Suomen ortodoksiseen kirkkoon kuuluu 61 219 ihmistä. Vuonna 2010 jäsenmäärä laski homoillan seurauksena vaikka siitä ei uutisessa mainita. Kun luterilaisia kastetaan vuosittain enemmän kuin sieltä kuolemalla lähtee pois, niin ortodokseja kuolee vuosittain enemmän kuin siihen kastetaan. Kirkkoon liittyjiä on enemmän kuin eroajia, mikä nostaa jäsenmäärää. Eli ilmeisesti jos toinen vanhemmista ortodoksi niin silloin lapsi harvemmin kastetaan.
http://www.karjalainen.fi/fi/uutiset/uutis-alueet/maakunta/item/3593-ortodoksien-jäsenmäärä-on-kasvanut-jo-22-vuotta
Ortodoksien määrä kasvaa
5
103
Vastaukset
- 7+1
Kokonaismäärä kasvoi 131 jäsentä... Wau. 0,002% Suomen väkiluvusta! Ortodoksit kohta valtaa maan!
- ordododod
Tarkoittaa sitä, että ortodoksien suhteellinen osuus väestöstä laskee.
Tilastoissa osuus on ollut 1,1% vuodesta 1990.
Miksiköhän Ortodoksinen kirkko pystyy pitämään jäsenensä toisin kuin luterilainen kirkko? Luterilainen kirkkohan menettää joka vuosi yhden prosentin jäsenistöstään. Ortodoksista kirkkoa auttaa vielä maahanmuuttokin huomattavasti paremmin kuin luterilaista kirkkoa. Ruotsinkielistenkin osuus Suomessa väheni myös määrällisesti lähes 20 vuotta kunnes lähti jälleen nousuun. Ilmeisesti perheissä joissa toinen vain toinen vanhempi on ortodoksi niin lasta ei kasteta ainakaan ortodoksiseen kirkkoon. Olisko joillakin tietoa enemmän tästä? Ja muutoksethan ovat niin pieniä ettei suhteellinen osuus juuri muutu, kuten edellä ordo sanoikin, että osuus ollut vuodesta 1990 1,1%.
- HC-ortodoksit
Ortodoksit ovat enempi hardcore-kristittyjä kuin luterilaiset. Suuri osa luterilaisista ei välitä uskonnosta lainkaan, kun taas ortodokseista suuri osa on täysiä hihhuleita. Siksi heidän jäsenmääränsä on pysynyt suht vakiona ties kuinka kauan. Ei se edes parin prosentin paremmalle puolelle tule silti nousemaan ihan pian.
En usko, että ortodoksien määrä suomessa yltää yli kahden prosentin lähi tulevaisuudessa (tuskin koskaan). Lähempänä on yhden prosentin alitus. Ainoa realistinen mahdollisuus siihen olisi venäläisten suuri muutto Suomeen, tai Karjalan liittäminen Suomeen asukkaineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893298
- 623057
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4332550- 802333
- 802313
- 962066
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j371945- 121656
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan201653Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil311509