Olen alle 30v mies, jolla on ollut virtsaamisvaivoja varmaan useamman vuoden ajan. Pikku hiljaa oireet ovat pahentuneet. Yöllä käyn wc:ssä 2, josku 3 kertaa. Virtsasuihku on usein varsinkin yöllä heikko ja joudun "väkisin" pinnistämään, että kaikki virtsa tulee ulos. Välillä suihku on myös normaali. En pysty nukkumaan vatsallani, koska alavatsaa alkaa koskemaan. Yöllä en pysty nukahtamaan uudelleen ennen kuin olen käynyt wc:ssä. Virtsaa ei välttämättä tule kuin 5 sekunnin ajan. Vatsaa alkaa koskemaan, jos en käy wc:ssä.
Lisäksi alavatsa kipeytyy usein yhdynnän jälkeen. Kivekset tulevat hyvin kosketusaroiksi ja joudun odottelemaan tunnin pari, että kipu hellittäisi ja saisin nukahdettua. Toinen kives on suurempi ja myös kipeämpi.
Elän terveellisesti, ei alkoholia, tupakkaa, kahvia. Iltaisin yritän välttää ylimääräisen nesteen juontia ettei tarvitsisi rampata wc:ssä. Yöllä kuitenkin usein kova janontunne ja kostutan suuta vedellä.Tuntuu, että oireet alkavat haittaamaan elämänlaatua, mutta en viitsisi oikein lääkäriinkään mennä tällaisten vaivojen takia.
Virtsavaivat ja alavatsakipu
3
1161
Vastaukset
- pertsa7
Mikä on vaivana, kun diaknoosi on N40 Hyperplasia prostatae, rakko on hieman tornimainen?
- Itse kokenut
Hei. Näiden tietojen mukaan sinulla olisi mahdollisesti piilevä 2 - luokan diabetes, eli sokeritauti. Itselläni oli myös näitä kysenlaisia oireita alkuun. Toinen vaihtoehto on, että munuaisissa on pahan laajuinen tulehdus. Tämän vuoksi tilaisin mahdollisimman nopeasti lääkäriltä ajan. Voin sanoa sinulle, että tämän kanssa ei kannata sitten leikkiä. Olen itseni kohdalta joutunut käymään leikkauksessa virtsasairauden vuoksi, koska oli jatkuvasti poltetta alavatsassa. Sitten ei enään pidätyskyky toiminut, ja leikkaus ei täydellisesti onnistunut. Nyt joudun käyttää vaippoja 24 / 7. Eli käyppä mieluusti lääkärissä puhumassa.
- pertsa71
Olen ollut lääkärissä ja siellä todettiin munuaisten olevan kunnossa, eikä alavatsassa ole mitään poltetta, virtsan paine vain on heikentynyt, mutte rakko tyhjenee kuitenkin aika hyvin, vain 45ml jäi virtsaa rakkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2393061Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell171718Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.211410- 1041238
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1291231- 751147
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531052Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581035Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717957- 135952