ALA-MALMI/NEDRE-MALM

T.K.vm.-63.

Terve stadilaiset, täält pohojosest!!! Täälläpä yks paljas jalkanen vanha stadilainen, jolle iskeny kaipuu takas juurillee...Tieni vei tänne kauas pohjoseen äkisti 90-luvulla,,"rakkauden ja uuden elämän perässä" tuli lähettyä ja no joo,loppu onki sitte historiaa...
Ku lähdin aikanaan, katkasin välit kaikkiin frendeihin,eikä elossaolevii sukulaisia ole siellä...(Ruåttin puolella ne muutama.) Eli ei oo tullu ees käytyy stadis lähtöni jälkeen. Nyt on kelaillu tätä elämää et ois saanu mennä hieman toisin... ja koskaanhan ei oo liian myöhästä jne... ;-)
Matkustan sinne lähiviikkoina! Ois siis tosi kliffaa jos joku vois kertoo mites nyky-stadi eroo siitä,mitä oli -90-luvun lopula...? Mikä muuttunu parempaan/pahempaan?
JA hyvii (halpoja paremminki) MAJOTUSVAIHTOEHTOJA 1-2 viikon reissulle jonka aikana tarkotus verestää muistoja JA mahd. kysellä duunimestaa ja jotai luukkua...JA TÄRKEIN; TARTTTIS EHOTTOMASTI MUISTAA NE MUUTAMAT KADUNNIMET ALA-MALMILT JOIL STADIN KÄMPPIÄ,NÄIT JOIS (AINAKI SILLOI) ASUI PALJO ROMANIVÄKEE JA SITTE NÄÄ ISOIMMAT TALOT SIEL!!?? ELI MINKÄNIMISET TIET???
ALA-MALMIN ALUEESTA TAHON KUULLA muutenki kaikki "uutiset",mite on mestat ja jengi muuttunu noist ajoist(90-loppu)?? Yms,yms... se oli himani silloi...HAIKEIN MIELIN kelaan...ja T.S. jos muistat viel,T.K kaipailee...terkut jengille ala-malmille ja KAIKILLE STADILAISILLE pidetää lippu korkeel ja sillee!!!;=) THANKS jo etukätee jos joku viittii noi kadunnimet mulle tänne skrivaa!:-)

4

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • spring -99

      Ainakin Mantagatan ja Waltekatu näkyy olevan!

    • Ebe-62.

      no kyl spring-99 näyt hauska hemmo olevan!!!! nauraaaaaaaa.... Pualverine oon ja ylpee siit, ja minul aito kunnon kaaleen mies!!!!!!!!!! Nää nova:n räkikset näyttää niii kauhian vaaleita olevan...tai sitte hmmm antaas olla. Sanonpa vaa ettei täällä Malmilla meikäläiset riehu ainakaa! Asun ALA-Malmilla,stadin kämpäs:) mut ehän mä nyt herranjumala omaa osoitettani mene paljastaa... hui kauhia... nauraa, nauraa...Sinä kysyjä, oot samoja ikijä ollaankoha joskus törmäilty,jos malmilla oot budjannu? Ja tunnet meikäläisii?minäpä tunnen parikin naista täält T.s nimikirj, :) en kyllä laita henkkohtasii tetoi tänne mutta kaunista kevättä antaa kaikkien kukkien kukkia vaaa teretulemast takasi stadii malmi on hyvä mesta tuuppa tänne vaa,pari hyvää mestaa (juottola)lötyy myls YLÄ-malmin puolelt,terkkui terkkui!!!

    • wddwdw

      helsinki on maajussien kaupunki ihan kuten kaikki muutkin suomalaiset kaupungit/kunnat, esim. sonkajärvi

    • wrteru

      Empä tiedä, kun asun Ylä-Malmilla...ehkä täällä on enempi ulkomaalaisia, kuin silloin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      110
      2719
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      16
      1718
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      267
      1606
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      10
      1557
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      26
      1135
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1062
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      81
      1015
    Aihe