Ranska, Hollanti ja Itävalta

Nuo valtiot eivät taistelleet Saksaa vastaan. Osallistuivat vasta sitten kun Britit ja Amerikkalaiset tulivat.
Heillä oli mahtava armeija. Mutta eivät tehneet mitään.
Saksalaisten ei tarvinnut muuta tehdä kuin marssia paikalle
857
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ooh.tätä tietämättömyyttä

Äänestä

Taidat olla vähän ääliö, Itävalta oli Saksan liittolainen ja jopa itse liittyi osaksi Saksaa.

Äänestä

Mutta se olikin pakosta.
Eiks niin?

Äänestä
  • No ei ollu pakosta, olivat liittolaisia jo ensimmäisessä maailmansodassa.
    Kieli sama, tausta sama, samat viholliset ....
    Saksalaisen kulttuurin ylivertaisuus on vanha teema Itävallan keisarikunnan ajoilta, kun ne itävaltalaiset oli niitä saksankielisiä muuten slaavilaisessa keisarikunnassa.

    Äänestä

  • ihime hemmo kirjoitti:

    No ei ollu pakosta, olivat liittolaisia jo ensimmäisessä maailmansodassa.
    Kieli sama, tausta sama, samat viholliset ....
    Saksalaisen kulttuurin ylivertaisuus on vanha teema Itävallan keisarikunnan ajoilta, kun ne itävaltalaiset oli niitä saksankielisiä muuten slaavilaisessa keisarikunnassa.

    Se oli vain osittain pakosta, pääosin vapaaehtoista

    Äänestä

-40 ja joutui antautumaan. Vapaa Ranska de Gaullen johdolla jatkoi.1944 sillä oli jo 10 divisioonaa sekä meri- ja ilmavoimia.

Hollanti taisteli viisi päivää ja antautui.

Itävalta liitettiin Saksaan 1938.

Avaus edustaa palstalle jo tavaramerkiksi muodostunutta tietämättömyyttä historian alkeistakaan.

Äänestä

Ai jopa 5 päivää taistelivat
hui hui
Uljaat ja rohkeat hollantilaiset

Ja ranska antautui minkätakia? Siksiko että kaupunkiin marssi saksalaiset?

Äänestä
  • Hollantiin hyökkäsivät saksalaiset maahanlaskujoukot, ilmavoimat ja 18. Armeija, jossa oli mm. 9. Panssaridivisoona.

    Hollannin 10 divisioonan armeija ei oltu valmis tällaisen hyökkäyksen torjuntaan.

    Hollanti jatkoi taistelua mm. siirtomaiden voimin, laivastolla ja antoi suuren kauppalaivastonsa liittoutuneiden käyttöön.

    Ranskan taisteluun voisit perehtyä itsekin. Ranska on muuten valtio, eikä kaupunki.
    Olet jopa tälle palstalle harvinaisen tietämätön.
    Kyllä se jo avauksesta näkyi. Turha typerehtiä enempää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sdfääääädsddd kirjoitti:

Nuo valtiot eivät taistelleet Saksaa vastaan. Osallistuivat vasta sitten kun Britit ja Amerikkalaiset tulivat.
Heillä oli mahtava armeija. Mutta eivät tehneet mitään.
Saksalaisten ei tarvinnut muuta tehdä kuin marssia paikalle

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu