Ostan vain Nokian kännyköitä

kotimaisuusarvo

Jatkossakin kun tarve tulee, niin ostan vain Nokian kännyköitä. Ne ovat tähänkin asti olleet toimivia kännyköitä.

Tottakai sitä nyt toimivaan suomalaiseen tuotteeseen kannattaa eurot laittaa eikä mihinkään kilpailijaan, joka köyhdyttää suomea.

Suomea on köyhdytetty ihan liikaa jo vapaaehtoisilla tukiaisilla ukomaalaistaustaisiin taikka kehitysapuun. Kyllä suomen kansan tulee ajatella omaa itseeään, jos meinaa selvitä tulevaisuudessakin.

14

67

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gdhfhsdfgsxdfgdfgfgd

      minäkin olen isänmaallinen ja ostan vain puolassa valmistettua ruotsalaista turun sinappia. vaikka se on muita tuotteita huonompaa, aivan kuten nokian puhelimetkin.

      • MAISTUU KAIKILLE

        AURAN SINAPPI ON KOTIMAISTA JA TAATUSTI AITOA


    • jätkän taktiikka

      Riiston uhri Korealaisihminen tekee vitosen päiväpalkalla nokian leluja,siis puhelimia
      Suomessa ne myydään satasilla että amerikkalaiset eläkeyhtiöt saisi himpun hilloa ja Loppi miljoonansa

      Minä en petä itseäni" kotimaisilla" vaan heti varman päälle ulkolaisia tuotteita ja elintarvikkeita.Siten minulle jää euron syrjää että pystyn maksamaan kotimaiset riistoverot.

    • me-262

      Siinä vaiheessa kun kännykässä alkaa vilkkua windows logot niin merkki vaihtuu ja välleen...

      Kuka hullu haluaa windowsin kännykkäänsä, kysynpähän vain.

    • Oletkos koskaan miettinyt tätä kännykkähullutusta?

      Maailma menee leluista sekaisin - ja sen maialma on ansainnutkin.

      • on-menny-jo

        joo meikäläistä ei ainkaan kiinosta pätkääkään tuo nykyinen kännykkä sekoilu.
        Mulle riittää Nokian halpamallit tai mikä tahansa perus-matkapuhelin jolla voi soittaa tai lähettää tekstiviestiä. Nykyisellä voi tosin ottaa kuviakin, mutta kamerat ovat kuvaamista varten. ja tietokoneet nettiä varten


      • on-menny-jo kirjoitti:

        joo meikäläistä ei ainkaan kiinosta pätkääkään tuo nykyinen kännykkä sekoilu.
        Mulle riittää Nokian halpamallit tai mikä tahansa perus-matkapuhelin jolla voi soittaa tai lähettää tekstiviestiä. Nykyisellä voi tosin ottaa kuviakin, mutta kamerat ovat kuvaamista varten. ja tietokoneet nettiä varten

        Juuri näin. Itselläni on sään- ja kolhujen kestäväksi suunniteltu peruspuhelin, jota tarvitsee ladata vain 3-4 viikon välein. Ei ole nätti eikä viihteellinen, mutta ei tarvitsekaan. Koen, ettei älyni taannu vaikken halua hankkia "älypuhelinta".


    • meni jo

      Suomalaisessa omistuksessa ei ole yhtään kännykkäfirmaa.

      • Eikö meillä ole joku "Angry birds"? Ja Suomi pelastuu.


    • menee pian

      Ei kauaa. Angry Birds (Rovio) suunnittelee listautumista Hongkongin pörssiin vuoden 2013 aikana.

      • Auts! Taidan ideoida sen sijaan uuden villityksen: "LIkaavat Lokit - Flying Shits". Ne toimisivat kotimaisella bioenergialla ja syösähtisivät tulevan upean Guggenheim-museon yllä kuin stukat konsanaan.


      • jjeeves kirjoitti:

        Auts! Taidan ideoida sen sijaan uuden villityksen: "LIkaavat Lokit - Flying Shits". Ne toimisivat kotimaisella bioenergialla ja syösähtisivät tulevan upean Guggenheim-museon yllä kuin stukat konsanaan.

        Kumma kun en osaa kirjoittaa "syöksähtelisivät".


    • JEES..MADE IN INDIA OR CHINA....



      LUULITKO TOSIAAN ETTÄ KÄNNYSSÄ ON MITÄÄN SUOMALAISTA EHKÄ PELKKÄ NIMI ENÄÄ

    • Minä en osta

      mitään pas-kaa kalliissa paketissa. Minulle on tärkeää että kännykkä on laadukas, eikä mikään trendilelu. Toki asiaan vaikuttavat myös yhtiön eettiset arvot.

      Siksi EN osta nokiaa. Kysymyksessä ei ole enää edes mikään kotimainen tuote, vaan monikansallisen suurfirman turaus. Firman joka on ollut tappamassa iranin oppositiota.

      Nokia on ollut imuroimassa kaikenlaisia tukiaisia, ja imuroinut rahat ulkomaille. Lisäksi suomen pahimmat viimeaikojen poliittiset päätökset ja lait on säädetty nokian painostuksen vuoksi. Juuri siksi nykysuomessa suuryrityksillä on laillinen oikeus vakoilla asiakkaitaan ja työntekijöitään. Juuri siksi suomella on "velvollisuus" lahjoittaa kansallisvarallisuutemme kreikkalaisille pankkiireille.

      Mutta mikä tärkeintä. Nokian puhelimet ovat jääneet ajastaan jälkeen. Niin teknologisesti kuin innovaatioiltaankin. Siihen räätälöityä windowsia pystyy nykyään pyörittämään USB-tikun kokoisessa laitteessakin, mutta kysymys kuuluukin: PITÄISIKÖ? Onko windows-pohjaisuudella jokin itseisarvo, vai onko kysymys vain kahden luhistuvan imperiumin tarrautumisesta toisiinsa molemminpuolisen tuhon edellä.

      Minä en ainaklaan osta tuotetta, jossa haiskahtaa asiakaskunnan halveksimisen ja ahmadinejadin liittolaisuuden kitkerä suolikaasu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      136
      5801
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      177
      3450
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      28
      2607
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      466
      2533
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2305
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      181
      1872
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      127
      1445
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      36
      1222
    9. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      51
      1125
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      1026
    Aihe