38-v `turkulaismies´ harjoitti vilppiä.

åbo kikkel

Huijasi työttömyystukia yli 12 000 euroa – vankeutta törkeästä petoksesta


Varsinais-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 38-vuotiaan turkulaismiehen törkeästä petoksesta viiden kuukauden vankeuteen. Rangaistus on ehdollinen. Miehen on maksettava kansaneläkelaitokselle yli 12 000 euroa korvausta. Mies nosti puolentoista vuoden ajan 2007–2008 työmarkkinatukea, ilmoitettuaan Kelalle olevansa työtön. Oikeudessa Lähi-Idästä lähtöisin oleva mies kiisti syytteen ja sanoi osapäivätyön saatuaan käyneensä verotoimistossa kysymässä mitä hänen tuli tehdä. Hän osasi silloin huonosti suomea.

Käräjäoikeuden mukaan vastaaja ei ottanut yhteyttä tukien maksajaan eli Kelaan, vaan verotoimistoon, jossa väitti saaneensa asiassa puutteellista ohjausta. Hän oli kuitenkin kirjoittanut vastoin yksityiskohtaisia ohjeita Kelan lomakkeeseen ”työtön” myös sellaisen ajankohdan osalta, jolloin oli ollut töissä. Mies oli ansiotyössä huhtikuusta 2007 alkaen, mutta Kelalle perusteeton tukien maksu paljastui vasta 2010.

http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/335699/Huijasi tyottomyystukia yli 12000 euroa vankeutta torkeasta petoksesta

Kaikkea ne turkulaiset keksiikin..

0

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        85
        4614
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        110
        3830
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        175
        3620
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        58
        2052
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        71
        1928
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        89
        1259
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        129
        1114
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        140
        1050
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        57
        963
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        27
        882
      Aihe