Raskauden keskeytyminen ja sen vaiheet omalla kohdallani.

Möltti

Raskauden keskeytyminen rv. 8.

Raskaus – tunteiden sekametelisoppa!
Eräänä iltana teimme miesystäväni kanssa ClearBlue digitaalitestillä raskaustestin, sillä minusta oli tuntunut jo jonkin aikaa oudolta ja kuukausia ei ollut näkynyt hetkeen. Testi sanoi ” 3 raskaana”. Emme voineet uskoa sitä. Kaiken maailman tunteet valtasivat meidät. Olimme hämmästyneitä, onnellisia, paniikissa ja huh, kaikkea.
Aikamme keskustelimme raskaudesta ja elämän tilanteestamme. Olisiko itsekästä pitää lapsi vai itsekästä tehdä abortti? Elämäntilanteemme oli lapsen tuloon epävakaa. Molemmat opiskelijoita, rahattomia ja asuimme eri asunnoissa, mutta rakasti(a)mme toisiamme ja lastamme jo paljon.

Abortti – en pystynytkään.
Menin yksityiselle lääkärille ultraan, jossa todettiin, että olen rv. 6 4 ja, että kaikki oli hyvin. Lääkäri totesi myös, että minulla on kaksoinraskaus!!! Tämä muutti aikalailla ajatuksiamme. Ainakin sillä hetkellä. Päädyimme miesystäväni kanssa kuitenkin raskauden keskeytykseen ja meninkin keskussairaalaan naistentautien poliklinikalle, että saisin keskytyslääkkeet.. En vain pystynyt siihen.. En millään.. Lähdimme kotiin, terveet lapset mahassani... Olimme onnellisia!!

4

1050

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei Möntti,

      Luin viestisi ja ainut mitä voin sanoa on - I've been there I've seen that.

      Minulla on yksi lapsi, hänen jälkeen useampi km/ulkopuolinen. Nyt olen jo niin vanha että uuden miehen kanssa en edes halua raskautua (vaikka hän sitä haluaisi)

    • Sade***

      Sain juuri keskenmenon rv 12 5. Sairaalassa ei tehty lääkkellistä tyhjennystä tai kaavintaa. Viisi päivää kesti kohduntyhjentyminen kotona kipujen, kyynelien ja surun kanssa. Lapsi olisi ollut toivottu ja kaikki suunnitelmat tulevalle vauvalle kerkesin suunnitella.
      Menetin tulevan lapseni ja siihen liittyvä suru on niin kauheaa, ettei sellaisia tunteita tiedä olevan, ennenkuin tälläistä kokee.
      Voimia kaikille keskenmenon saaneille!!!

    • 2p+1enkeli

      Tunnen tuskan. Eilen mentiin ensimmäiseen ultraan ja ruudulla näkyi pieni ihminen. Viikkoja piti olla 11 4. Pelko oli ollut takaraivossa ja se sai päätöksen kätilön todetessa ettei sykettä ole. Pieni rakas oli kuollut 10 4. Tätä tuskaa ei voi mitata millään. Sain tyhjennyslääkkeet kotiin ja otin ne kotona klo 16.00. 21.00 supistukset olivat hirveät ja pieni vauva syntyi. Ei mennyt vessanpönttöön, koska käteni sattui juuri olemaan alhaalla, kun vauva tuli pois. NIin pieni ja niin täydellinen sormineen ja pienine varpaineen. Verta tuli kuin hanasta. Itku ja menetyksen tuska järjetön. Suihkussa pyörryin ja heräsin lattialta pää ja olkapää kipeänä. Tänä aamuna toivoin, että kaikki olisi pahaa unta. Mutta ei. Ei se ole unta. Pieni ei jaksanut, pystynyt elämään. Itsesyytökset käyvät mielessä, vaikka tiedän ettei olisi voinut estää. Sanoja kuvailemaan sitä tuskaa ei ole. Verenvuoto on heikentynyt. Eilen tuli suuria hyytymiä vauvan syntymän jälkeen ja suihkuun syntyi istukka. Pieni ihminen nukkuu pihalla, ruusujen alla. Ikävä on sanaton.

    • Sade***

      Voimia sinulle 2p 1enkeli! Käyt juuri samaa vaihetta, kuin minäkin. Viimeiset palat tuli kohdusta ulos vasta tällä viikolla, vaikka keskenmeno alkoi viime viikolla.
      Minua jäi harmittamaan pienen vauvan syntymä wc - pönttöön. Näky oli niin hirveä - pikkuinen kellui pöntön vedessä ja erotin pään, sekä selän. Menin niin hirveään paniikkiin, että vedin pöntön ja sitä en ikinä unohda, kun se siinä pyöri veren seassa ennen huuhtoumista.
      Jälkeenpäin ajattelin, että olisin halunnut nostaa sen sieltä ja haudata. Tai olisi edes syntynyt sairaalaan, niin olisi saanut arvokkaamman lähdön. Mutta mitään en voi enää muuttaa, tapahtunut täytyy hyväksyä ja jäljelle jää niin syvä suru. Nyt olen miettinyt syitä, mutta ei sekään auta, kun syy voi olla missä vaan. Tämä suru tuntuu liian suurelta ja kesäkin pitäisi olla iloista aikaa... Mutta ei, nyt tämä kesä menee surussa.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      117
      2140
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1275
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1167
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1127
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      1033
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      979
    8. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      978
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      972
    Aihe