Mannerheim oli hyvä sotilas. Hänet kuitenkin edotetiin Haminan Kadettikoulusta. Marski oli tavannut kadettikoulun johtajan isän pojat jotka houkutteli Masrskin pahoille teille. Mannerheim tutustui Kalleen ja Oskuun, He olivat kadettikoulun johtajan (Enckellin) poikia! Lopulta Haminan Kadettikoulun määrääjä erotti Marskin koulusta. Mannerheim iirtyi Venäjälle mutta ystävyys Carl Enckellin poikiin jäi.Kiitos.
Marskin ystävä
kiitos
955
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei se ollut tavallista niskottelua. Todellisesta syystä eli gayskandaalista taas ei voi puhua,
niin mikset kerro? Esität perättömän väitteen eli valehtelet. Miksi?
Mannerheim oli jo tunnettu naissankari 19-vuotiaana. Hänellä oli useita ihastuksia ja menestystä naismaailmassa.
Mitään gay-piirteitä ei ole löydetty kuin palstan homopoikien kuvitelmissa.
Minä, Klenkka-Vääpeli räkätän täällä aina vastaan! Minä olen oikeassa! Luulen, että kaikki maailman tieto ja aidot paperit ovat hyllyssäni Korkkareiden vieressä ja Lauttamuksen kirjojen takana! Valehtelet! Olen Klenkka!
Olis antanut kannikkaa koulun pederastijohtajalle niin olisi pidetty koulussa vaikka sotatieteen tohtoriksi asti.
Kummatkin yhtä suuria ryssän perseennuolijoita kuten Paasikivi ja Svento. Ukko-Pekka oli ainut joka ei ryssää nuollut ja joutui miehekkäästi karkotetuksi.
ei ollut mitään tekemistä M:n erottamisen kanssa.E. oli ollut vuoden koulun johtajana M:n erottaessaan.Hän tuskin tunsi Enckellin veljeksiä tuolloin.
Mannerheim halusi pois kadettikoulusta ja koulutukseen Venäjälle, mutta hänelle ei suostuttu antamaan Haminasta riittävän hyviä arvosanoja, jotaa olisivat avanneet tien paashikouluun.
M. niskuroi tarkoituksella saadakseen eron, mutta oli sitten myöhemmin sitä mieltä, että rangaistus oli liian ankara.
olivat toistakymmentä vuotta Mannerheimia nuorempia eli alle kymmenvuotiaita Haminaan tullessaan. M. oli 17 täyttänyt nuorukainen.
Ei ole mitään todisteita erityisestä tuntemuksesta Haminan vaiheessa, vaikka Marski myöhemmin molempia arvostikin. Heillä oli samanlainen tausta ja koulutus.
Minä, Klenkka-Vääpeli räkätän täällä aina vastaan! Minä olen oikeassa! Luulen, että kaikki maailman tieto ja aidot paperit ovat hyllyssäni Korkkareiden vieressä ja Lauttamuksen kirjojen takana! Valehtelet! Olen Klenkka!
mullakin oli bensa opel
Koposkustaa vuanna 1998 Kiiminkin kirkolla kun yritti sutasta jämppäelsaa parvella siipeen, mutta elsalla oli se musta molskiklänninki ullään, nii kustaa ei saanu sitä länninkiä ylös eikä eres tieltä, joten nainti jäi aikeeksi. Ja lähtiessään kiukuspäisään parvelta Koposkustaa huusi elsalle, että "toi sun länninkis on yks helvata rautaesiripu". Tämän tieron tietää toristaa koposkustaan pojanpoika Onanias Runkman kirjassaan "Kiiminkin kiimat ja muita uskonnollisia tarinoita"...