Suomessa ei kohdella kaikkia tasavertaisesti !!

Faktajuttutämäon

Rasismi palstan seriffi oli sitä mieltä ettei tämä kuulu sille palstalle joten postitetaan se nyt tänne(kin).


Tyttöjen alistaminen alkaa päiväkodista

"Tämä on tositarina suomalaisesta arjesta: Isä tuo itkevän pikkupoikansa päiväkodin johtajan puheille. ”Poikani kunniaa on loukattu hänen sukunsa edessä”, isä sanoo. Poika on kertonut isälleen päiväkodin arjesta.

”Poikaani ei saa nukuttaa kerrossängyssä, jonka yläpetillä tai viereisessä vuoteessa on tyttö”. Isä vaatii uskontoonsa ja kulttuuriinsa vedoten, että suomalaistytöt on eristettävä oikeauskoisista pojista.

Koska tarina on Suomesta, päiväkodin henkilökunta eristää suomalaistytöt maahanmuuttajapojista. Samassa päiväkodissa opetetaan, että kaikki ihmiset ovat tasa-arvoisia ja kaikkia tulee kohdella yhdenvertaisesti. Tämä perustuu tasa-arvolakiin ja YK:n ihmisoikeuksien julistukseen.

Kellään ei ole erioikeuksia uskontonsa tai ihonvärinsä vuoksi, eikä ketään tulee syrjiä uskonnon, kulttuurin tai ihonvärin perusteella. Tämä perustuu lakiin syrjinnän kieltämisestä.

Koska tarina on Suomesta, päiväkodinohjaajat hyväksyvät maahanmuuttajien erioikeudet. Oikeauskoisia poikia kohdellaan päiväkodeissa jo pienestä pitäen etuoikeutettuina. Naisten alistaminen alkaa jo kapaloiässä, Suomessa. Mitä sanovat lapsi-, nais- ja ihmisoikeusjärjestöt?

Joukko kantaväestöön kuuluvia vanhempia valmistelee kantelua tasa-arvovaltuutetulle lastensa laittomasta kohtelusta päiväkodissa. Jos tuomioita joskus jaetaan, rangaistuksen saavat päiväkodin työntekijät, eivät oikeauskoisten isät.

Maahanmuuttoministeri Astrid Thors, oikeusministeri Tuija Brax ja tasa-arvoministeri Stefan Wallin ovat tietoisia tapahtumista suomalaisissa päiväkodeissa.

Ruohonjuuritason kulttuuritörmäykset ovat arkipäivää, joita maahanmuutosta päättävät poliitikot vähättelevät. Suomalaislasten vanhemmat reagoivat kiihtyvällä tahdilla omilla jaloillaan ja vaihtavat asuinalueita, kouluja ja päiväkoteja.

Haluavatko poliitikot, että Suomessa vahvistuu ulkomaalaisvastainen kansanliike, joka jo riehuu Keski-Euroopassa? Minä en ainakaan halua."


Lähde: http://www.turkulainen.fi/artikkeli/26177-tyttojen-alistaminen-alkaa-paivakodista

9

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä huoli

      Kyllä ne vääräuskoiset tytöt kelpaavat muslimipoikien kanssa samaankin sänkyyn viimeistään teini-iässä.

    • 17+3

      "Haluavatko poliitikot, että Suomessa vahvistuu ulkomaalaisvastainen kansanliike, joka jo riehuu Keski-Euroopassa?"

      En poliitikoista tiedä, mutta kyllä itselleni ainakin kelpaisi.

      • Hyvääkannattaaodotta

    • .......
    • yhteiskunnasta

      Mielestäni yhteiskunnan tehtävänä on lisätä tasa-arvoa ja yhtäläisiä oikeuksia niin eri kulttuurien edustajien kuin miesten ja naisten välillä. Kulttuurien keskinäistä kanssakäymistä on pyrittävä lisäämään ja eristäminen muista on huolestuttavaa. Eristäminen ei ratkaise ongelmia, vaan se pikemminkin yksinomaan lisää niitä. Ainoastaan kommunikointi ja eri kulttuurien välisen suvaitsevaisuuden lisääminen estää pahoja yhteentörmäyksiä. Nyky-yhteiskunnassa ilmapiiri on huolestuttava.

      Yhteiskunnan tehtävänä on luoda rajat ja yhteiset pelisäännöt, joiden puitteissa jokaisella pitää olla oikeus omaan kulttuuriinsa. Yhteiskunnan tehtävänä on tukea kaikkien jäsentensä yhtäläisiä perusoikeuksia, eikä näitä voida poistaa toisten ryhmien kustannuksella esim. vähemmistöiltä. Toisaalta yhteiskunnan pitäisi tukea ihmisten valinnanvapautta niin koulutuksen kuin työelämänkin suhteen, koska pakottamalla ei saada ketään sitoutumaan. Jokaisella on vapaus tavoitella sellaista koulutusta tai ammattia kuin haluaa ja jokainen kantaa riskit työllistymisestä tms. asioista itse. Tämä on ollut yksi merkittävistä suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan periaatteista; tasa-arvoiset koulutusmahdollisuudet kaikille (ja toivottavasti se myös säilyy sellaisena.) Suomessa kouluttautuminen ei ole ollut sukupuolesta, etnisestä taustasta tai varallisuudesta kiinni ja toivottavasti tämä valinnanvapaus ja tasa-arvo säilyy jatkossakin eikä näitä mahdollisuuksia lähdetä rajoittamaan.

    • ???

      Miten mahtaa olla tänä päivänä päiväkodeissa ja kouluissa tuo "tasa-arvo"?

      • Anonyymi

        Entäs nyt vuonna 2019?


    • Anonyymi

      Ollos huoleton , ei missään maailmassa kohdella ihmisiä tasavertaisesti !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6735
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6458
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      139
      5338
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4293
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4039
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3570
    7. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3510
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2965
    9. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      35
      2882
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2849
    Aihe