Miksi asutte Ikaalisissa?

Kyselijä...

Kiinnostaisi tietää, että mikä saa asumaan täällä? Ihan vain mielenkiinnosta kyselen.

15

307

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Satu Viitaniemi

      täältä olen kotoisin ja tänne muutin juurikin takaisin. ei siitä mihinkään pääse... asuin hetken tampereella, mutta oli liian suuri paikka mun makuun. ikaalisissa on sukulaiset, ikaalinen on ihanan suuripieni paikkakunta, jossa voisin kuvitella lapsenikin kasvattavani. rauhallista ja kaunista seutua...

      • marxmann46

        minä muutin ikaalisiin eri paikkakunnalta 2010 lopussa ja täytyy sanoa että aivan ihana paikkakunta asua,viihtyä,lenkkeillä ym.Tänne voin jopa kotiutua lopullisesti.Ihmiset täällä tuntuu välittävän toisistaan ainakin vanhan kauppalan puolella.


    • -Methusalem-

      Oli joitain etäisiä sukujuuria seudulla, muutoin en olisi tänne edes harkinnut.
      Mutta asuminen osoittautui halvaksi. Kun löysin edellistä suuremman kämpän halvalla niin muutin asiaa pahemmin miettimättä.

      Edellisessä asuinpaikassa kaupungin ruuhka ja kiire ärsytti.
      Kuvittelin tänne muuttaessani että täällä olisi rauhallista, turvallista, sekä hyvät liikuntamahdollisuudet. Väärässä olin.

    • tyttönen

      kyllä täällä rauhallista on mut ei kai missään enään turvallista ole. onhan täällä polkuja missä tallata ja jos haluaa kuntosalia tai muuta jumppaa sitäkin löytyy. jotenkin jokin side pitää asumaan ikaalisissa vaikka voisi muuallekkin muuttaa.onko se sit koti rakkautta?!

      • -Methusalem-

        Löytyy, mutta kaukaa.
        Olin edellisessä kunnassa tottunut siihen että naapuristossa oli liikuntahallin lisäksi kaksi ulkoilualuetta ja pururata kävelyetäisyydellä. Täällä Ikaalisissa ei ole samalla etäisyydellä mitään muuta kuin tuo toivolansaari, jota on aika tylsä kiertää.

        Eikä täällä ole kevyttä liikennettä mietitty kun on aikoinaan tieverkko rakennettu. Tai ainakin siltä vaikuttaa. Keskustasta kun lähtee Hämeenkyrön tai kylpylän suuntaan niin on tusina risteystä ja mäkeä ylitettävänä. Kaikissa edellissä asuinkunnissani oli liikkuminen paljon sujuvampaa.

        Varsinkin tuonne kylpylän suuntaan joutuu ajamaan kiertotietä. Jos keskustan rantapolkua pidentäisi Läykkälänlahden kautta kolmoselle asti niin siinä olisi oiva reitti. Mutta sieltäkin kuulemma on tontit jo myyty yksityisille.

        Joten totean vaan että ainakaan aktiiviliikkujalle tämä kylä ei sovellu. Olenkin miettinyt muuttoa takaisin edelliseen. Vaikka asukkaita oli nelinkertainen määrä ja asutusta paljon tiheämmässä, niin liikkuminen siellä oli paljon sujuvampaa. Sekä kävellen että autolla.

        Ja turvallisuudesta sen verran että kyllä siellä tunsi olonsa turvallisemmaksi, kun poliisit päivysti jatkuvasti ja oli tarvittaessa parissa minuutissa paikalla.


    • leipälapio

      miettikääpä ennen vanhaan ihmisiä jotka kävivät lypsyllä esim lehmäpolkuja pitkin ei ollut suoraa eikä pehmustettua pururataa.tänä päivänä ne elää meistä kaikista viisaimpina ja tyytyväisimpinä. ei ole tarvinneet hienoja kuntosaleja, eikä lähteä autolla lähemmäksi lenkkipolkuja.

    • Mummu kertoi

      Nyt taidat, leipälapio, kirjoittaa ajasta, josta sinulla ei ole muuta tietoa kuin hatarat muistikuvat sekavina nupissasi jostain yli sadan vuoden takaisista asioista.

      Ei niitä lehmiä käyty lypsämässä mitään lehmipolkuja pitkin. Ämpäreilläkö se maito sitten tuotiin polkuja pitkin. Lehmä on kesy kotieläin ja paimen sen ohjaili kotiin sitä polkua pitkin. Lehmä tuli itsekin halusta kotiin kun maito alkoi utareissa pakottamaan. Ne lypsettiin joko ulkona karjapihassa tai sitten mieluimmin navetassa, missä ei ollut niin paljon kärpäsiä, hyttysiä tai paarmoja, näin lehmä oli rauhallisempi eikä kaatanut lypsinämpäriä eikä lypsäjää.

      Jos lehmät lypsettiin laitumella, niin sinne mentiin hevosella ja tonkat olivat rattailla. Oli lypsäjä ja apulainen, joka hoiteli lehmisavut ja muut avustavat toimenpiteet lypsyn aikana.

      On turhaa romantisoida entisajan agraariväestön elämää. Työtä se oli auringonnoususta auringonlaskuun, varsinkin naisilla. Ei ehtinyt tulla kuntoilut mieleen, kun oli liiaksikin työtä. Pitkät työpäivät, ja äijä vielä yösydännä könyämässä päälle niin että niitä kakaroitakin saattoi tulla hyvinkin toistakymmentä; lähde siinä sitten pururadalle.

      Mitä taas tulee taas näiden "polkulypsäjien" elinoloihin, niin he kuolivat hyvin nuorina. Kolmasosa kuoli lapsivuoteisiin, jopa parikymppisinä. Eliniän odote oli sata vuotta sitten vähän yli puolet siitä mitä tänään. En tiedä nyt tarkkaan, mutta asiasta on hyvinkin tarkat tilastot olemassa. Käyskennelkääpä vaikka hautuumaalla, kivistä löytyy asiatietoa.

    • leipälapio

      kysehän oli siittä et tänä päivänä ihmisille ei kelpaa mikään. kaikki pitäisi saada helpolla ja viälä komeissa pytingeissä.tarinan opetus on toivottavasti se että olisimme tyytyväisiä edes siihen mitä meillä on tänä päivänä. siittä lähtee meidän hyvin vointi.

    • Kyselijä ja vastaaja

      Noniin. Vastaanpa itsekin kysymykseeni. En minkään vuoksi, ei ole mitään syytä asua Ikaalisissa. Muutin juuri pois terveempään kaupunkiin.

      • Kyseliä ja vastaaja

        Syynä tietysti oli IPU ja Kuppauskeskus, nehän näissä
        itkupotkuraivareissani ovat mukana, pääsimpäs mainitteen
        tältäkin kanttilta


    • arto m

      ikaalisissa paljon poikkeavia ihmisiä! jos muutat niin opettele tapaamaan viriiliä 35-49 v ihmisiä jotka haluavat kylän vireäksi,,

    • retuperä

      Ikaalisissa on paljon puistoja luonnonkauniissa maisemissa ja etenkin keskuspuisto istutuksineen ja puistonpenkeineen.
      Ja mikä mukavinta puisto on ravintolan välittömässä läheisyydessä jossa
      voi tarpeen tullen käydä penkille nukkumaan tai tavata uusia tuttavuuksia.
      Sellainen on Ikaalinen iloisten ihmisten kaupunki.

    • viljasika

      Tuttavuuksia mutta minkälaisia.

    • VILJASICA

      ERI SEKSUAALI RYHMIÄ . KAUPUNKI SAIS TARJOTA RASVAT JA ÖLJYT.

      • Pietro Penaali

        Kysyppä tuolta yhdestä kirjanpitotoimistosta.....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      109
      2700
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      15
      1710
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1585
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      9
      1552
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1256
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      26
      1125
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1052
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      81
      1015
    Aihe