Nyt kun Merisalo, Saunamäki ja kumppanit ovat saaneet tuomionsa, herää kysymys, milloin RKP:läisten säätiöiden harrastamaan suomalaisen yhteiskunnan vaikuttajien lahjontaan puututaan ?
Lahjonnasta on näkyvissä vain jäävuoren huippu, loput on peitelty säätiöiden verottamattomuuden ja valvomattomuuden alle.
Mm. Paavo Lipponen sai ruotsinkieliseltä säätiöltä todistettavasti 8000 euroa, ja sai Lipposesta tällä lahjuksella suomenkielisten pakkoruotsituksen innokkaan kannattajan.
Lipposen toiveena ja haluna on ollut tietenkin saada lisää rahaa RKP:läisiltä säätiöiltä. Kukapa tietää, kuinka paljon on saanut,
koska säätiöt ovat verovapaita, ja verottajan valvonta säätiöiltä puuttuu.
Milloin RKP:läiseen säätiölahjontaan puututaan ?
14
108
Vastaukset
- Lipposet hävetkööt
Mutta saipa Lipponen sentään lopullisen tuomion suomenkielisiltä äänestäjiltä presidentinvaaleissa.
Vaalitulos oli Lipposen kannalta täysin oikea , ja suuri häpeä Lipposelle. - naaaaaaaaa-
Lipponen ,Kanerva RKP-läisten säätiöiden lahjomia ??? Vai onko....vielä LAILLISTA.
Millaista lahjontaa RKP:läiset säätiöt harjoittavat? Oisko sellaisesta jotain todisteita peräti? Sopis esittää jotain konkreettista väitteen tueksi.
Elämäntyöstä palkitseminen henkilön jäädessä eläkkeellä virallisista tehtävistään ei sit ole lahjontaa vaan palkitsemista JO tehdystä työstä.
Lahjuksilla ostetaan palveluja kuten Novan tapauksessa jossa rangaistukset tulivat siitä että oli voideltu kansanedustajita ja maakunnan päättäjiä mieluisten kaavoituspäätösten toivossa.
Suomen virallisen kaksikileisyyden tukeminen ja sen eteen työskenteleminen ei millään mittareilla ole rikollista tai edes sopimatonta.
Joten: Where's the beef?- paavå
"Elämäntyöstä palkitseminen henkilön jäädessä eläkkeellä virallisista tehtävistään ei sit ole lahjontaa vaan palkitsemista "
Ai, jäikö Lipponen eläkkeelle saatuaan lahjuk.. siis palkinnon 8000 euroa? Ei minun mielestäni. - pöntinen
Millaista lahjontaa RKP:läiset säätiöt harjoittavat?
- Luultavasti me miljoonat joita verovapaat säätiöt jakavat ei mene ruotsinkielisten pakkoruotsittamiseen tai aivopesuun vaan kyllä kohderyhmä on toinen. Arvaapas mikä on kohderyhmä? Luultavasti suomenkieliset vaikuttajat joihin yritetään tehdä vaikutus ammentamalla rahaa avokätisesti heidän toimintaansa.
- 14
"Suomen virallisen kaksikileisyyden tukeminen ja sen eteen työskenteleminen ei millään mittareilla ole rikollista tai edes sopimatonta. "
Totta ihmeessä on, jos lahjonnan avulla poliiitikko on asiasta eri mieltä kuin mitä olisi ilman lahjontaa. - savobo..
RKP säätiöt pitää laittee verolle, se on ihan selvä. On myös Soinin vaaliohjelmassa !
Kyseessä on valtava veronkiertohuijjaus jota on suojeltu lahjomalla suomalaisia poliitikkoja, mm juuri Lipponen , joka onneksi on jo ns out of bounds. Sama kohtalo odottaa kohta taxelliakin.. - sweqazc
Kokkarit ja RKP veivanneet SÄÄTIÖIDEN toiminnan lailliseksi politiikassa ???????????????????????????????????????????????
No rkp on semmonen - Jep!
Surusäätiöiden kautta ne suuret poliittiset lahjontarahat kulkevat Suomessa.
- kaikki ilmi
Oikeasti ne säätiöt toimivat rahanpesussa, mutta itse konnat ovat meidän
päättäjien joukoissa määrämässä säätiörahoituksien käytöstä.
Olisiko Lipponen aloittanut pakkoruotsitus pestinsä ilman lahjuksia? - Harmaa säätiötalous
Lipponen on ahne liero, jonka RKP voiteli 8000 euron lahjuksella, saadakseen Lipposen tuen pakkoruotsitukselle.
Ja RKP sai Lipposen kiihkeän tuen pakkoruotsitukselle!
Sen jälkeen Lipponen on ollut kiihkeä pakkoruotsin kannattaja, saadakseen lisää verotonta rahaa RKP:läisiltä säätiöiltä.
Miksi muuksi tällaista toimintaa voi kuvata kuin lahjonnaksi ?
Tällä tavoin RKP:läiset säätiöt ovat varmasti voidelleet myös muita poliitikkoja , virkamiehiä ja muita yhteiskunnallisia vaikuttajia, saadakseen pakkoruotsin pysyväksi ja entisestään laajennetuksi.
Verottomien säätiörahojen liikkeitä ei kuitenkaan tiedetä, niinkauan kuin säätiöiden verotusoikeutta ei ole.
Säätiöt ovat kuin pahimmat harmaan talouden pesäkkeet : Rahaa voi tulla säätiöihin ja lähteä säätiöistä, ilman että kukaan valvoo rahan liikkeitä. - mnkj...mn
Säätiöt ovat virallistettuja rikollijärjestöjen linnakkeita varsinkin rkp:n koska voivat rahalla vaikutetaan politikkojen mielipiteeseen varsinkin järjestelmän ulkopuolella olevat politikot saadaan ostettua.
- levike
Voitelurahat eivät kait kuulu rikoslain piiriin
- Voitelu kohdallaan
Lienet kai tarkoittanut verovapaita RKP-läisiä säätiövoitelurahoja ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341982Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1771934Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3921822Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161258- 921133
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34990Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?693935- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15708- 32694