Voiko anoa siirtoa toiseen saapumisryhmään?

syrjitty ja vihattu

Ei ole niinkään mitään kertausharjoituksia vastaan vaan intistä jäi kusipään maine eikä siellä hyviä tyyppejäkään ollut. Mielummin menisin edelliseen taikka seuraavan saapumisryhmän kertauksiin kun omaan kuuntelemaan jatkuvaa vittuilua ja syrjimistä. Jos anoo lykkäystä niin meneekö se sitten jonnekin kauas tulevaisuuteen toisen porukan sekaan vai oman, vaiko unohdetaanko koko juttu?
Jos ei mahdollista niin ei se auta kun erota ja ihan ilmapiirin takia.

5

250

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suojelumies

      Tuskimpa se ruoho on vihreänpää aidan tuolla puolenkaan.
      Tuvasta etsitään aina joku silmätikku johon voidaan purkaa kiukkua ja jos
      ei kestä paria päivää muiden vittuilua ei kannata lähteä ollenkaan.

    • ole mies, kieltäydy

      Et vaan mene jos on kusipäitä, tai jos muuten päätä särkee. Ei vaadi muuta kun että jättää vastaamatta mitään niihin kertauslappuihin. Tai laita se reservinkieltäytyminen vetämään.

    • 18 + 1

      Mitä todennäköisimmin et välttämättä tule olemaan kertausharjoituksissa yhdenkään saman kaverin kanssa, jonka kanssa olet ollut palveluksessa.

      Reserviläiset valitaan eri joukkoihin koulutuksen, palveluskuntoisuuden ja tarpeen mukaan sinne, missä ketäkin tarvitaan. Siellä on todellakin eri ikäisiä ja eri koulutuksen saaneita ja eri paikoissa palvelleita, joten todennäköisyys tavata samoja kavereita on pieni.

    • resv. KAPT.

      kun uudenmaan rakuuna prikaati on kertausharjoitusten järjestävä prikaati ja prikaati missä olit suorittamassa varusmiespalvelutasi ottaa siihen osaa niin prikaatisi komppanja päättää koulutettavan porukan eli suurella todennäköisyydellä joudut armeija kaveriesi kanssa kertaamaan, kun vielä nyky systeemin mukaan varusmies ajan varusmies johtajat ovat sinun johtajiasi niin siitä se soppa syntyy.

      eli ota yhteyttä pääesikuntaan, siitä pääset muutaman puhelin soiton jälkeen oikeaan numeroon, elikäs johonkin suoritus paikkasi sotilasläänin viskaalin korvaan, joka voi auttaa tai ei voi.

      mutta kokeile ihmeessä.

      varusmies suoritus paikkasi kouluttajat päättää sinun kertauksista, asiaan vaikuttaa mm. sotilaspassissasi oleva tehtävä.
      saattavat kuitenkin sitten sekoittaa porukkaa, siis vaikka saman vuoden ekoja ja tokia saapumis eriä. koklaa et häviä mitään.

    • Oikopolkua

      Oletko varma, että sinne tulee paljon aiempia inttikavereita? Jos olet ollut monta vuotta siviilissä, niin monet entisistä voidaan sijoittaa eri osastoihin.

      Voit anoa pääsyä täydennyspalvelukseen, siis kertausharjoitusten tilalle tulevaan viikon siviilipalvelukseen. Sillä pääsee koko kertausjutusta eroon pysyvästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1201
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      86
      817
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      761
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      677
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      531
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe