Nyt Hyvinkäällä on sellaista mitä Riihimäellä ei ole.Olemme saaneet oikeudessa tuomion saaneen konnan.Yli-Saunamäelle annettiin Helsingin käräjäoikeudessa 3,5 vuoden ehdoton vankeusrangaistus.
Hyvinkään oma konna.
22
2090
Vastaukset
- ex-hiihtäjä
En ota kantaa tuomioon, oikeuslaitos on puhunut ja that's it. Muistutan kuitenkin, että T . Y-S ei ole lainkaan ainoa tuomittu hyvinkääläinen. Osa istuu tuomioitaan edelleen. Ja mitä hemmettiä vertaus Riihimäkeen tekee tässä, varmasti on rikoksista vankilaan tuomittuja sielläkin.
- Kissa ja koira
Näiden "rakkaiden vihollisten" kesken on aina pientä kuittailua ollut pitkin palstaa ja muutenkin,joten tässä kohtaa on hyvä elvistellä kohtalaisella saavutulsella julkkisrintamalla :) .
- riksun akatemia
Siellähän on koko laitos täynnä
- lähihistoriaa
Ankkalinna ja Sorsakylä. Hyvinkää ja Riihimäki olivat joskus lähes saman kokoisia kaupunkipahasia, mikä poiki kateutta ja kilpaulua. Ainakin itse tulkitsin aloituksen tähän liittyväksi.
- IKe
Uskoni oikeusjärjestelmään on pikku hiljaa palaamassa, taitaa jäädä tämän vuoden Tahkon kausilippu käyttämättä Saunikselta : )))))))) no toisaalta 3,5 pakotettu raittius tekee Tapsalle iha hyvää.
- R. Raitis
Jestas sentään. Pämppääkö se, en tiennytkään.
- kansoolainen
Itse olen kovien tuomioiden kannalla, mutta ihmettelen silti miten näistä ns raharikoksista langetetaan huomattavasti kovempia tuomioita kun samalla raiskaajat ja pahoinpitelijät saattavat selvitä jopa ehdollisella. Kertoo ehkä jotain tämän päivän arvoista, raharaharharhRAHA
- kaikki suhteellista
Hyvinkään käräjäoikeus on tuominnut mopoautolla pyöräilijän kuoliaaksi ajaneelle hyvinkääläispojalle 50 päiväsakkoa.
Sakkojen yhteissumma on 300 euroa.
Syyttäjä oli vaatinut pojalle ehdollista vankeutta.
Oikeuden mukaan poika aiheutti huolimattomuudellaan polkupyöräilijän kuoleman. - opserveri
Kyseessähän oli hyötymistarkoituksessa annettu lahjoma.... eli tarkoituksena vaikuttaa kaava-asioihin Turun seudulla
HYVINKIN TUTTUA myös täällä Hyvinkään seudulla......
nimittäin nämä kaava-asiat
- juppe
Mitenkäs Hyvinkään tarkastuslautakunta selviää tästä?
- On kait sillä
lautakunnalla varapuheenjohtaja joka hoitaa hommat vaalkauden loppuun.
- K.M.S.
Milloinkas aletaan tutkia TYS:n toimia täällä Hyvinkäällä ?, eiköhän vastaavia järjestelyitä ja pienemmän mittakaavan lahjontaa ole täälläkin harrastettu ym. keplottelua.
No hyvä kun joutu linnaan, tossa iässä se varmasti maistuu hyvältä, ja niin kuin joku mainitsi jo edellä raittius tekee vanhalle juopolle hyvää. - hypsispypsis
Aika erikoista tosiaan, että ko. henkilö on juuri tarkastuslautakunnan puheenjohtaja!
No pesti olisi päättynyt tämän vuoden lopussa, saakohan jatkaa siihen asti?- 634546
Uskomatonta touhua täällä Hyvinkäällä, mitäköhän tuoltakin paljastuu, miten on voinut toimia edes tähän asti tuossa toimessa, historia huomioiden.
- drop the soap
Linnan Tähdet sarjan ensikauden miehitys alkaa olemaan kohta kunnossa, vielä muutama tarvittaisiin lisää, toi mopoauto murhaaja ois ollu mun suosikki tohon sarjaan.
- ex-hiihtäjä
Lopeta jo tuo murhaajasta herjaaminen tai teen ilmoituksen ylläpitoon. Täysin asiatonta. Kuviota on käsitelty toisessa ketjussa, kyllä pitää olla pikkusieluinen tyyppi, että jaksaa jauhaa samaa asiaa loputtomiin.
- nouhätä
ex-hiihtäjä kirjoitti:
Lopeta jo tuo murhaajasta herjaaminen tai teen ilmoituksen ylläpitoon. Täysin asiatonta. Kuviota on käsitelty toisessa ketjussa, kyllä pitää olla pikkusieluinen tyyppi, että jaksaa jauhaa samaa asiaa loputtomiin.
Kyllä kai T Y-S pystyy hoitamaan tarkastuslautakunnan vähäiset työt etätyönä ?
Ainakin kokemusta on talousasioiden sovelletuista tulkinnoista.
Muistanpa takavuosilta hauskan jutun uimalan saunasta, kun hän ukkoporukan jorisevaan "curlingpoliitikkoaiheiseen" keskusteluun osallistuen totesi nauraa räkättäen että M U on "fiksu niin kauan kunnes avaa suunsa". Eikös tämä sama räkättäjä itse ollut roudaamassa MU:ta eduskuntaan?? - "Uusis" ennusti
nouhätä kirjoitti:
Kyllä kai T Y-S pystyy hoitamaan tarkastuslautakunnan vähäiset työt etätyönä ?
Ainakin kokemusta on talousasioiden sovelletuista tulkinnoista.
Muistanpa takavuosilta hauskan jutun uimalan saunasta, kun hän ukkoporukan jorisevaan "curlingpoliitikkoaiheiseen" keskusteluun osallistuen totesi nauraa räkättäen että M U on "fiksu niin kauan kunnes avaa suunsa". Eikös tämä sama räkättäjä itse ollut roudaamassa MU:ta eduskuntaan??jo 4 vuotta sitten näitä talousongelmia puhuessaan eduskunnassa.Vanhanen ja Katainen vain virnuilivat hänelle.Kaikki silloiset ennusteet ovat toteutuneet ja Suomalaiset maksaa.Räkättäjä on nyt täysihoidossa.
- Ujouttako?
Yli-Saunamäki meni Hämeenlinnaan otattamaan itsensä poliisin pidättämäksi.Ei kelvannut kotikaupungin putkat.
- ex-hml
Niin no, se on kattonu telkasta sitä Poliisit sarjaa. Siinon niin ihkuja jepareita Hml:ssa että!
- Tapani & arto juhani
Onko kultamuna tapanin RAILI vaimo hyvinkäällä SRK hommissa.sielupaimenena.?? vai vankilapastorinnanna.
- Anonyymi
Eri medialähteistä kerrottuna hän on nyt edesmennyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658