Syyte törkeästä lahjuksen vastaanottamisesta meni läpi !!!!
KOKOOMUKSEN KANERVA SAI KORRUPTIOSTA VANKEUSTUOMION
Toivo setä lahjoo
1066
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kehtaako äijä näyttää vielä naamaansa eduskunnassa.
ps."Äänestäkää Kokoomusta".
miksei kehtais? kyseinen paikkahan on täynnä roistoja ja rikollisia.
Kokoomuksessa etu jos vaikka katsotaan Kataisen taustoja.
Jep, meidän kokoomuslaisten mielestä Iken ainoa rikos on se, että hän jäi kiinni. Se on rikos kokoomuslaisuutta vastaan.
Helsingin käräjäoikeus on tuominnut kansanedustaja, entisen ministerin Ilkka Kanervan törkeästä lahjuksen ottamisesta sekä virkavelvollisuuden rikkomisesta vuoden ja 3 kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Liikemiehet Arto Merisalo ja Tapani Yli-Saunamäki saivat ehdottomat vankeusrangaistukset. …
Hovioikeus armahtaa tai arvojohtaja Niinistö.
elää jatkossakin veronmaksajien rahoilla kuten tähänkin asti eikä edes sivullisen tappaminen estä Kokoomuksessa ministeriksi pääsemistä.
Tuusulan kunnanhallituksen puheenjohtaja Juhani Sjöblom (kok.) valittiin tehtäväänsä vastoin lakia, katsoo korkein hallinto-oikeus.
Myös Helsingin hallinto-oikeus katsoi aiemmin, ettei Sjöblom ollut vaalikelpoinen. Hän jättikin tehtävänsä jo tämän ratkaisun jälkeen.
Oikeuden mukaan Sjöblom ei voinut toimia tehtävässään, koska kunnanhallituksessa käsiteltiin hänen yrityksensä toimialaan kuuluvia asioita, ja tästä olisi voinut olla hänelle hyötyä. Sjöblom omistaa puolet muun muassa kiviainesten jalostusta ja myyntiä harjoittavasta Seepsula Oy:stä.
STT
Tiitiäinen, että tämä ei vaikuta kanervan kansanedustajan työhön millään tavalla. Että katsotaan nyt ensin ylempien oikeusasteiden käsittelyt.
JOS kyseisenlaisen puolentoista vuoden ehdollisen tuomion olisi saanut PERUSSUOMALAINEN kansanedustaja, niin TÄLLÖIN tuomion katsottaisiin olevan este eduskuntatyölle HETI PAIKALLA ilman pohtimisaikoja ja ylempiä vetkutteluoikeusasteita.
Mm näin saadaan ihmisten huomio pois varsinaisesta pääasiasta: http://www.hs.fi/politiikka/HS-gallup Perussuomalaisten kannatus sulaa yhä/a1305560113008
Siis vaikkapa tästä:
http://www.hs.fi/politiikka/Ilkka Kanervalle ehdollista vankeutta törkeästä lahjusrikoksesta/a1305560124939