Pekka Reinikaisen väitteet puntarissa

demon_of_dawn

Mainostaessaan kirjaansa The Image of God, Pekka Reinikainen esittää tällaista:

"Pyrin kirjassani osoittamaan, että maailmankaikkeus on suunniteltu ihmistä varten ja että ihminen on luotu Jumalan kuvaksi Eedenin puutarhassa."

Artikkelissa jatketaan, ettei Reinikainen usko, että luomista ja evoluutiota voisi mitenkään yhdistää. Hän pitää suorastaan jumalanpilkkana väitettä, että Jumala olisi askarrellut maailmankaikkeuden kanssa 13 miljardia vuotta saadakseen aikaan planeetat ja auringot, minkä jälkeen hän olisi työskennellyt sen kanssa neljä miljardia vuotta tehdäkseen bakteerista ihmisen. Hän kysyy:

"Sellainen ei ole kaikkivaltias Jumala. Mitä järkeä Jumalan olisi ollut askarrella aineen kanssa tuhansia miljoonia vuosia, koska ihminenhän täällä on kuitenkin kaiken keskipiste, ei torakka tai kärpänen?"

Koko juttu löytyy täältä:
http://www.uusitie.com/fin/etusivu/uusin_lehti/?id=20&selectedNumber=192&selNews=995

Nyt sitten Reinikaisen tavoin uskoville kysymys:

Jos Jumala loi ihmisen kaiken keskipisteeksi, niin mitä varten hän olisi luonut ne kaikki miljardit muut galaksit, jotka tuolla on olemassa?

http://www.ursa.fi/tahtitieteesta/tietoa-tahtitieteesta/galaksit.html

12

297

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >"Pyrin kirjassani osoittamaan, että maailmankaikkeus on suunniteltu ihmistä varten

      Tässäpä tosiaan on Pekalla kolossaalinen urakka. Varmaan hän osoittaa meille selkeästi, millä tavoin ihminen sitten voi hyödyntää noita miljardeja galakseja (ja milloin), koska muutenhan on vaarana ajatus, että ihmiselle ei uhrattu ajatuksen puolikastakaan niiden syntyprosessissa.

    • luettua

      Onko laskelmia siitä minkäkokoiset maailmankaikkeudet pystyvät saamaan aikaan tasaisilla olosuhteilla varustettuja planeettoja?

      Jos en väärin ole ymmärtänyt niin raskaammat alkuaineet syntyvät romahtavien tähtien roiskeista. Roisketta tarvitaan kai aika paljon että saadaan riittävästi rakennusainetta planeetoille uuden tähden ympärille. Ja lähtöpisteestä pitää loitota riittävällä nopeudella jotta painovoima ei vedä kaikkea samaan kasaan.

      Minkä verran pienempi maailmankaikkeus olisi nykyisillä luonnonvakioilla
      mahdollinen, jotta aurinkokuntamme kaltainen planeettaryhmä voisi kehittyä?

      • "Onko laskelmia siitä minkäkokoiset maailmankaikkeudet pystyvät saamaan aikaan tasaisilla olosuhteilla varustettuja planeettoja?

        Jos en väärin ole ymmärtänyt niin raskaammat alkuaineet syntyvät romahtavien tähtien roiskeista. Roisketta tarvitaan kai aika paljon että saadaan riittävästi rakennusainetta planeetoille uuden tähden ympärille. Ja lähtöpisteestä pitää loitota riittävällä nopeudella jotta painovoima ei vedä kaikkea samaan kasaan.

        Minkä verran pienempi maailmankaikkeus olisi nykyisillä luonnonvakioilla
        mahdollinen, jotta aurinkokuntamme kaltainen planeettaryhmä voisi kehittyä?"

        Näitä laskelmia on tehty ja tulokset osoittavat, että erilaisia planeettoja synnyttäviä maailmankaikkeuksia on enemmän kuin aikaisemmin luultiin:

        http://adsabs.harvard.edu/abs/2008JCAP...08..010A

        "Our main finding is that a sizable fraction of the parameter space (roughly one-fourth) provides the values necessary for stellar objects to operate through sustained nuclear fusion. As a result, the set of parameters necessary to support stars are not particularly rare."


    • Heh !

      "Minkä verran pienempi maailmankaikkeus olisi nykyisillä luonnonvakioilla
      mahdollinen,"

      Äärettömästi sillä maailmankaikkeus on ääretön. Mikä muukaan olisi mahdollista sillä vain äärettömyyteen voi mahtua ääretön (Jumala).

      • asianharrastaja

        Unohtuiko taas:

        "Äärettömästi sillä maailmankaikkeus on ääretön."

        Voi olla tai sitten ei. Äläpä väitä varmaksi asiaa, joka on vain mahdollinen.


    • +++++++++++++

      ""Pyrin kirjassani osoittamaan, että maailmankaikkeus on suunniteltu ihmistä varten ja että ihminen on luotu Jumalan kuvaksi Eedenin puutarhassa.""

      Joo universumi on hyvin suunniteltu ihmiselämälle. Valitset minkä tahansa paikan universumissa niin ihminen voi siinä elää.

      Erityisesti mielenkiintoisia ovat laavaihmiset ja ne jotka leijailevat avaruuden tyhjyydessä.

      • >Joo universumi on hyvin suunniteltu ihmiselämälle. Valitset minkä tahansa paikan universumissa niin ihminen voi siinä elää.>

        Myöskään tämä telluksemme ei ole turvallinen paikka, vaikka täällä elämää onkin. Esimerkiksi maanjäristykset, tsunamit ja muut luonnonkatastrofit osoittavat tämän selvästi. Myöskään maan päälle tömähtelevät eri kokoiset kivenmurikat eivät anna kovin uskottavaa vaikutelmaa kaikkivaltiaan rakkauden luojan luomistöistä:

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Meteoriittikraatteri#Kraattereita

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Tunguskan_räjähdys

        http://www.telegraph.co.uk/science/space/5511619/14-year-old-hit-by-30000-mph-space-meteorite.html


    • kvasi

      ". Hän pitää suorastaan jumalanpilkkana väitettä, että Jumala olisi askarrellut maailmankaikkeuden kanssa 13 miljardia vuotta saadakseen aikaan planeetat ja auringot, minkä jälkeen hän olisi työskennellyt sen kanssa neljä miljardia vuotta tehdäkseen bakteerista ihmisen. "

      Palataan asiaan 13 miljardia vuoden kuluttua.

      • Ei voi palata. Maa on tiedemiesten mukaan auringon paisuessa kärventynyt n. 1-2 mrd v. päästä viimeistään.


    • jupukka

      Minusta Pekka Reinikainen ei edes ansaitse paskakirjojensa kommentointia. Senverran harhainen lääkäriressukka hän on.

      • Ei niin, mutta kun muutama tuhat suomalaista ottaa hänet tosissaan ja heistä jokunen vielä kirjoittelee asiasta nettiin väittäen tämän alkoholismiin taipuvaisen entisen ketjupolttajan olevan täysin oikeassa, silloin on pakko vähän kommentoida.


    • Torakkakin on samaa elämää kuin Reinikainen ja ja kaikki muu elämä
      Elämä on vain yksi kaikissa maailmankaikkeuksissa jos niitä on olemassa
      Elämä ilmenee kaikkialla missä materiasta on kehityksen kautta
      syntyneet olosuhteet missä se pystyy ilmenemään
      Sen takia maapallollakin on miljardeja eri elämänmuotoja, eikä ihminen ole siitä poikkeus, muuten kuin hän on kehityksessään edennyt pisimmälle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on kaivattusi toinen nimi?

      😊
      Ikävä
      134
      1682
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      212
      1093
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      776
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      256
      596
    5. 31
      530
    6. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      519
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      11
      514
    8. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      200
      503
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      41
      446
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      18
      433
    Aihe