KOTIMAA YLE TIISTAI
Presidentti Niinistö Ruotsiin
Presidentti Sauli Niinistö matkustaa
puolisoineen tänään ensimmäiselle
valtiovierailulleen Ruotsiin. Vierailu
on kaksipäiväinen ja tapahtuu kuningas
Kaarle XVI Kustaan kutsusta.
Vierailu alkaa, kun Niinistö tarkastaa
kunniakomppanian Tukholman kuninkaan-
linnan pihalla. Tämän jälkeen kuningas-
pari tarjoaa yksityisen lounaan.
Iltapäivällä presidentti Niinistö tapaa
Ruotsin parlamentin puhemiehen Per
Westerbergin ja pääministeri Fredrik
Reinfeldtin.
Keskiviikkona presidenttipari mm.
vierailee suomalaisessa koulussa.
Presidentti Niinistö Ruotsiin
11
87
Vastaukset
- huusianna
Ensimmäisen ulkomaanvierailun Ruotsin alamainen, Suomen Presidentti, Sauli Niinistö tekee perinteisesti Ruotsiin, kuten kaikki persidentit ovat tähän asti tehneet.
Pohjoismaat ovat pieniä maita ja ovat ne huomanneet että voivat vaikuttaa EUssa ja muuallakin ainoastaan liittoutumalla ja toimimalla yhden asian hyväksi. Niinistö toivoo pääsevänsä pohjoismaiden yhteiseksi ehdokkaaksi johonkin kansainväliseen virkaan presidenttikauden jälkeen. Aivan kuten Halonen teki.
Kansainväliseen virkaan suomalainen poliitikko on arvioinut pääsevänsä lupaamalla ruotsalaisille tahoille niin Suomessa kuin Ruotsissa toimia ruotsalaisuuden hyväksi.
Hävetkää suomalaiset heikkoja johtajianne.- Osoitti alamaisuuten
.
Oikeen hävettää taas rutkasti
. - Häpeä, jos osaat
Osaakto edes itse hävetä
- Ei ruotsalaisena
Häpeä, jos osaat kirjoitti:
Osaakto edes itse hävetä
Hurriloiset ovat nyt liimaksissaan.
- huusianna
Häpeä, jos osaat kirjoitti:
Osaakto edes itse hävetä
Kyllä osaan hävetä Niinistöä.
- eeertyereyry
SVT text EI mainitse Niinistön vierailua!! Ajatelkaa tilannetta että Ruotsin kuninkaan vierailua ei noteerautettais?"!
- Mongoli news
.
käppänän vierailuja noteerata
. - Samma
Från Stockholm kirjoitti:
Onhan vierfailu monessa paikkaa esillä
http://www.regeringen.se/sb/d/9863/a/190846Ja täällä myös
http://www.kungahuset.se/kungafamiljen/aktuellahandelser/aretsaktuellahandelser/galamiddagforfinlandspresidentparsefilmhar.5.4a3da1313658e148c3574.html
P.s. Jenni on kuningatar - Vantaan mummo
Samma kirjoitti:
Ja täällä myös
http://www.kungahuset.se/kungafamiljen/aktuellahandelser/aretsaktuellahandelser/galamiddagforfinlandspresidentparsefilmhar.5.4a3da1313658e148c3574.html
P.s. Jenni on kuningatarVoi että meillä on hieno presidenttipari.
- Entä mediassa?
Från Stockholm kirjoitti:
Onhan vierfailu monessa paikkaa esillä
http://www.regeringen.se/sb/d/9863/a/190846Kuka noilla hallintobyrokraattien nettisivuilla käy muut kuin byrokraatit itse. Tavallinen kansa lukee median, siis lehtien, television ja radion nettisivuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658