismotiivein kirjoitus tulkittiin väärin. Selkeä huumoripitoinen läppä konkreettisena vakavana ehdotuksena. Kirjoitusta tai sen tekijää ei tulkittu yksilöllisesti kohdellen, vaan kirjoittajan taustaryhmän mukaan.

      2) Turun Sanomien jälkeen STT lähti samaan kelkkaan. Joko niin, etteivät olleet lukeneet alkuperäistä juttua tai luultavimmin ykköskohdan kanssa samoin rasistisin motiivein. Myös MTV3 peesasi suhteellisen nopeasti.

      3) Vuorokauden tai kahden kuluttua myös laadukkaampi media tarttui juttuun. Ihan oikeasti Yleisradion Uutisten organisaatio, saako ihmisestä valehdella vain tämän puoluetaustan vuoksi ? Yleisradion uutisoidessa asiasta oli jo Iltasanomia myöten kaikille selvää, että hihamerkkiehdotuksen sisältämä kirjoitus oli puhtaasti huumoria. Selvää, vaikkei edes itse olisi alkuperäistä kirjoitusta nähnyt. Mutta silti Yleisradion uutisten piti vielä vuorokausi myöhemmin totisella naamalla uutisoida asiasta väärin. Vitsia vakavana ehdotuksena. Hävetkää.

      Kyse ei ole siitä, että oliko huumori hyvää tai huonoa. Kyse ei ole siitä, että mistä asiasta saa kertoa vitsejä ja mistä ei. Kyse ei ole siitä, että kuka saa kertoa vitsejä ja kuka ei. Kyse on siitä, että tietoisesti ja tarkoituksella otetaan kaikkien huumoriksi ymmärtämän tekstin ehdotus vakavasti. Valehdellaan.

      4) Väärä uutinen on levinnyt maailmalle. Venäjälle, Ruotsiin, Saksaan ja varmaan nyt jo Uutta Seelantia myöten. Ulkomainen media ei olisi alkuperäiseen puheenvuoroon kiinnittänyt mitään huomiota, ellei ensin Turun Sanomat, sitten STT ja lopulta jopa laadukkaammaksi mielletty Yleisradio olisi puheenvuorosta julkisuuteen valehdellut. Venäläinen, ruotsalainen tai vaikkapa saksalainen ei ymmärrä Suomea. Ja vaikka ymmärtäisivätkin, niin heillä tuskin oli mahdollisuutta saada käsiinsä alkuperäistä tekstiä.

      Alkuperäisen puheenvuoron kirjoittaja, Helena Eronen, on viimeiset vuorokaudet joutunut aikamoisen grillauksen kohteeksi. Kohtuuttomissa määrin kenelle hyvänsä vastikää taviksesta kansanedustajan avustajaksi hypänneelle ihmiselle. Pelkästään huumorikirjoituksen vuoksi; Oli tämä huumori sitten mautonta tai ei. Samaten aika kohtuutonta grillausta on kohdistunut hänen esimiehelleen, James Hirvisaarelle.

      Entäs, mitä tapahtuu valehtelijalle. Pääseekö väärän metakan aiheuttanut Turun Sanomien toimittaja luistamaan valehtelustaan, kuin koira veräjästä ? Vaikka valehtelullaan aiheuttaa Suomelle jopa ulkopoliittista vahinkoa.

      Harvinaisen munattomaksi TS:n toiminnan tekee jutun kirjoittaminen anonyymiuden takaa. Ei edes omalla nimellään toimittajaraukka uskaltanut. Hamekangasta PS:n eduskuntaryhmän lisäksi Turun Sanomille. TS:n toimittajan lähipiiri taputtelee tätä anonyymiä valehtelijaa olkapäille: Hyvin tehty. Saimme lukijoita ja saimme taas kerran leimattua tätä yhtä "etnistä" ryhmää huonoon valoon. Vaikka sitten tällä kertaa jopa Suomen ulkopoliittisen kustannuksen varjolla.

      En taida enää tunnistaa tätä Suomeksi, jossa rehellisyys ja suoraselkäisyys ovat olleet kansallisylpeytemme kulmakiviä."

      • Going down persut?

        Näin se menee.


    • PersuLaariYes

      Ei se mikään moka ollut muilta kuin medialta.

      Perussuomalinen "laari" on vaarallinen eliitille koska se ei ole heidän kontrollissa. Siksi äänestä Persuja.

      • jes jes

        jesuiitta .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      185
      2680
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      73
      921
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      809
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      283
      767
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      759
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe