26 Nato-maata.
Näistä asevelvollisuutta EI OLE seuraavissa (20 kpl.):
Alankomaat (voimassa sodanaikana periaatteessa)
Albania (asevelvollisuus lopetettu 2010)
Espanja (Asevelvollisuus lopetettu 2001).
Irlanti
Islanti
Italia (asevelvollisuus lopetettu 2004)
Kanada (voimassa sodanaikana periaatteessa)
Kroatia (luopui asevelvollisuudesta vuonna 2008)
Latvia (luopui asevelvollisuudesta 2007)
Liettua
Luxemburg
Portugali (asevelvollisuus lopetettu 2004)
Puola
Ranska (asevelvollisuus lopetettu 2001)
Romania (asevelvollisuus lopetettu 2006)
Saksa (asevelvollisuus lopetttu 2011)
Tsekki (asevelvollisuus lopetettu 2004)
Slovenia (asevelvollisuus lopetettu 2003)
Unkari (asevelvollisuus lopetettu 2004)
NATO-maa, asevelvollisuus rajallisesti käytössä (3 kpl.):
Norja (kolmannes kutsutaan)
Tanska (kolmannes kutsutaan, palkka n 1000 e / kk)
Viro (15% kutsutaan)
NATO-maa, kattava asevelvollisuus (3 kpl.)
Kreikka
Kypros
Turkki
Tupakkiaskiarmeija ( 1 kpl. maailmassa):
Suomi
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_valtioista_asevelvollisuuden_mukaan
Asevelvollisuus ja NATO-maat:
14
479
Vastaukset
- Natoon ei millään
Kaikissa NATO-maissa on sama ongelma. NATO-armeijoihin ei haluta mennä. Armeijoilla ei ole alokkaita. Siksi kaikissa NATO-maissa on alettu etsimään NATO-armeijoihin väkeä vankiloista, koulukodeista, kaduilta. Suomi (Niinistö, Puheloinen, Wallin) yrittää mennä NATOon tarjoamalla NATOn USA-kenraaleille varusmiehiämme (tykinruuaksi).
- Günther Grenzland
Sitten näitä mielenkiintoisia NATO-kuvioita kaikessa isänmaallisuudessaan (NATO:llahan on monta isää): NATO-maa Kreikka varustautuu tuplaten sillä sotilasbudjetilla mitä EU-maat keskimäärin - NATO-maa Turkin uhkaa vastaan!
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/mita-lukuja-nain-kreikan-armeija-on-torsannyt-rahaa/art-1288463834115.html?pos=1288345044485
MItä hyötyä on NATO:sta jos se ei ole vakuuttanut edes kahta jäsenmaataan siitä, ettei toinen ole hyökkäämässä toisen kimppuun?
Mutta asekauppa käy, ja asekaupan dollareissa näyttää olevan monelle kyllin isänmaata... - Asdertson
NATO-maiden listasta unohtui tietenkin tärkein eli USA.
Se kuuluu periaatteessa ensimmäiseen kategoriaan, eli asevelvollisuus ei ole voimassa - esim. Vietnamin sotaan sotilaita vielä otettiin pakkovelvoitteen pohjalta, mutta kokemukset olivat niin huonja, että nykyisin maa vannoo ammattisotilaiden nimiin.- Halvalla menee
Kokoomuksen juoni onkin saada varusmiehemme Naton sotiin. Varusmiehemme tulevat halvemmaksi USAlle ja Natolle. Päiväraha on pienempi, korvaukset haavoittumisesta, kuolemasta, hautajaisista, orvon ja lesken eläkkeistä ovat pienemmät.
- NATO:n isänmaa?
Ymmärrän minä sen, että venäläiset puolustavat maataan, mutta mitä se NATO puolustaa?
- Aseita Portugaliin
Saksan asevientiraportin mukaan toinen kriisimaa Portugali on saksalaisen aseteollisuuden suurin vientimaa. Kakkosena tulee Kreikka.
Johan pomppasi!
Euroopan talousmurheenkryyni Kreikka ja toinen samanlainen, Portugali, ovat molemmat aseiden himo-ostajia Saksasta. Eikä säästöistä puhettakaan.
Karttaa katsoessa kyllä ihmettelee, mihin Portugali sitä armeijaa tarvitsee? Taisi viimeksi sotia ainoaa naapuriaan, Espanjaa, vastaan 1500-luvulla? - Kylmä vastaus
Tällä hetkellä katteettomat korulauseet EU:sta ovat niin huonossa kurssissa, että viisaat myötäilijätkin ymmärtävät olla hiljaa.
Sama koskee NATO:a.- Halpaa tykinruokaa
Usassa ja Nato maissa kukaan fiksu ei enää mene armeijaan. Alokkaista on kova pula. Kuka nyt häviämään lähtisi.
Niinistö tarjoaa yhteistyön kautta Usan armeijalle ja Natolle varusmiehiämme. Ne ovat halpaa tykinruokaa ja Niinistö saa kunnioitusta.
- Günther Grenzland
"Tupakkiaskiarmeijalle" on kohta käyttöä, jos NATO-haukkojamme on kuuleminen:
"Afganistanin sodan päättyminen lisää Suomen paineita olla aktiivisesti mukana muissa maailman kriisipesäkkeissä, jos Suomi haluaa pysyä Naton kokouspöydissä."
(Helsingin Sanomien Washingtonin-kirjeenvaihtaja Tuomas Niskakangas, HS 21.5. 2012)
Niin tärkeä on "paikka kokouspöydässä", että se eteen on löydettävä uusi sota, johon Suomi USA:n rinnalla voisi osallistua.
Irvokasta.
Irvokasta...- Niinistö hakee kunniaa
Niinistö hakee Nato pöydistä kunniaa ja sitä että hänet tunnettaisiin.
Mitä enemmän Niinistö lappaa rahaa USAlle ja Natolle, mitä enemmän sotilaitamme kuolee ja haavoittuu USAn ja Naton sodissa, sitä enemmän kunnioitusta Niinistö saa mutta vain Nato pöydissä.
- Günther Grenzland
Everstiluutnantti Erkki Nordberg -vainaa sen sanoi: Suomi saattaa lopulta mennä Natoon, mutta se ei ratkaise mitään, sillä Naton arvovalta on alkanut hiipua.
Lopultakin olemme itse vastuussa tekemisistämme.
Yllättävää?- Nato lahoaa alta
Jokainen normaalijärkinen näkee, että Niinistö ja kokoomusrevohka vie NATO-kohelluksellaan Suomea suohon. Heillä on kylmän sodan kiilto silmissään.
Tässä maailmassa mennään kuitenkin niin, että Irakin, Georgian ja Afganistanin sodista alkoi USAn armeijan ja etenkin NATOn alamäki, NATOn hajoaminen ja lahoaminen. Siinä missä USA ja NATO kutistuvat, siinä Venäjä ja Kiina voimistuvat.
Kokoomuslaisethan on pölkkypäitä kun rivät ymmärrä käyttää maamme asemaa Venäjän naapurina hyödyksi ja hyväksi. USAssa poliitikot nauravat partaansa kun ovat saaneet Niinistön ansaan USAn puolelle rimpuilemaan Venäjän kehitystä vastaan.
Nordberg lausui viisaat sanat. Suomi kun on NATOssa tappelijaksi siitä ei ole mutta ei puolustajaksikaan. Suomi vaan joutuu maksamaan kauheita rahoja vanhan roskan ylläpitämiseen. - Günther Grenzland
Nato lahoaa alta kirjoitti:
Jokainen normaalijärkinen näkee, että Niinistö ja kokoomusrevohka vie NATO-kohelluksellaan Suomea suohon. Heillä on kylmän sodan kiilto silmissään.
Tässä maailmassa mennään kuitenkin niin, että Irakin, Georgian ja Afganistanin sodista alkoi USAn armeijan ja etenkin NATOn alamäki, NATOn hajoaminen ja lahoaminen. Siinä missä USA ja NATO kutistuvat, siinä Venäjä ja Kiina voimistuvat.
Kokoomuslaisethan on pölkkypäitä kun rivät ymmärrä käyttää maamme asemaa Venäjän naapurina hyödyksi ja hyväksi. USAssa poliitikot nauravat partaansa kun ovat saaneet Niinistön ansaan USAn puolelle rimpuilemaan Venäjän kehitystä vastaan.
Nordberg lausui viisaat sanat. Suomi kun on NATOssa tappelijaksi siitä ei ole mutta ei puolustajaksikaan. Suomi vaan joutuu maksamaan kauheita rahoja vanhan roskan ylläpitämiseen.Aivan.
USA on jo siirtänyt maailmanpolitiikkansa painopistettä Euroopasta Aasiaan. Tätä kuvastaa myös se, että sen sotilastukikohtia Euroopassa tyhjennetään, ja samalla amerikkalaiset toivovat eurooppalaisten itse huolehtivan Euroopan puolustusratkaisuista.
Tämä ei kuitenkaan sulje pois Yhdysvaltain toivetta ja vaatimusta, että NATO-jäsenten on toki osoitettava solidaarisuutta amerikkalaiselle kumppanilleen lähettämällä sovitun määrän sotilaita USA:n tärkeinä pitämiin kohteisiin maailmalla. Suomi ei olisi NATO-jäsenenä erityisasemassa saadakseen erikseen tästä kieltäytyä.
No, koituu amerikkalaissotilaiden Euroopasta vetäytymisestä jotain hyvääkin: eräänlainen kylmän sodan päättymisen jälkinäytös lieventää vastakkainasetteluja Euroopan itä- ja länsiosien kesken.
Rajojen madaltuminen Euroopassa tekee niistä vähemmän kiisteltyjä. Myös Venäjän rajan dramaattisuus vähenee tässä kontekstissa. Venäläisetkin kulkevat nykyään suvereenisti rajojen ylitse.
Pitäisi ilmeisesti ottaa mallia Turkista, joka on saanut menestyksekkäät kauppasopimukset aikaiseksi Ukrainan ja Venäjän kanssa, samaan aikaan kun EU lahjoo ja elvyttää taloutensa hengiltä.
- Partajaakko
Nato on pyhä ja kirottu vainolainen ei ikimaailmassa uskalla hyökätä Natoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658