Pekka Reinikaisen väitteet puntarissa

demon_of_dawn

Mainostaessaan kirjaansa The Image of God, Pekka Reinikainen esittää tällaista:

"Pyrin kirjassani osoittamaan, että maailmankaikkeus on suunniteltu ihmistä varten ja että ihminen on luotu Jumalan kuvaksi Eedenin puutarhassa."

Artikkelissa jatketaan, ettei Reinikainen usko, että luomista ja evoluutiota voisi mitenkään yhdistää. Hän pitää suorastaan jumalanpilkkana väitettä, että Jumala olisi askarrellut maailmankaikkeuden kanssa 13 miljardia vuotta saadakseen aikaan planeetat ja auringot, minkä jälkeen hän olisi työskennellyt sen kanssa neljä miljardia vuotta tehdäkseen bakteerista ihmisen. Hän kysyy:

"Sellainen ei ole kaikkivaltias Jumala. Mitä järkeä Jumalan olisi ollut askarrella aineen kanssa tuhansia miljoonia vuosia, koska ihminenhän täällä on kuitenkin kaiken keskipiste, ei torakka tai kärpänen?"

Koko juttu löytyy täältä:
http://www.uusitie.com/fin/etusivu/uusin_lehti/?id=20&selectedNumber=192&selNews=995

Nyt sitten Reinikaisen tavoin uskoville kysymys:

Jos Jumala loi ihmisen kaiken keskipisteeksi, niin mitä varten hän olisi luonut ne kaikki miljardit muut galaksit, jotka tuolla on olemassa?

http://www.ursa.fi/tahtitieteesta/tietoa-tahtitieteesta/galaksit.html

12

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >"Pyrin kirjassani osoittamaan, että maailmankaikkeus on suunniteltu ihmistä varten

      Tässäpä tosiaan on Pekalla kolossaalinen urakka. Varmaan hän osoittaa meille selkeästi, millä tavoin ihminen sitten voi hyödyntää noita miljardeja galakseja (ja milloin), koska muutenhan on vaarana ajatus, että ihmiselle ei uhrattu ajatuksen puolikastakaan niiden syntyprosessissa.

    • luettua

      Onko laskelmia siitä minkäkokoiset maailmankaikkeudet pystyvät saamaan aikaan tasaisilla olosuhteilla varustettuja planeettoja?

      Jos en väärin ole ymmärtänyt niin raskaammat alkuaineet syntyvät romahtavien tähtien roiskeista. Roisketta tarvitaan kai aika paljon että saadaan riittävästi rakennusainetta planeetoille uuden tähden ympärille. Ja lähtöpisteestä pitää loitota riittävällä nopeudella jotta painovoima ei vedä kaikkea samaan kasaan.

      Minkä verran pienempi maailmankaikkeus olisi nykyisillä luonnonvakioilla
      mahdollinen, jotta aurinkokuntamme kaltainen planeettaryhmä voisi kehittyä?

      • "Onko laskelmia siitä minkäkokoiset maailmankaikkeudet pystyvät saamaan aikaan tasaisilla olosuhteilla varustettuja planeettoja?

        Jos en väärin ole ymmärtänyt niin raskaammat alkuaineet syntyvät romahtavien tähtien roiskeista. Roisketta tarvitaan kai aika paljon että saadaan riittävästi rakennusainetta planeetoille uuden tähden ympärille. Ja lähtöpisteestä pitää loitota riittävällä nopeudella jotta painovoima ei vedä kaikkea samaan kasaan.

        Minkä verran pienempi maailmankaikkeus olisi nykyisillä luonnonvakioilla
        mahdollinen, jotta aurinkokuntamme kaltainen planeettaryhmä voisi kehittyä?"

        Näitä laskelmia on tehty ja tulokset osoittavat, että erilaisia planeettoja synnyttäviä maailmankaikkeuksia on enemmän kuin aikaisemmin luultiin:

        http://adsabs.harvard.edu/abs/2008JCAP...08..010A

        "Our main finding is that a sizable fraction of the parameter space (roughly one-fourth) provides the values necessary for stellar objects to operate through sustained nuclear fusion. As a result, the set of parameters necessary to support stars are not particularly rare."


    • Heh !

      "Minkä verran pienempi maailmankaikkeus olisi nykyisillä luonnonvakioilla
      mahdollinen,"

      Äärettömästi sillä maailmankaikkeus on ääretön. Mikä muukaan olisi mahdollista sillä vain äärettömyyteen voi mahtua ääretön (Jumala).

      • asianharrastaja

        Unohtuiko taas:

        "Äärettömästi sillä maailmankaikkeus on ääretön."

        Voi olla tai sitten ei. Äläpä väitä varmaksi asiaa, joka on vain mahdollinen.


    • +++++++++++++

      ""Pyrin kirjassani osoittamaan, että maailmankaikkeus on suunniteltu ihmistä varten ja että ihminen on luotu Jumalan kuvaksi Eedenin puutarhassa.""

      Joo universumi on hyvin suunniteltu ihmiselämälle. Valitset minkä tahansa paikan universumissa niin ihminen voi siinä elää.

      Erityisesti mielenkiintoisia ovat laavaihmiset ja ne jotka leijailevat avaruuden tyhjyydessä.

      • >Joo universumi on hyvin suunniteltu ihmiselämälle. Valitset minkä tahansa paikan universumissa niin ihminen voi siinä elää.>

        Myöskään tämä telluksemme ei ole turvallinen paikka, vaikka täällä elämää onkin. Esimerkiksi maanjäristykset, tsunamit ja muut luonnonkatastrofit osoittavat tämän selvästi. Myöskään maan päälle tömähtelevät eri kokoiset kivenmurikat eivät anna kovin uskottavaa vaikutelmaa kaikkivaltiaan rakkauden luojan luomistöistä:

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Meteoriittikraatteri#Kraattereita

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Tunguskan_räjähdys

        http://www.telegraph.co.uk/science/space/5511619/14-year-old-hit-by-30000-mph-space-meteorite.html


    • kvasi

      ". Hän pitää suorastaan jumalanpilkkana väitettä, että Jumala olisi askarrellut maailmankaikkeuden kanssa 13 miljardia vuotta saadakseen aikaan planeetat ja auringot, minkä jälkeen hän olisi työskennellyt sen kanssa neljä miljardia vuotta tehdäkseen bakteerista ihmisen. "

      Palataan asiaan 13 miljardia vuoden kuluttua.

      • Ei voi palata. Maa on tiedemiesten mukaan auringon paisuessa kärventynyt n. 1-2 mrd v. päästä viimeistään.


    • jupukka

      Minusta Pekka Reinikainen ei edes ansaitse paskakirjojensa kommentointia. Senverran harhainen lääkäriressukka hän on.

      • Ei niin, mutta kun muutama tuhat suomalaista ottaa hänet tosissaan ja heistä jokunen vielä kirjoittelee asiasta nettiin väittäen tämän alkoholismiin taipuvaisen entisen ketjupolttajan olevan täysin oikeassa, silloin on pakko vähän kommentoida.


    • Torakkakin on samaa elämää kuin Reinikainen ja ja kaikki muu elämä
      Elämä on vain yksi kaikissa maailmankaikkeuksissa jos niitä on olemassa
      Elämä ilmenee kaikkialla missä materiasta on kehityksen kautta
      syntyneet olosuhteet missä se pystyy ilmenemään
      Sen takia maapallollakin on miljardeja eri elämänmuotoja, eikä ihminen ole siitä poikkeus, muuten kuin hän on kehityksessään edennyt pisimmälle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2245
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1958
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1489
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1337
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1231
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      93
      1048
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      967
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      913
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      17
      800
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      115
      752
    Aihe